{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 6090

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای شفاف سازی و اطلاع‌رسانی صحیح فهرست بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهایی که مجوز تاسیس و فعالیت آنها توسط این نهاد نظارتی صادر و تحت نظارت قرار گرفته‌اند، را منتشر کرده است، البته نام تعدادی از موسسات مالی و اعتباری فعال در کشور در این لیست وجود ندارد.

اقتصادآنلاین/گروه عمومی:

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای شفاف سازی و اطلاع‌رسانی صحیح فهرست بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهایی که مجوز تاسیس و فعالیت آنها توسط این نهاد نظارتی صادر و تحت نظارت قرار گرفته‌اند، را منتشر کرده است، البته نام تعدادی از موسسات مالی و اعتباری فعال در کشور در این لیست وجود ندارد. به گزارش ایسنا، سایت بانک مرکزی همچنین اعلام کرده است که « توجه به این مهم ضروری است که بانک‌ها و موسسات اعتباری یا سایر نهادهایی که نام آنها در فهرست قرار ندارد ، دارای مجوز از این بانک نبوده و مسئولیت ناشی از عملکرد ناصحیح آنها مستقیماً متوجه کسانی می‌شود که به این موسسات مراجعه داشته‌اند»، این درحالی است که این موسسات مالی و اعتباری با عنوان درشت « تحت نظارت بانک مرکزی» بر سر در شعب خود همچنان فعال هستند. موسسات مالی و اعتباری مجاز بانک مرکزی در فهرست اسامی بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهای مجاز با تقسیم بندی « بانک های تجاری دولتی»،« بانک های تخصصی دولتی »،« بانک های غیردولتی»،« بانک‌های قرض‌الحسنه»، « موسسات اعتباری غیر بانکی»،« بانک‌های مشترک ایرانی- خارجی»،« شعب بانک های خارجی در ایران»،« صرافی ها»،« صندوق‌های قرض‌الحسنه »،« تعاونی‌های‌ اعتبار» و « شرکت‌های لیزینگ » موسسات مجاز را معرفی کرده است و البته در فهرست صندوق‌های قرض الحسنه و تعاونی‌های اعتبار با معرفی نهادهای مجاز اسامی نهادهای غیر مجازی که تاریخ اعتبار آنها پایان یافته و پرونده آنها جهت ادامه فعالیت در حال بررسی مجدد است را اعلام کرده است. با نظر بر لیست‌های معرفی شده، اسامی بسیاری از موسسات مالی و اعتباری فعال و بعضا مشهور کشور در این فهرست وجود ندارد. این درحالی است که به دلیل بسته بودن وام‌ها و سخت‌گیری‌های بانک‌های دولتی، مردم برای گرفتن وام و رفع نیازهایشان ترجیح می‌دهند، در این موسسات سپرده گذاری کرده و پس از مدت حداقل 3 ماه وام دریافت کنند، حال اگر در این مدت یکی از موسسات ازسوی بانک مرکزی منحل و غیرمجاز اعلام شود، تکلیف مردم درمقابل سپرده‌هایشان در این موسسات مشخص نیست. برهمین اساس نیز، نبود اسامی برخی موسسات فعال در کشور در فهرست بانک مرکزی، نگرانی‌ برای مشتریان آنها به وجود می‌آورد که لازم است بانک مرکزی هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف موارد یاد شده اقدام کند.

اقتصاد آنلاین: برای مشاهده فهرست به این لینک در سایت بانک مرکزی مراجعه فرمایید.

ارسال نظر

 • موسوی
  ۰ ۰

  لیستش کو؟ مهمترین عنوان خبر (فهـرست موسسات مالـی و اعتبـاری مجـاز)کدام فهرست؟ برای ما فهرست مهم است تا مطمئن شویم کدام موسسه مالی اعتباری مجاز است تا سپرده گذاری کنیم این خبر شما یک ریال هم ارزش ندارد

 • اقتصاد آنلاین
  ۰ ۰

  سلام
  شما درست می فرمایید. چون فایل های پی دی اف زیادی بوده گذاشته نشده. که الان لینکش گذاشته شد و می توانید مراجعه فرمایید.
  با تشکر