کد خبر 455
A
با تصویب قطعنامه ۲۰۴۲ شورای امنیت؛

پس از چند بار تلاش بی‌نتیجه شورای امنیت موفق شد قطعنامه 2042 را با موافقت تمامی اعضای این شورا در خصوص سوریه تصویب کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، شورای امنیت پس از چندین جلسه بی‌نتیجه بالاخره عصر شنبه توانست قطعنامه‌ای را درخصوص پرونده سوریه تصویب کند و بر اساس آن ناظران بین‌المللی هر چه زودتر به این کشور اعزام می‌شوند تا بر آتش‌بس میان گروه‌های درگیر در سوریه نظارت کنند.

این قطعنامه که قطعنامه 2042 شورای امنیت نامیده می‌شود به سازمان ملل این اجازه را می‌دهد که ظرف چند روز آینده 30 ناظر نظامی بین‌المللی را که هیچ یک مسلح نیستند به سوریه اعزام کند که این 30 تن هیات اولیه ناظران بین‌المللی را تشکیل خواهند داد.

روسیه و چین نیز که پیشتر با صدور هر نوع قطعنامه‌ای درخصوص پرونده سوریه مخالفت کردند به این قطعنامه رای مثبت دادند که این مساله پس از اصلاحاتی انجام شد که این دو کشور توانستند در پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا وارد کنند.

در این قطعنامه از دولت سوریه خواسته شده تا زمینه را برای استقرار ناظران در این کشور و نیز فعالیت آزاد آن‌ها فراهم کند و از تمامی گروه‌های موجود در سوریه نیز خواسته شده تا با هیات ناظران بین‌المللی همکاری کرده و حفظ جان آن‌ها را مورد اهمیت ویژه قرار دهند.

در قطعنامه تصویب شده شورای امنیت همچنین نقض شدید حقوق بشر در سوریه از سوی هر دو طرف محکوم شده و تاکید شده است که عاملان اینگونه اقدامات حتما محاکمه خواهند شد.

شورای امنیت همچنین از تمامی گروه‌های درگیر در سوریه خواسته تا هر چه سریعتر به خشونت‌های مسلحانه خود پایان دهند.

در این قطعنامه همچنین مقرر شده تا بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل پس از مشورت با مقامات سوریه در 19 آوریل پیشنهاد جدید و نهایی خود را درخصوص ناظران بین‌المللی به شورا ارائه دهد.

شورای امنیت همچنین از دولت سوریه خواسته تا اجازه دهد هر چه سریعتر کمک‌های بشر دوستانه به مناطق آسیب‌دیده سوریه ارسال شود و سوریه متعهد شود که به تعهدات خود در خصوص عدم ورود نیروهای نظامی به مناطق مسکونی پایبند باشد.

در همین حال ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل پس از تصویب این قطعنامه اعلام کرد که قطعنامه پس از اصلاحات اساسی که در آن لحاظ شد مورد تصویب همگان قرار گرفت.

سوزان رایس،‌ نماینده آمریکا در سازمان ملل و رئیس دوره شورای امنیت نیز با استقبال از تصویب قطعنامه گفت: شورای امنیت از امروز به بعد به اقدامات عملی دولت سوریه نگاه می‌کند و نه به گفت‌های این کشور.

وی ادامه داد: قطعنامه شورای امنیت در اجرای تمامی بندهای طرح کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در خصوص سوریه تاکید دارد و اجرای بخشی از آن قابل قبول نیست.

بشار الجعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل نیز با ابراز نگرانی از سوء نیت برخی کشورهای عضو شورای امنیت درخصوص سوریه گفت: دمشق اعتقاد دارد که قطعنامه تصویب شده مناسب و همه جانبه نیست اما صلاح دانست که آن را قبول کند چرا که این مساله به نفع سوریه است.

وی بار دیگر اعلام کرد که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به گروه‌های مسلح مخالف دولت کمک نظامی و مالی می‌کنند.

مخالفان دولت سوریه نیز با استقبال از تصویب قطعنامه شورای امنیت آمادگی خود را برای همکاری با کوفی عنان جهت موفقیت طرح وی اعلام کردند.

برهان غلیون، رئیس مخالفان سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این بیانیه اولین ثمره سیاسی تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به وضعیت سوریه است و مخالفان سوری آمادگی کامل دارند که با کوفی عنان همکاری کنند.

پس از تصویب این قطعنامه کوفی عنان و بان کی مون نشستی را برگزار کردند که عنان در این نشست اعلام کرد که دولت سوریه مسئولیت اصلی در توقف خشونت‌ها در سوریه به عهده دارد و باید نیروهای نظامی سوریه از مناطق مسکونی دور نگه داشته شوند.

عنان و بان کی مون با استقبال از صدور قطعنامه 2042 سازمان ملل تاکید کردند که تمامی تلاش خود را برای استقرار ناظران بین‌المللی در سریعترین وقت ممکن در سوریه به کار خواهند گرفت.

احمد فوزی، سخنگوی کوفی عنان نیز اعلام کرد که هیات اولیه ناظران بین‌المللی آماده اعزام به سوریه است و سخنگوی سازمان ملل نیز گفت که اولین هیات ناظران بین‌المللی (پنج نفر) امروز یکشنبه عازم سوریه خواهند شد.

از سوی دیگر کمال عمرو، وزیر امور خارجه مصر با تعدادی از مخالفان دولت سوریه که در داخل و خارج این کشور در حال فعالیت هستند دیدار کرد و در این دیدار بر ضرورت توقف خشونت‌ها و حمایت از طرح کوفی عنان تاکید کرد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر