کد خبر 794
A

وزیر اقتصاد و امور دارایی جمهوری اسلامی ایران از سرایت بحران منطقه یورو به سایر نقاط جهان ابراز نگرانی کرد.

سید شمس الدین حسینی عصر جمعه در نشست گروه 24 که در حاشیه اجلاس بهاره بانک جهانی برگزار شد، تصریح کرد سال گذشته بحران اقتصادی باعث ایجاد بی ثباتی بسیاردر نقاط مختلف جهان شد اما اکنون آنچه باید حتی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد افزایش بحران در منطقه یورو و سرایت آن به بقیه جهان است.

به گزارش ایرنا از مقر بانک جهانی در واشنگتن، سید شمس الدین حسینی افزود: ریسک بحران بدهی حاکمیتی اروپا با ریسک های دیگر به ویژه بی ثباتی،کمبود نفت و نوسانات بازار نفت در هم آمیخته است.

به گفته وزیر اقتصاد کشورمان، این وضعیت به دلیل دخالت های سیاسی و متاسفانه به دلیل به کارگیری ابزار اقتصادی برای مقاصد سیاسی رخ داده است.

وی با اشاره به برخی تحریم های یکجانبه و سیاسی برخی دولت ها علیه کشورمان، اظهار داشت به عنوان مثال تحمیل تحریم های غیر منصفانه بر نظام بانکی و صادرات نفت ایران، نتیجه ای جز بی ثباتی بیشتر در بازار انرژی به ارمغان نیاورده است. این دغدغه به صراحت در گزارش صندوق بین المللی پول در مورد چشم انداز اقتصاد جهانی منعکس شده و مناسب است گروه 24 نیز به آن توجه ویژه داشته باشد.

عضو هیات عامل بانک جهانی ادامه داد:ما اکنون در وضعیتی هستیم که سهم و نقش کشورهای درحال توسعه در نهاد های توسعه ای چند جانبه در حال افزایش است و لازم است فرایند تصمیم گیری آنها بهبود پیدا کند.

حسینی خاطر نشان کرد در این ارتباط دو موضوع مهم وجود دارد. اول؛ سهم و صدای کشورهای درحال توسعه باید به سطحی برسد که احساس مشارکت منصفانه ایجاد شود، دوم همزمان با آن لازم است این نهادها استقلال در تصمیم گیری خود را از طریق تقویت تحلیل اجتماعی، اقتصادی و فنی بهبود بخشند تا بتوانند فشارهای سیاسی بر مدیریت این نهادها را کاهش دهند.

وی با اشاره به آغاز به کار فعالیت رییس جدید بانک جهانی گفت: ما علایم فرایند انتخاب دموکراتیک روسای نهادهای بین المللی را شاهدیم و امیدواریم رییس جدید بانک با همکاری مدیران اجرایی بر اساس اصول حاکمیت مشارکتی سند همکاری های راهبردی جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار قرار دهد.موضوعی که مدت مدیدی است به تعویق افتاده است.

وی در پایان با اعلام حمایت همه جانبه از برنامه های کاهش فقر و ابراز نگرانی از افزایش فاصله فقرا و ثروتمندان درجهان پیشنهاد داد که گروه 24 نسبت به طراحی برنامه های عملی اقدام نموده و آنها را در دستور کار قرار دهد.

اجلاس بهاره بانک جهانی - صندوق بین المللی پول هر ساله درسه ماهه ابتدای سالجاری میلادی درواشنگتن برگزار می شود.

سید سمش الدین حسینی در راس یک هیات بلند پایه اقتصادی به منظور شرکت در اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول وارد واشنگتن شد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر