کد خبر 6155
A

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار هیات دولت، اتکا به درآمد نفت و وابستگی به واردات را نقطه آسب پذیری دانست و گفت: دولت اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبری را سرلوحه کار خود قرار دهد.

اقتصادآنلاین/گروه اقتصادکلان:

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار هیات دولت، اتکا به درآمد نفت و وابستگی به واردات را نقطه آسب پذیری دانست و گفت: دولت اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبری را سرلوحه کار خود قرار دهد.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با فارس، در مورد ویژگی اقتصاد مقاومتی با توجه به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در جمع اعضای هیئت دولت گفت: دیدگاه‌هایم در مورد این مسئله همان است که مقام معظم رهبری تأکید کرده‌اند.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی از بیشترین ظرفیت داخلی برای مقابل با نقشه‌های شوم دشمن استفاده می‌کند و از نقاط آسیب‌پذیر دور می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تأکید کرد: اتکاء به درآمد نفتی یکی از نقاط آسیب‌پذیر اقتصاد کشور است که باید بودجه سالانه براساس سایر منابع درآمدی غیر از نفت تنظیم شود.

مصباحی‌مقدم افزود: ظرفیت تولید داخل برای مواد اولیه کشاورزی، صنعت و دامداری باید تکمیل شده در حالی که ظرفیت‌های خالی فراوانی در اقتصاد کشور وجود دارد که اگر تکمیل شود، هم اشتغال گسترده و هم رفاه و درآمد بالا برای مردم به همراه دارد.

وی تأکید کرد: کاهش وابستگی به کالاهای وارداتی و غیرضروری و تجملی از موارد افزایش مقاومت اقتصاد است، همچنین در مورد کالاهایی که مشابه داخلی دارند اگر اقدام به واردات شود نقطه مقابل اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

وی تأکید کرد: باید از واردات کالاهای غیرضروری اجتناب شود و ارز کشور به نیازهای ضروری مانند مواد اولیه و واسطه تولید اختصاص یابد.

وی گفت: مردمی کردن اقتصاد یعنی اینکه عامه مردم به حمایت از اقتصاد مقاومتی بپاخیزند و از انجام سفرهای غیرضروری به خارج از کشور که موجب هدرروی منابع ارزی می‌شود خودداری کنند و ارز ضروری مورد نیاز خود را از بانک مرکزی و بانک‌های دولتی تهیه کنند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تأکید کرد: واگذاری تصدی‌گری‌های اقتصاد به بخش خصوصی یعنی غیردولتی اعم از خصوصی و تعاونی و فعال کردن ظرفیت گسترده موجود در بخش خصوصی کمک بزرگی به اقتصاد مقاومتی می‌کند.

وی افزود: دولت به امکانات محدود خود تکیه نکند، چون از این طریق راه به جایی نمی‌برند بلکه بخش عمده‌ای از شرکت‌های دولتی و وظایف تصدی‌گری باید واگذار شود که از این طریق درآمد بخش غیردولتی افزایش یافته و دولت نیز با گرفتن مالیات از آنها درآمدی کسب می‌کند.

مصباحی‌مقدم افزود: امکاناتی در اختیار شبه‌دولتی‌ها مانند سازمان تأمین اجتماعی سازمان بازنشستگی کشوری و لشکری قرار گرفته که مالکیت آنها در اختیار عامه مردم است،اما مدیریت آنها دولتی است که باید مدیریت نیز همراه با مالکیت به مردم واگذار شود و دولت تصدی‌ در این موارد را به مردم واگذار کند.

مصباحی‌مقدم افزود: مدیریت دولتی بر بخش‌های عمومی غیردولتی باعث ناکارآمدی در این دستگاه‌ها شده و باید برای افزایش کارآمدی به مردم واگذار شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه یکی از موارد اقتصاد مقاومتی را افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: در قانون برنامه پنجم توسعه باید 20 هزار شرکت دانش‌بنیان متکی بر نیروی انسانی تحصیل‌کرده تشکیل شود.

مصباحی‌مقدم در مورد اجرای قانون هدفمندی‌یارانه‌ها و تأثیر بر اقتصاد دانش‌بنیان گفت: همانگونه که وزیر نفت در گزارشی به مقام معظم رهبری عنوان کرد با اجرای طرح سهمیه‌بندی و کارتی کردن بنزین صرفه‌جویی بسیار بزرگی ایجاد شد که مصرف روزانه بنزین در حال حاضر 59 میلیون لیتر است،در حالی که اگر سهمیه‌بندی نمی‌شد و روال قبلی مصرف ادامه داشت امروزه مصرف بنزین باید به روزانه 130 میلیون لیتر می‌رسید که اختلاف این دو رقم عدد بسیار بزرگی است و باید از طریق واردات و اختصاص میلیارد‌ها دلار تأمین می‌شد.

وی گفت: اگر مصرف بنزین براثر سهمیه‌بندی صرفه‌جویی نمی‌شد، قطعا مصرف 130 میلیون لیتر از محل تولید داخل تأمین نمی‌شد و از طریق همین واردات بنزین شکنندگی اقتصاد افزایش می‌یافت و این بهترین گزینه برای تحریم بود،اما با هوشمندی مسئولان کشور و با یک اقدام سهمیه‌بندی صرفه‌جویی بسیار خوبی در بنزین انجام شد، اصلاح قیمت نیز نه تنها مصرف بنزین را اضافه نکرد، بلکه آن را کاهش داد.

مصباحی‌مقدم یادآور شد: مصرف بنزین در سال 85 به رقم 75 میلیون لیتر بنزین در روز رسیده بود که در این مدت با وجود اینکه سالانه یک میلیون دستگاه خودرو وارد بازار مصرف شده، اما با صرفه‌جویی بنزین مصرف بنزین نه تنها افزایش نیافته بلکه به 59 میلیون لیتر کاهش یافته است.

مصباحی‌مقدم در مورد بهره‌وری از محل هدفمندی یارانه‌ها و افزایش مقاومت اقتصاد گفت: بهره‌وری دارای ابعاد مختلف بهره‌وری سرمایه، نیروی انسانی و انرژی است که با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی شاهد ارتقاء بهره‌وری انرژی هستیم، یعنی اینکه با انرژی کمتر بازدهی بیشتر به دست آمده و همین مسئله در صنعت، معدن و کشاورزی نیز باید اتفاق افتد.

وی تأکید کرد: بهره‌وری نیروی انسانی این است که از این عامل مهم تولید به صورت بهینه استفاده شود.

مصباحی‌مقدم افزود: در بخش کشاورزی به عنوان مثال در سالن‌های تولید مرغ با همان انرژی که یک سالن پرورش گرم می‌شود، اگر به جای تولید در یک طبقه آن را در چهار طبقه پرورش دهیم یعنی از همان فضای گرم سالن چهار برابر جوجه مرغ تولید می‌شود که بهره‌وری در انرژی حداقل چهاربرابر افزایش خواهد یافت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تأکید کرد: در بسیاری از صنایع کشور ظرفیت 30 تا 40 درصد فعال است که اگر نقدینگی مورد نیاز و سرمایه در گردش برای آنها فراهم شود، ظرفیت تولید حداقل 3 برابر افزایش می‌یابد و این از موارد افزایش بهره‌وری سرمایه به شمار می‌رود.

ارسال نظر

عناوین بیشتر