کد خبر 7713
A
لزوم سختگیرانه‌تر شدن سیاست های ارزی

تا زمانی که وجه دلار به صورت اسکناس از دست مردم جمع‌آوری نشود، مدیریت اختصاص ارز به متقاضیان به ویژه صنایع به درستی انجام نخواهد شد.

رضا علیخان‌زاده - رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق تعاون ایران - با اشاره به راه‌اندازی مرکز مبادله دارندگان و متقاضیان ارز در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق اطلاعات اعلام شده حضور اشخاص در این مرکز ضروری نیست و درخواستها از طریق بانک عامل ارائه می‌شود. بانک عامل نیز توسط دو بانک رابط ملت و کشاورزی اسناد درخواست اختصاص ارز را به بانک مرکزی می‌دهند و در این اتاق کارشناسان مصوبه‌ اختصاص ارز را بعد از بررسی صادر می‌کنند. او با اشاره به این‌که هنوز ساز و کار اجرایی مرکز مبادله دارندگان و متقاضیان ارز مشخص نیست و باید میزان کارآیی آن‌را بعد از گذشت مدتی مورد بررسی قرار داد، افزود: طبق اظهارات مطرح شده قرار است در گام نخست به اولویت سوم ارز با نرخ دو درصد زیر قیمت بازار آزاد اختصاص یابد. رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق تعاون ایران با اشاره به این‌که برخی تصمیم‌ها دیرهنگام گرفته شده و بعضا لطمات جبران‌ناپذیری را به واحدهای صنعتی وارد کرده است، گفت: ما در یک جنگ اقتصادی تمام عیار قرار داریم و باید با اتخاذ تصمیماتی، ارز را به دست متقاضیان واقعی آن برسانیم. وی افزود: متاسفانه در حال حاضر ارز به صورت اسکناس در اختیار مردم عادی قرار دارد و مردم حتی اقدام به افتتاح حسابهای ارزی کرده‌اند که این کار مدیریت ارز در کشور را مشکل کرده است. او با بیان این‌که می‌توان خرید و فروش دلار در داخل کشور به صورت اسکناس را ممنوع اعلام کرد، گفت: ما در حال حاضر در یک شرایط اقتصادی عادی نیستیم و در چنین شرایطی باید سیاستهای سختگیرانه‌تری در حوزه مدیریت ارز اتخاذ شود. علیخان‌زاده با بیان این‌که به دلیل در اختیار داشتن حجم انبوهی از ارز به صورت اسکناس نزد مردم، میزان نیاز در بازار ارز به صورت واقعی مشخص نیست، گفت: پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی مرکز مبادله ارزی قیمت ارز در بازار تا حدودی تعدیل شود و اگر این اتفاق هم رخ ندهد، دست کم جلوی رشد قیمت ارز گرفته شود. وی تاکید کرد: البته برای سنجش میزان موفقیت مرکز مبادله دارندگان و متقاضیان ارز باید زمان بیشتری بگذرد و میزان رضایت متقاضیان از عملکرد این مرکز بررسی شود.

  • علی
    0 | 0

    این آقا حالش خوب نیست انگار؟مگه میشه ارز از مردم بگیری مگه دوران عصر حجره ؟

  • علی رضا
    0 | 0

    باید تاسف خورد به طرز فکر این آقای رئیس ،اگر خرید و فروش ارز متوقف شود مردم چطور نیازهای خود را بر طرف کنند؟ با همین طرز تفکر مسائل ارز به اینجا کشیده شده. به جای این حرفها بانکها با ید به مردم در مقابل ریال ارز بدهند و به هر میزان که نیاز هست هم بدهند..اینکه ثبت سفارش .....چی و چی ..کارگروه و....اینها همه توش رانت خواری هست اینها را الان بچه ها هم دیگه میدونند ولی متاسفانه هنوز آقای رئیس نمیدونه.

ارسال نظر

عناوین بیشتر