کد خبر 796
A
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران:

سال 90 سال بسیار سختی برای صنعت خودرو کشور بود، رشد تولید خودرو در سال گذشته 2.4 درصد بوده در حالی که در سالهای ماقبل از آن صنعت خودرو رشد 10 تا15 درصدی و گاها بالاتری را نیز تجربه نموده است.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان با اشاره به عملکرد صنعت خودرو در سال 90 گفت : سال 90 سال بسیار سختی برای صنعت خودرو کشور بود بر اساس آماری که وزارت صنعت ،معدن و تجارت اعلام نموده است ،رشد تولید خودرو در سال گذشته 2.4 درصد بوده در حالی که در سالهای ماقبل از آن صنعت خودرو رشد 10 تا15 درصدی و گاها بالاتری را نیز تجربه نموده است.

به گزارش خبر خودرو، محمد رضا نجفی منش در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو ،افزود : در سال گذشته مجموعه عوامل دست در دست یکدیگر داد تا آن رشدی که همه ساله در صنعت خودرو کشور شاهد بودیم در سال 90 رخ ندهد به طوری که در این راستا روشی که برای گشایش اعتبار و ال سی های داخلی بود مسدود گردید و از سویی واردات مواد اولیه و کالا با موانع و مشکلاتی بسیاری روبرو گردید همچنین به دنبال مشکلات موجود، نرخ ارز نیز افزایش یافت در حالی که فشار زیادی مبنی بر تثبیت قیمتها بر خودروسازان صورت گرفت.

وی تصریح کرد : در حقیقت سال گذشته علاوه بر مشکلات موجود همزمان تشدید تحریمها و اختلاص بزرگ بانکی صورت گرفت که تا حدودی روال معمول فعالیت های تولیدی و صنعتی در کشور را با مشکل مواجه نمود.

وی گفت :البته یکی از مباحثی که در این سالها قابل توجه بوده، افزایش تیراژ تولید خودرو در سالهای اخیر است به طوری که بر اساس آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت ،معدن و تجارت تولید خودروی سواری در سال گذشته حدود 4 درصد رشد داشته است در حالی که در حوزه خودروهای تجاری این رشد کمتر بوده است که در مجموع رشد تولید خودرو در کشور همان رقم 2.4 درصدی است که وزارتخانه اعلام نموده است.

وی در ادامه یاد آور شد : بر اساس آمار انجمن جهانی خودروسازان در سال 2011 ، ایران رتبه 13 دنیا را در صنعت خودرو کسب کرده است به طوری که در تولید سواری رتبه 12 و در تولید خودروهای تجاری رتبه 18 را دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران همچنین به ارقام واردات قطعات در سال گذشته پرداخت و گفت :در سال 90 حدود 2.4 میلیارد دلار قطعه وارد کشور شد که این رقم نسبت به سال ماقبل از آن رشد کمی را داشته است که این نشان از افزایش تامین قطعات از داخل است.

نجفی منش افزود : در سال 90 در مقایسه با رشد 2.4 درصد صنعت خودرو ،رشد واردات قطعات 0.4 درصد بوده است .

وی همچنین به قطع ارتباط برخی شرکتهای خودروساز با ایران اشاره کرد و اظهار داشت : البته با وجود این اقدام واردات خودرو در سال گذشته حدود 40 هزار دستگاه بود که نسبت به سال ماقبل آن این رقم کمی کاهش داشته است .

وی گفت : کاهش واردات خودرو در سال 90 را باید به فال نیک گرفت چرا که نشان از پاسخ گویی تولیدات داخل در بازار خودرو کشور است.

وی در ادامه مشکل دیگر صنعت خودرو در سال گذشته را افزایش هزینه ها ،ثابت ماندن قیمت خودرو و قطعات دانست و گفت : البته در سال گذشته برخی قطعات درصدی افزایش قیمت داشت و به دنبال آن قیمت برخی خودروها نیز افزایش کمی یافت در حالی که این میزان افزایش جوابگو شرکتها نبوده و ما همواره درخواست نمودیم که قیمت خودرو بر اساس قانون چهارم و پنجم توسعه و طبق اصل 44 قانون اساسی ،آزاد شود که تاکنون این موضوع عملیاتی نشده است ضمن اینکه در هیچ کجای دنیا قیمت گذاری توسط دولت ها صورت می پذیرد.

وی تصریح کرد : امید است امسال که با نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است این مهم در صنعت خودرو تحقق یابد که در حقیقت خودروسازان و قطعه سازان بتوانند با آپشن های بیشتر هم در بهبود کیفیت تولیدات قدم برداشته و هم موجب افزایش رضایت مشتریان شوند.

وی همچنین به افزایش کیفی خودروها در سال 90 اشاره نمود و تصریح کرد : بر اساس شاخص c/100 تعداد قطعه ای که در 100 خودرو در سه ماهه اول تعویض شده است کاهش قابل توجهی داشته است که نشان از افزایش بهبود بهره وری و رشد مناسب کیفیت در خودروهای تولیدی است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد : همچنین در سال گذشته صنعت خودرو با شوک هایی از سوی پلیس در ارتباط با عدم شماره گذاری برخی خودروها روبرو گردید که امید است این موارد در سال جاری تکرار نشود.

ارسال نظر

عناوین بیشتر