کد خبر 462
A
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

مذاکرات دیروز فضای خوبی داشت و قرار است در ادامه مذاکرات درباره لغو تحریم‌های بانکی و نفتی علیه ایران مذاکره شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص مذاکرات 5+1 اظهار داشت: مذاکراتی که اتفاق افتاد، خوب بود و شاید بتوانیم آن را یک گام به پیش نامگذاری کنیم.

به گزارش فارس، بروجردی گفت: با توجه به اینکه موقعیت جمهوری اسلامی ایران برخلاف دور قبل موقعیت مقتدرانه‌تری است، مذاکرات دیروز فضای خوبی داشت و قرار است در ادامه مذاکرات درباره لغو تحریم‌های بانکی و نفتی علیه ایران مذاکره شود.

"در مذاکرات گذشته ما نیازمند اورانیوم 20 درصد بودیم و غربی‌ها این نیاز را تامین نکردند و در این موقعیت بود که ما دست به غنی‌سازی زدیم و با وجود تکنولوژی پیچیده قطعات خود را آماده کردیم بر همین اساس هم‌اکنون موقعیت ما هم به لحاظ هسته‌ای در موقعیت برتری بود و هم به لحاظ ثبات داخلی ما از موقعیت بهتری برخوردار بودیم."

وی ادامه داد: سیاست اعلام شده جمهوری اسلامی ایران از طریق دبیر شورای عالی امنیت ملی در مذاکرات 5+1 گفت‌وگو در مورد مجموعه مسائلی بود که وجود دارد و یک حلقه از این زنجیره تنها مسئله هسته‌ای بود، بر این اساس چون ما توانمندی خود را در مسائل منطقه از جمله سوریه نشان دادیم غربی‌ها موقعیت ما را بهتر می‌فهمند.

بروجردی اظهار داشت: این توافق که بر اساس آن مجموعه مذاکرات به دور بعدی منتقل شد، یک رویکرد مثبتی بود که خانم اشتون هم آن را اعلام کرد و به نظر می‌رسد می‌شود این مذاکرات را مثبت دانست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: اصل غنی‌سازی برای ما مهم است؛ کشوری که دارای توانمندی غنی‌سازی است، طبیعتا بر اساس نیاز و در چارچوب اهداف صلح‌آمیز و زیر نظر آژانس می‌‌تواند غنی‌سازی را انجام دهد که البته ما هم بدون هماهنگی آژانس غنی‌سازی نکردیم.

بروجردی گفت: غنی‌سازی ما با هماهنگی آژانس و برای تامین نیاز داخلی کشور بود و موضعگیری خانم اشتون در این رابطه تحول بزرگی بود.

ارسال نظر

عناوین بیشتر