کد خبر 5676
A
فرزین: دولت برای تغییر نرخ ارز مرجع برنامه‌ای ندارد

در حالی که رئیس بانک مرکزی از تک نرخی شدن ارز و اعلام نرخ جدید ارز مرجع طی روزهای آینده خبر داده بود، امروز مصباحی مقدم در این رابطه گفته است، نرخ مرجع برای کالاهای ضروری و اساسی همان 1226 تومان بدون تغییر خواهد بود. در همین حال فرزین نیز گفته است بنابر اطلاعات بنده، دولت برای تغییر نرخ ارز مرجع برنامه‌ای ندارد. بنابراین به نظر می رسد طرح تک نرخی کردن ارز فعلا منتفی شده است!

در حالی که رییس کل بانک مرکزی از تک نرخی شدن ارز و اعلام نرخ جدید ارز مرجع طی روزهای آینده خبر داده بود، امروز تردیدها در مورد اجرای طرح تک نرخی کردن ارز اوج گرفته است. حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم امروز در این رابطه گفته است، نرخ مرجع برای کالاهای ضروری و اساسی همان 1226 تومان بدون تغییر خواهد بود. در همین حال فرزین، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز گفته است بنابر اطلاعات بنده، دولت برای تغییر نرخ ارز مرجع برنامه‌ای ندارد. در همین حال، غضنفری نیز گفته است: حذف ارز مرجع نیز فعلاً منتفی است. بنابراین به نظر می رسد طرح تک نرخی کردن ارز فعلا منتفی شده است! صباحی مقدم: نرخ مرجع برای کالاهای ضروری و اساسی همان 1226 تومان بدون تغییر خواهد بود

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، در مورد نتایج نشست دیروز کارگروه ویژه ارزی مرکب از نمایندگان مجلس، دولت و بورس و این که آیا نرخ مرجع افزایش می‌یابد، گفت: هنوز تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده، ولی نرخ مرجع برای کالاهای ضروری و اساسی همان 1226 تومان بدون تغییر خواهد بود. این کالاها شامل دارو و مواد غذایی مورد نیاز مردم است که البته معلوم نیست آیا مواد اولیه کارخانه‌ها هم جزء کالای ضروری به شمار برود یا نه. به گزارش فارس وی افزود: قرار شد نرخ دوم ارز در بورس بر اثر عرضه و تقاضا کشف شود که کارگروهی در این زمینه تشکیل خواهد شد و از مجموعه دولت، مجلس و بورس در آن حضور خواهند داشت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: عرضه کنندگان ارز شامل بانک مرکزی‌ و همه کسانی که از محل صادرات کالا و خدمات، ارز به دست می‌آوند، در این بازار حضور خواهند داشت و از طرفی تقاضاکنندگان ارز شامل واردکنندگان مواد اولیه، متقاضیان ارز دانشجویی و ارز درمان برای بیماران اعزامی مسافران خارجی و سایر متقاضیان به این بازار مراجعه می‌کنند که هم عرضه‌کنندگان می‌توانند ارز خود را به قیمت مناسب بفروشند و هم متقاضیان آن را به قیمت کمتر از بازار آزاد تهیه خواهند کرد. وی تأکید کرد: قیمت آزاد ارز در بورس به راحتی قابل کشف است و بازار فرعی ارز تا حد زیادی جمع می‌شود.

وی تأکید کرد: تقاضاکنندگان بازار ارز متقاضیان دانشجو، بیماران و مسافران خارجی و واردکنندگان خواهند بود و بانک مرکزی نیز به عنوان عرضه‌کننده عمده ارز می‌تواند نرخ شناور ارز را -که طبق قانون برنامه پنجم ذکر شده- مدیریت کند و عرضه آن را به نرخ روز انجام نماید. مصباحی مقدم افزود: قیمت آزاد ارز در این بورس به دست می‌آید و بنابراین کسانی که تقاضای سفته‌بازی ارز را دارند، تقریبا این تقاضاها به صفر نزدیک می‌شود، چون دیگر مابه‌التفاوت نرخ وجود ندارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مورد اینکه چه اتفاقی بر نرخ بازار آزاد ارز می‌آید، گفت: این نرخ قطعا کاهش پیدا می‌کند و احتمال کاهش حجم بازار فرعی ارز وجود دارد، چون کسانی که در حال حاضر در بازار فرعی ارز حضور دارند از محل دو قیمتی بودن نرخ ارز استفاده می‌کنند،اما وقتی در بازار عرضه و تقاضا نرخ واقعی ارز تعیین شود، قیمت بازار آزاد کاهش یافته و شکافی که دلالان از محل قیمت رسمی و آزاد استفاده می‌کردند، از بین می‌رود.

مصباحی مقدم در مورد تقاضای خرد ارز و امکان حضور در این بازار گفت: البته هنوز جزئیات این مصوبه مشخص نشده، اما هر کس هر مقدار ارز بخواهد، گرچه تقاضای هزار دلار داشته باشد، می‌تواند به بورس ارز مراجعه کرده و تهیه نماید و لازم نیست اعلام کند این تقاضا برای چه مقصدی یا منظوری خواهد بود. وی تأکید کرد: وزارت اقتصاد و بورس در این بازار حضور دارند.

فرزین: بنابر اطلاعات بنده، دولت برای تغییر نرخ ارز مرجع برنامه‌ای ندارد

در همین رابطه، محمدرضا فرزین در حاشیه امضای تفاهم نامه صندوق توسعه ملی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه برنامه دولت برای تغییر نرخ ارز مرجع تا 10 روز آینده منجر به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد شده است، گفت: بنابراطلاعاتی که بنده داریم، دولت برنامه ای برای تغییر نرخ ارز مرجع ندارد. وی، افزایش نرخ مرجع ارز از 1226 تومان فعلی به 1500 تا 1600 تومان در روزهای آینده را رد کرد و در عین حال افزود: دولت می‌خواهد بازار جدید ارزی ایجاد کند.

غضنفری: حذف ارز مرجع منتفی است

در همین حال، وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به برخی بحث‌ها مبنی بر اصلاح اولویت‌های ۱۰گانه تخصیص ارز مرجع، گفت: تغییری در مورد این اولویت‌ها صورت نخواهد گرفت و حذف ارز مرجع نیز فعلاً منتفی است.

مهدی غضنفری در گفت‌وگو با فارس در مورد برخی بحث‌های مطرح مبنی بر مسکوت ماندن فهرست اولویت‌بندی جدید و لزوم رفع مشکل قطع ارز 1226 تومانی بابت واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع، اظهار داشت: اصلاحی در این مورد انجام نشده و فعلاً قصد نداریم تغییری در این زمینه اعمال کنیم.

وی در مورد احتمال حذف تدریجی دو اولویت اول دریافت ارز مرجع از لیست 10گانه و قطع کلی تخصیص ارز دولتی در جهت تک نرخی شدن ارز گفت: فعلاً قرار نیست 2 اولویت اول از دریافت ارز مرجع حذف شوند. غضنفری با تأکید بر اینکه نباید مردم بیشتر از این گیج شوند، تصریح کرد: در حال حاضر غذا و دارو در دو اولویت اول دریافت ارز مرجع قرار دارند و فعلاً تغییری در این مورد ایجاد نخواهد شد.

دولتی‌ها و مجلسی‌ها در جلسه مشترک دیروز سه شنبه خود تصمیم گرفتند تا نرخ ارز مرجع را تغییر ندهند

اما در همین رابطه امروز مهر گزارش داد که تصمیم جدید مشترک ارزی دولت و مجلس مبنی بر منتفی شدن تغییر نرخ ارز مرجع و تعیین نرخ دوم ارز در بورس "منطقی" ارزیابی می‌شود و می‌تواند شکست قیمت‌ها در بازار آزاد را رقم زد. اگرچه ارز تک نرخی در شرایط عادی موجبات حذف رانت و رقابتی شدن بازار را فراهم می‌کند، اما نمی‌توان این سیاست را در هر شرایطی اجرایی کرد، چراکه شکست آن می‌تواند آثار زیان‌باری بر اقتصاد کشور داشته باشد؛ بدین ترتیب هشدار داده شد تا در شرایط فعلی که شرایط برای ارز تک نرخی مهیا نیست، دولت از این کار سرباز زند و به اتخاذ تصمیماتی روی آورد که شکست قیمتها در بازار آزاد را رقم بزند.

48 ساعت طول نکشید که حمید صافدل رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با مهر خداحافظی احتمالی ارز 1226 تومانی را در آینده‌ای نزدیک تائید کرد. در ادامه محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی وارد میدان شد و خبر قطعی شدن تغییر نرخ ارز مرجع را اعلام کرد.

بازار هم خیلی سریع به اظهارات مقامات اقتصادی کشور واکنش نشان داد و قیمت انواع ارز در بازار آزاد افزایش یافت به طوری که حتی قیمت دلار تا 2250 تومان هم بالا رفت. دولتی‌ها و مجلسی‌ها که نظاره‌گر واکنش فوری بازار به تصمیم جدید ارزی بودند، در جلسه مشترک دیروز سه شنبه خود تصمیم گرفتند تا نرخ ارز مرجع را تغییر ندهند و نرخ دوم ارز برای بورس تعیین کنند.

این خبر را خیلی سریع محمدرضافرزین رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها رسانه‌ای کرد و گفت: دولت برنامه‌ای برای تغییر نرخ ارز مرجع ندارد. در ادامه مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت و غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این خبر را تائید کردند.

 • ناشناس
  0 | 0

  واقعا تاسف بار و شرم آور است که مسئولین در مدت 3 روز 4بار تصمیمشان عوض می شود. روزی اولویت بندی می کنند و قرار می شود به 5 اولویت ارز بدهند و روز بعد اعلام می کنند فقط به 2 اولویت ارز داده می شود. یک روز قرار می شود نرخ ارز مرجع را بالا ببرند و رئیس بانک مرکزی هم انرا قطعی می داند ولی فردایش می گویند منتفی است
  واقعا چرا اینگونه ناپخته و خام حرف می ززند تا دو روز بعد متوجه شوند اظهار نظر عجولانه کرده اند؟
  چرا کسی دلش به وضعیت اسفبار صنعت نمی سوزد؟ بالاخره تکلیف را مشخص کنید و اینقدر تنش و التهاب بی مورد در بازار ایجاد نکنید.
  به فرمایش مولا علی (ع) زبان عاقل در پس عقل اوست و انتظار از مسئولین این است که وقتی اظهار نظری می خواهند بکنند اول به عواقب و تبعات آن بیندیشند

 • ناشناس
  0 | 0

  چی بگم دلا1890 شد 2250 اونم هیچکس نداره واقعا" که

 • ناشناس
  0 | 0

  شرم آوره هر کسی تو ممکت ما زودتر از خواب بیدار می شود تا شب رئیسه ...

 • آقا رضا
  0 | 0

  پیشنهاد من اینه وقتی مسولین اقتصادی قدرت تصمیم گیری ندارن و پستشونو نمیتونن
  ول کنن حداقل به حرف های دیگران که کارشناس هستن گوش بکنن،اگه توانایی این کار رو هم ندارن تنها کاری که باید انجام بدن اینه که هیچ کاری انجام ندن.

 • ناشناس
  0 | 0

  ارز مرجع تا چند ماه دیگه به طور قطع حذف میشه
  این اظهارنظرها هم فقط برای کم کردن تشنج هستش
  برنامه اینه که یکهو اعلام بشه که ارز ازاد شده و برید از بورس تهیه کنید که اثر تلاطم دلالا کم باشه

 • مرتضی
  0 | 0

  اینها فکر می کنند باید مردم و سیاست و اقتصاد و ... را کنترل کنند و هر چی می خواهند را بهش دیکته کنند و مسیر حرکتش را وجب به وجب تعیین کنند در حالی که باید تحولات را مدیریت کنند نه کنترل دستی پیشگیرانه (مداخله).
  این آقایان هنوز تفاوت بین کنترل و مدیریت را نمی دانند .

 • ج- ازمشهد دارندگان کارت از اتاق
  0 | 0

  جناب آقای بهمنی در 16 مرداد من متنی را ارائه دادم که ذیلاً تکرار میشود دیدید روی حرفهایتان کنترل وبررسی نمیکنید؟!! چرا با اقتصاد کشور ومردم شهید پرور چنین برخورد میکنید جواب بدهید اگر خود حضرتعالی یا برخی مشاوران ودوستانتان توان ندارند کنار بروند جایشان را به اقتصادان واقعی بسپارند یا حداقل حرف حساب نشده نزنید.
  16 مرداد 1391 ساعت 18:49

  این دفعه اول نیست که دولت یا بانک مرکزی دست به حرف وکاری میزند اوضاع بدتر میشود؛ چرا که کارها بامشورت با صالحین و خبره انجام نمیگیرد و کارشناسی شده با افراد ذی صلاح انجام نگرفته است.حتی شاید درمقابل مخالفان اینکارها را میکنند. 1-خصومتی اگر هست بگذارید کنار همه مسلمانید هموطن از اطلاعات وتخصصهای یکدیگر کمک بگیرید واین کشتی را دردریای متلاطم هدایت کنید. 2-حرفهای نپخته وکارشناسی نشده وبررسی کافی انجام نگرفته را به زبان نیاورید 3- مجمع ازهمه گروههای دولتهای گذشته تشکیل دهید وازتجربیات استفاده کرده حتی چند نفر ازمردم را دعوت کنید آنان که ارتباط مستقیم با درد مردم دارند اطلاعات وروشهای خوبی دارند ؛ ما در دوران گدشته حتی زمان جنگ این نوسانات ناجور را نداشتیم. 4- در عرصه بین الملل سرتان را پائیین باندازید کار خودتان را انجام بدهید باصطلاح هی رجز نخوانید حضرت رسول(ص) هم با دشمنانشان با لحن بد صحبت نمیکردند شخصیت کشور ما بالاتر اینهاست ما درونمان پاک است با حرفهای نسنجیده برخی مسئولین درجه1 خودمان را خراب میکنیم؛ درعوض دشمنان ما که گاهی خیلی هم مجرمند با تمامی قدرت ملایم وبا احترام حرف میزنند به طوری که مردم بین الملل حق را به آنان میدهند. 5- خودتان بیش از حد معلوم ولازم درگیر منافع کشورهای دیگر نکنید که برای خودتان دشمن درست کنید مثل قضیه هسته ای که یک شرطش را مسایل سوریه قرار دادید آنجاها محترمند ولی اگر منافعشان جای دیگر باشد مطمئن باشید ما راهم فراموش میکنند( مثل بستن آب ازطرف برادران افغانستان؛ بستن گاز از طرف ترکمنستان) وبا توجه به وضع ما درعرصه بین الملل کسی هم ازما پشتیبانی نمیکند یا جراتش را ندارد. پس بشینید سرجاتان برای مشکلات مردم خودمان فکر کنیم. پس مشکل جای دیگر است اگرریشه های اشکال حل نشود همیشه این مشکلات را خواهیم داشت. در نهایت آیا آقای بهمنی مطمئن هستند این مشکل را تا ده روز دیگر حل خواهند کرد؟ آیا کارشناسی لازم انجام گرفته است؟ آیا اگر موفق نشوند حاضرند اعلام عجز کرده همراهی خود کاردانان واقعی را دعوت کنند ویا بکلی کناره گیری کنند یا کسان دیگری اگر جلوی کار را میگیرند ودخیلند اعلام کنند؟؟!!ویا هر مسئول دیگر که دخیل امسال این قضایا هستند حاضرند اگر صلاح ملت در کناره گیری آنان باشد ویا دعوت از افرادیکه حتی درجبهه مخالف هستند زیر بار بروند؟

 • Chotaliya
  0 | 0

  Thanks for introducing a little rationality into this dbetae.

ارسال نظر

عناوین بیشتر