کد خبر 6138
A

حل مشکلات معیشتی مردم، توانمندسازی بخش خصوصی، اجرای اصل 44، حفظ روحیه پرکاری، مبارزه با فساد، حمایت از تولید ملی، استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی، مبارزه با اسراف، تحقق وعده‌ها و حمایت از شرکت های دانش بنیان، 10 توصیه مهم رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی به دولت است.

اقتصادآنلاین/گروه عمومی:

حل مشکلات معیشتی مردم، توانمندسازی بخش خصوصی، اجرای اصل 44، حفظ روحیه پرکاری، مبارزه با فساد، حمایت از تولید ملی، استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی، مبارزه با اسراف، تحقق وعده‌ها و حمایت از شرکت های دانش بنیان، 10 توصیه مهم رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی به دولت است.

به گزارش فارس، حضرت آیت‌الله‌العظمی‌ خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، صبح روز پنجشنبه در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن برشمردن برخی نقاط قوت دولت، «اقتصاد مقاومتی» را تنها راه ادامه روند پیشرفت کشور دانستند و تأکید کردند: استفاده از همه ظرفیت های بخش های دولتی و غیردولتی، اهتمام جدی به حل مشکلات معیشتی مردم، مبارزه با مفاسد اقتصادی، حمایت از تولید ملی و مبارزه با اسراف از لوازم اقتصاد مقاومتی است.

حل مشکلات معیشتی مردم با تلاش جدی برای کاهش تورم و کنترل نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید، توانمندسازی بخش خصوصی، دنبال کردن اجرای اصل 44 با دقت و وسواس هرچه تمام تر، حفظ روحیه تلاش و پرکاری در دولتمردان، استفاده از همه ظرفیت‌های بخش دولتی و غیر دولتی، مبارزه با مفاسد اقتصادی برای افزایش سرمایه گذاری، حمایت از تولید ملی با تاکید ویژه بر رسیدگی به مشکلات کارخانه‌ها و ‌فعال سازی واحدهای متوسط و کوچک با مدیریت منابع ارزی، مبارزه با اسراف و حفظ روحیه صرفه جویی با تاکید بر ممنوعیت مصرف کالاهای خارجی در دستگاه‌های دولتی، اهتمام ویژه دولت برای تحقق وعده‌های داده شده و در نهایت توجه به شرکتهای متکی به اقتصاد دانش بنیان و حل مشکلات آنها، 10 توصیه مهم اقتصادی رهبر معظم انقلاب به هیات دولت در این دیدار بود که ایشان همه این موارد را در چارچوب اقتصاد مقاومتی که شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور است، بیان فرمودند.

بخش‌های اقتصادی فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت به شرح زیر است:

حضرت آیت الله‌العظمی خامنه ای در این دیدار که در آغاز هفته دولت انجام شد، هفته دولت را فرصتی برای تشکر از خدمات قوه مجریه و مسئولان و کارکنان دستگاه ها خواندند و افزودند: این هفته علاوه بر فرصت ارائه گزارش و آشنا کردن مردم با حقایق و فعالیت های دولت، فرصتی برای ارزیابی درونی و بررسی نقاط قوت و ضعف قوه مجریه است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به عبور سریع فرصت های خدمت، رئیس جمهور و همکارانش را به مغتنم شمردن یک سال باقی مانده از عمر دولت دهم توصیه و خاطرنشان کردند: در همین یک سال نیز می شود کارهای بسیار مهم و بزرگی انجام داد.

ایشان، سال آخر فعالیت دولت دهم را از لحاظ شیرازه بندی کارها نیز مهم دانستند و به هیأت وزیران تأکید کردند: شما به پرکاری مشهور هستید؛ همین ویژگی را با جدیت و تا لحظات آخر فرصت خدمت به مردم و کشور، حفظ کنید.

رهبر انقلاب روند کلی حرکت کشور را با وجود برخی مشکلات و نقاط ضعف، رو به جلو ارزیابی کردند و افزودند: حتی مراکز رصد جهانی نیز به روند پیشرفت های ایران اذعان دارند اما برخی در این زمینه دچار توهم ناشی از ارزیابی غلط هستند.

معظم‌له، تمرکز در کارهای قوه مجریه را بویژه در مسائل کلان و اساسی، ضروری خواندند و افزودند: تمرکز در اینگونه مسائل در درجه اول به خود هیأت دولت برمی گردد و باید همه اعضای دولت خود را در تصمیمات اتخاذشده شریک و مسئول بدانند و با هماهنگی کامل حرکت کنند.

استفاده از همه توان کشور و بهره گیری از ظرفیت های فکری و انسانی در داخل و خارج توسط دولت توصیه دیگری بود که رهبر انقلاب در این دیدار بیان فرمودند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه نقاط ضعف را نیز باید بررسی و برطرف کرد، در تشریح برخی نقاط قوت دولت افزودند: کارهای وسیع عمرانی در مناطق مختلف کشور، پیشرفت چشمگیر در زمینه علم و فناوری، ارتقای جایگاه ایران در عرصه سیاست خارجی و مسائل بین المللی، برجسته شدن ارزش های انقلاب در گفتار و رفتار دولت از جمله ساده زیستی و دوری از تجمل، استکبار ستیزی و افتخار به انقلابی گری و تلاش برای ارتباط گسترده با مردم از جمله نقاط قوت دولت است که منشأ برکات و آثار مثبتی بوده است.

ایشان تلاش فوق العاده را از دیگر ویژگی های دولت دهم دانستند و توصیه کردند این تلاش را با کیفیت کاری خوب، همراه کنید و برای تحقق وعده های داده شده اهتمام ویژه به خرج دهید.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از فرمایشاتشان با اشاره به برخی مشکلات موجود افزودند: عمده این مشکلات به مسائل معیشتی قشرهای متوسط و ضعیف مربوط می شود که باید برای برطرف کردن آنها،‌ جداً همت و برنامه ریزی کرد.

ایشان در ریشه یابی مشکلات موجود خاطرنشان کردند: بخشی از مسائل ناشی از تورم است البته ما کمبود کالا در کشور نداریم اما گرانی و کاهش قدرت خرید مردم، باید علاج شود که در این زمینه همه بخش های ستادی و عملیاتی مسئولند.

رهبر انقلاب با اشاره به اینکه صاحبنظران داخل و خارج دولت، افزایش نقدینگی را یکی از ریشه های مشکلات فعلی می دانند تأکید کردند: باید با همفکری و تکیه بر علم و تجربه، راهی برای کنترل نقدینگی بیابید و نقدینگی افزایش یافته را به سمت مراکز تولید هدایت کنید.

ایشان توانمند کردن بخش خصوصی را یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی خواندند و تأکید کردند: لازم است سیاست های اصل 44 با دقت و وسواس هرچه تمامتر دنبال شود.

رهبر انقلاب در ارائه تعریفی از اقتصاد مقاومتی افزودند: در این اقتصاد، هم روند پیشرفت کشور حفظ می شود و هم آسیب‌پذیری نظام اقتصادی در مقابل ترفندهای دشمنان کاهش می یابد.

ایشان استفاده از همه ظرفیت های مادی و انسانی دولتی و غیردولتی را از لوازم اقتصاد مقاومتی دانستند و افزودند: باید به مردم واقعاً بها دهید.

حضرت آیت الله خامنه ای مبارزه با مفاسد اقتصادی را باعث افزایش سرمایه گذاری، استقبال سرمایه داران سالم و رونق بیشتر اقتصادی دانستند و افزودند: باید با چشمانی تیزبین، ریزبین و دوربین مراقب فساد اقتصاد بود و با آن مبارزه کرد که در این زمینه همکاری متقابل دولت و دستگاه قضایی ضروری است.

حمایت از تولید، رسیدگی به واحدها و کارخانه هایی که دچار مشکل شده اند، ‌فعال سازی واحدهای متوسط و کوچک، مدیریت منابع ارزی و حمایت همه جانبه از تولید ملی، دیگر توصیه مؤکد رهبر انقلاب به هیأت دولت بود.

ایشان مبارزه با اسراف را نیز در اقتصاد مقاومتی،‌ مهم برشمردند و افزودند: در این زمینه، هم دستگاه های فرهنگ ساز بویژه رسانه ملی و هم دستگاه های اجرایی مسئولند.

حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز خرسندی از توجه دولت به ضرورت صرفه جویی در دستگاه ها افزودند: مسئله استفاده از تولید ملی را نیز بطور جدی در دستور کار دستگاه ها قرار دهید و مصرف اجناس و کالاهای خارجی را در دستگاه ها ممنوع اعلام کنید.

توجه به شرکت های متکی بر اقتصاد دانش بنیان و حل مشکلات آنها از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب به دولت دهم توصیه کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای بار دیگر مسئله وحدت و انسجام ملی را بسیار مهم خواندند و با دعوت جدی از مسئولان برای همگرایی ‌افزودند: حوزه های مسئولیت ها مشخص است و هر سه قوه باید با هماهنگی و تعامل عمل کنند.

ایشان، مسئولیت رسانه ها، افراد صاحب تریبون و پایگاه های اینترنتی را نیز در زمینه تقویت وحدت ملی مهم دانستند.

 • حسین دلیرانیون
  0 | 0

  سلام . من سیاستمدار نیستم .
  س: چرابعدازتعیین نرخ جدید ارز صاذرات/تولید/کار در ایران بهتر می شود و بعد از دو سال دوباره خراب؟
  ج: برای جواب دادن باید بگویم ازماست که برماست.
  همه مردم منتظر معجزه از رهبر هستن و به خود نگاه نم کنند.
  رئیس جمهور امریکا از مردمش پرسید چرا میپرسید امریکا برای ما چه کرد؟ چرا نمیپرسید شما برای امریکا چه کار کردید؟
  حال از مردم کشورمان باید پرسید برای ترقی ایران چه کرده اید؟
  جواب سئوال: عامل مهم تورم کاذب است. به طور مثال تولید کنندگان ما اگر در تولید 5 مواد استفاده کنند اگر یکی از مواد 10% گران شود محصول را 10% گران می کنند
  یا همین گرانی اخیرچون دولت نرخ دلار را دو برابر کرد
  همه اجناس را دو برابر کردن
  ======یعنی عمل دولت را جبران کردن. یعنی دولت را به 10 قدم عقب تر فرستادن=====
  چرا؟؟؟؟ چون مواد جارجی بکار رفته در محصول 50 ومواد ایرانی نیز 50 و 30% برای اجرات کار حساب کنیم == جمعا میشود 260 کرده اند
  در حالی که باید شود 195
  و موارد دیگر..... که در تایپ نمی شود محاسبات را درست عنوان کرد
  چه باید کرد؟: باید خود تولید کنندگانمان خود قیمت را متعادل نگه دارن تا بتوانند ------ تولید کننده باقی بمانند
  _

ارسال نظر

عناوین بیشتر