کد خبر 793
A
یک مقام اتحادیه اروپا:

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا روز جمعه گفتند که اعضای اتحادیه توافق کردند ضرب‌الاجل بررسی تحریم نفتی ایران را یک ماه به تعویق بیندازند.

به گزارش ایسنا یک دیپلمات عالی‌رتبه اتحادیه اروپا گفت که ممکن است اعضای اتحادیه ظرف دو ماه آینده تحریم واردات نفت ایران را که قرار است از ماه ژوئیه اجرایی شود، بررسی کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، وی گفت هیچ دلیل اقتصادی برای تغییر برنامه‌های این ممنوعیت که در ژوئیه به عنوان بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای اعمال فشار بر تهران مورد توافق قرار گرفت، وجود ندارد.

اعضای اتحادیه توافق کرده بودند در ماه جاری برنامه تحریم را به دلیل نگرانی از تاثیر بالقوه آن بر بهای جهانی نفت و مشکلاتی که کشورهایی نظیر یونان در یافتن منابع جایگزین نفتی با آن روبه‌رو هستند، مورد بررسی قرار دهند. اما در حال حاضر این بازنگری را به تعویق انداخته‌اند و در عوض در ماه مه یا ژوئن این مساله را بررسی خواهند کرد.

مقام یاد شده که خواست نامش فاش نشود، گفت: تا کنون یونان نزد ما آمده و گفته است که در حال حاضر ظاهرا قادر است اوضاع را مدیریت کند.

وی افزود: شرایط بازارهای نفتی در حال حاضر به دقت تحت نظر است.

مقام یاد شده نگفت که آیا علت این تغییر در زمان بازنگری به مذاکرات جاری با ایران درباره برنامه هسته‌یی مرتبط است یا خیر.

مذاکرات ایران و 1+5 هفته گذشته پس از 15 ماه تعویق در استانبول از سر گرفته و قرار شد در بغداد دنبال شود.

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نمایندگی 1+5 در مذاکرات با تهران را به عهده داشت هفته‌ی آینده درباره‌ی نتایج این نشست به وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ توضیح خواهد داد.

رویترز با اشاره به این‌که ایران تلطیف تحریم را خواستار شده است، افزود: آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه به BFMTV گفت: ایرانی‌ها باید ابتدا اقداماتی انجام دهند و اگر این اقدام انجام گرفت سپس در رویکردی گام به گام خواهیم دید که اوضاع چطور پیش خواهد رفت.

ارسال نظر

عناوین بیشتر