کد خبر 515
A
ابهام در اجرای فاز دوم هدفمندی

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه رئیس جمهور امشب از طریق تلویزیون با مردم سخن خواهد گفت، تأکید کرد: دستور رسمی اجرا فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را دکتر احمدی نژاد صادر خواهد کرد.

در حالی که زمزمه صدور دستور اجرای فاز دوم یارانه ها توسط احمدی نژاد در برنامه تلویزیونی امشب به گوش می رسد، برخی از نمایندگان مجلس این اقدام را خلاف قانون ارزیابی می کنند .

امروز سه شنبه محمدرضا رحیمی در گفتگوی کوتاه با مهر درپاسخ به این پرسش که گفته می شود قرار است امشب فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کلید بخورد؟ گفت: رئیس جمهور امشب از تلویزیون با مردم سخن خواهد گفت .

وی در همین حال افزود: دستور اجرای رسمی فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را دکتر محمود احمدی نژاد صادر خواهد کرد .

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام جزئیاتی از نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، تنها به گفتن این جمله بسنده کرد که همه را آقای رئیس جمهور اطلاع خواهند داد .

الیاس نادران: اجرای فاز دوم هدفمندی در شرایط فعلی غیرقانونی است

این در حالی است که الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس در گفتگو با مهر در واکنش به احتمال اعلام اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توسط رئیس جمهور در برنامه زنده تلویزیونی امشب، گفت: اجرای این مرحله بدون مصوبه مجلس غیرقانونی است.

وی تصریح کرد: البته اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها حتما به مصوبه مجلس نیاز دارد و مگر می شود بدون مصوبه مجلس قیمتها را افزایش داد یا از مردم پول اضافی گرفت.

احمد توکلی: احمدی نژاد فعلا نمی‌تواند دستور اجرای فاز دوم هدفمندی را صادر کند

در همین حال، احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس در خصوص احتمال اعلام رسمی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها توسط رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی که امشب انجام خواهد شد، گفت: طبیعی است که رئیس جمهور هرچه سریعتر مواضع خود را به صورت شفاف اعلام کند برای مردم مفیدتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به ضرورت تفاهم بین مجلس و دولت، احمدی نژاد در این برنامه تلویزیونی باید طوری موضع گیری کند که به تفاهم با نمایندگان مردم در مجلس کمک کند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه اگر رئیس جمهور بخواهد امشب اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها را اعلام و و از فردا آن را اجرا کند، کار غیرقانونی انجام داده است، گفت: اگر هم احمدی نژاد بخواهد امشب اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها را اعلام و از اواخر خرداد آن را اجرا کند، باز هم نمی تواند، چون قانون بودجه سال 91 هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

وی افزود: بنابراین رئیس جمهور باید صبر کند تا ابتدا قانون بودجه سال 91 در مجلس مصوب شود و بعد اقدام به اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها کند.

محمد رضا باهنر: دولت فعلا نمی‌تواند فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را کلید بزند

محمدرضا باهنر نیز به مهر گفته است: در شرایط فعلی رئیس جمهور نمی تواند مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند، چون به مصوبه مجلس نیاز دارد اما می تواند بگوید ما منتظر مصوبه مجلس برای اجرای این مرحله از قانون هدفمند کردن یارانه ها هستیم .

وی تصریح کرد: براساس اطلاعاتی که از جانب دولت به دست ما رسیده است، آنها در آستانه اجرای فاز دوم هدفمندکردن یارانه ها مبلغی را به صورت مجازی به حساب مردم ریخته اند که فعلا قابل برداشت نیست .

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید براساس قانون فاز دوم هدفمندکردن یارانه ها را اجرا کند، گفت: همچنین باید منبع مبلغی که دولت به حساب مردم ریخته، مشخص شود که از منابع غیرقانونی تامین نشده باشد .

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا در نامه ای به رهبر معظم انقلاب، توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را خواستار شده است.

این در حالی است که دکتر محمود احمدی‌نژاد اخیرا در دیدار اعضای دولت، استانداران و مسئولان دستگاه های اجرایی سراسر کشور با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باید با همان شیوه و به طور جدی در کشور ادامه یابد، گفته است: گام دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها برای اجرا آماده است و همه مسئولان و استانداران باید برای اجرای هر چه بهتر این مرحله آمادگی کامل داشته باشند.

قرار است دکتر محمود احمدی نژاد امشب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی پس از اخبار سراسری 21 شبکه اول سیما درباره مهمترین مسایل اقتصادی، سیاسی، داخلی و بین‌المللی با مردم به صورت مستقیم سخن بگوید. این احتمال وجود دارد که رئیس جمهور در این گفتگو اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها را اعلام کند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر