کد خبر 450
A
جلیلی:

سعید جلیلی در پایان این مذاکرات در نشست خبری اعلام کرد مذاکرات استانبول موفق، نقاط مورد توافق قابل توجه و علاقه 5+ 1 به گفت و گو مثبت بود.

1391/01/27 - 00:26

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد: علاقه اعضای گروه 1+5 برای گفت و گو و همکاری مثبت بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به استانبول،سعید جلیلی پس از پایان دو دور مذاکره با کاترین اشتون مذاکره کننده اصلی گروه 1+5 در نشستی خبری اظهار داشت:ما امروز گفت و گوهای مفصلی را با شش کشور داشتیم که در آن دیدگاه ها و نظرات مختلفی مطرح شد.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی گفت: ما از رویکرد گفت و گو برای همکاری استقبال می کنیم و تاکید داریم که زبان تهدید و راهبرد فشار در برابر ملت ایران بی نتیجه است.

* نقاط موردتوافق قابل توجه بود

جلیلی با بیان اینکه مذاکرات امروز پیشرفت داشت، افزود: البته این امر بدان معنا نبود که نقاط مورد اختلاف نداشتیم ولی باید بگویم که نقاط مورد توافق قابل توجه بود.

وی با بیان اینکه قرار شد بسیاری از مسائل برای همکاری و به عنوان شروع گفت و گوها در مذاکرات آتی مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: یکی از بحث های مهمی که قرار شد برای گفت و گو به منظور همکاری مورد بحث قرار بگیرد، موضوع هسته ای بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به ظرفیت های مهم کشورمان در بحث هسته ای گفت: نگاه ها و مواضع ایران نسبت به موضوع هسته ای فرصتی برای همکاری هسته ای در دو محور خلع سلاح و عدم اشاعه تسلیحات هسته ای است.

جلیلی در این رابطه افزود: نگاه سازنده ای که جمهوری اسلامی ایران نسبت به این دو محور دارد به شدت مورد توجه طرف های مذاکره قرار گرفت.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به فتوای ایشان در رابطه با حرمت تسلیحات هسته ای اظهار داشت: طرف های مقابل به ویژه بر اهمیت این موضوع تاکید داشتند و آن را ارزشمند می دانستند.

*نشست بعدی سوم خردادماه در بغداد

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به توانمندی های ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای مبتنی بر ظرفیت های بومی کشور گفت: امروز ایران می تواند به عنوان یک الگوی موفق از شعار 'انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچ کس' برای تمامی کشورها باشد.

وی به شهدای هسته ای کشور درود فرستاد و آنها را پشتوانه بزرگی برای حقوق ملت ایران خواند.

جلیلی در رابطه با توافقات صورت گرفته در مذاکرات امروز استانبول گفت: توافق کردیم تا مذاکرات را با رویکرد مثبت از جمله در مورد همکاری های هسته ای ادامه دهیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد : نشست بعدی ما قرار است در روز سوم خردادماه در شهر بغداد برای برگزار شود و همچنین برای ورود به یک فرایند مثبت و سازنده برای همکاری های جامع در طیفی از موضوعات مورد علاقه دو طرف که باید بر اساس رویکرد متقابل به ویژه در مورد همکاری های هسته ای باشد،قرار گذاشتیم.

وی تاکید کرد: توافق کردیم تا هرگونه همکاری های هسته ای بر مبنای ان پی تی باشد.

جلیلی گفت: بر همین مبنا به آقای باقری و خانم اشمیت ماموریت داده شد برای نشست سوم خرداد پیش نویسی را آماده کنند که چارچوبی را برای ادامه همکاری ها ارائه می دهد.

مذاکره کننده اصلی ایران با گروه 1+5 افزود: پس از تایید این پیش نویس در نشست سوم خرداد در بغداد همکاری های متقابل شروع می شود و ما وارد گام هایی از همکاری می شویم.

وی در رابطه با ارزیابی اش از مذاکرات روزشنبه تصریح کرد:آنچه که امروز صورت گرفت، این بود که قرار شد بر مبنای گفت و گو برای همکاری مذاکرات ادامه یابد و این موضوع رو به جلو و موفق بود و می تواند به گفت و گوهایی آینده شکل دهد.

*پرسش ایرنا از جلیلی

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: در مذاکرات امروز بر حقوق هسته ای ملت ما بر اساس ان پی تی تاکید شد.

سعیدجلیلی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا مطالبی که پیش از برگزاری مذاکرات برخی از رسانه های غربی اعلام می کردند به طور حتم در مذاکرات امروز مطرح خواهد شد،مطرح شد؟ گفت: من نمی دانم که این مطالب چه بودند اما مطالبی را که امروز در مذاکرات مطرح شد تاکید بر حقوق هسته ای ملت ما بر مبنای ان پی تی بود و اینکه بر مبنای این معاهده باید کشورها هم تکالیف و هم حقوق داشته باشند.

وی اظهار امیدواری کرد که همکاری های مورد علاقه دو طرف از جمله در موضوع هسته ای در قالب یک چارچوب کاری بتواند شکل بگیرد.

جلیلی در پاسخ به این سوال که پشت سر شما عکس شهدای هسته ای قرار دارد،آیا در مذاکرات به این موضوع اشاره کردید،گفت:ما همیشه اعلام کرده ایم که استفاده صلح آمیز ما از انرژی هسته ای است و همان طور که گفتم این امر یکی از ظرفیت های مهم جوانان ایرانی است.

جلیلی افزود: این موضوع یک سوال اساسی برای ملت ما بوده است که چرا افرادی که شورای امنیت سازمان ملل نام آنها را در فهرست تحریم ها قرار می دهد، تروریست ها برای خودشان این مصونیت را احساس می کنند که آنها را ترور کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت : ما انتظار داریم تمام کسانی که مدعی حقوق بشر هستند و مدعی استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستند، به این سوال جواب دهند.

*یکی از روندهای گفت وگو برای همکاری،رفع تحریم هاست

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در رابطه با پیشرفت مذاکرات و اینکه آیا در این مذاکرات در رابطه با رفع تحریم ها صحبت شد، گفت: ملت ما آن چیزی را که مطالبه می کند حقوقی است که در معاهده ان پی تی ذکر شده است و ایران نیز باید به عنوان عضو فعالی از این معاهده از حقوق خود نیز برخوردار باشد.

جلیلی با بیان اینکه در همکاری هایی که داریم باید گام های متقابلی برداشته شود،تصریح کرد: در روند گفت و گو و همکاری ها باید اعتماد ملت ایران جلب شود.

وی تصریح کرد: یکی از روندهای گفت و گو برای همکاری که خواست ملت ایران است، رفع تحریم هاست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پاسخ به این سوال که آیا در این مذاکرات در رابطه با کشورهایی که دارنده بمب هسته ای هستند اما عضو ان پی تی نیستند،صحبتی شد؟ اظهار داشت:گفت و گوهای امروز بیشتر شکلی بود تا محتوایی و بیشتر در رابطه با شکل همکاری های آتی بحث شد.

رییس هیات ایرانی حاضر در مذاکرات ایران و 1+5 گفت: این موضوع جزء نکات مهمی است که به ویژه در رابطه با موضوع خلع سلاح و عدم اشاعه می تواند مورد توجه قرار بگیرد.

*رویکرد مذاکرات گفت و گو برای همکاری بود

جلیلی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در رابطه با اینکه فضای این دور از مذاکرات نسبت به مذاکرات 15 ماه پیش تغییری داشته است یا نه؟، گفت: رویکردی که در صحبت های امروز بود،رویکرد گفت و گو برای همکاری بود و ما این مساله را مثبت تلقی می کنیم.

وی با بیان اینکه رویکرد فشار، تهدید و تحریم بی نتیجه است، افزود: امیدواریم ادامه روند گفت و گو و همکاری نتایج مثبتی را در بر داشته باشد و ما نیز علائمی از این رویکرد را در جلسه امروز دیدیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تصریح کرد: ما در موضوع هسته ای دو محور اساسی داریم، محور اول خلع سلاح است که قطعا به نفع صلح جهانی است و فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی با نگاه روشنی که بر مبنای دین اسلام دارند،می تواند فرصت بزرگی برای خلع سلاح باشد.

جلیلی در رابطه با محور دوم اظهار داشت:محور دیگر جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته ای است که می تواند از نکات قابل توجه باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در رابطه با محور سوم نیز گفت: محور سوم استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو NPT است که در کنار تکالیف خود دارای حقوقی نیز هستند.

*گفت وگو ها رو به جلو بود

وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه آیا در مذاکرات امروز درباره تعلیق و یا توقف غنی سازی 20 درصدی در فردو مذاکراتی صورت گرفت، اظهار داشت: موضوعات مطرح شده در مذاکرات امروز بیشتر در مورد شکل همکاری ها بود و به صورت محتوایی نبود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به برگزاری پرشور انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: فکر می کنم امروز در فضای مولفه های اقتدار جمهوری اسلامی که به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری بروز پیدا کرده است، و ما به پیشرفت های بزرگ علمی و فن آوری دست یافته ایم، فرصتی فراهم شده برای همکاری با ایران در سطح بین المللی.

جلیلی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در رابطه با تحولات سوریه و اینکه آیا در باره این تحولات نیز درمذاکرات ایران و 1+5 گفت و گویی صورت گرفت، اظهار داشت:اعلام کرده بودیم که می توان درباره موضوعات مورد علاقه در زمینه های مختلف با هم مذاکره کنیم.

رییس هیات ایرانی مذاکره کننده با 1+5 افزود: این مساله در گفت و گوهای ما نبود،اما راه حلی را می شود برای سوریه پیشنهاد داد که براساس دموکراسی و خواست مردم سوریه باشد.

وی در این رابطه گفت: مردم سوریه می توانند در انتخاباتی آزاد سرنوشت خود را تعیین کنند و لازم است تا از هرگونه دخالت خارجی در این کشور اجتناب شود زیرا که راهگشا نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان افزود: مردم سوریه باید خود برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

جلیلی در پاسخ به این سوال که آیا گروه 1+5 در مذاکرات از خود انعطاف بیشتری نسبت به گذشته نشان داد که مذاکرات پیشرفت داشت،گفت: در مذاکرات امروز رویکرد گفت و گو برای همکاری محور مذاکرات بود.

وی همچنین تصریح کرد:در مذاکرات امروز در سطح 1+5 به جزء با دوستان روسی با هیچ یک از کشورهای حاضر در مذاکرات به صورت دو جانبه دیداری نداشتیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا شخص کاترین اشتون نقشی در پیشرفت مذاکرات داشته است، اظهار داشت: به هرحال ایشان دو بار به نمایندگی از گروه 1+5 از طرف شش کشور با هیات ایرانی مذاکراتی داشته اند و گفت و گوهای امروز به نظر من رو به جلو بود.

جلیلی در این رابطه افزود:به نظر من نقش خانم اشتون در رابطه با پیشرفت مذاکرات قابل ملاحظه است.

*دوران ادبیات تعلیق و توقف غنی سازی گذشته است

جلیلی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با مذاکرات سوم خرداد اظهار داشت: در مذاکرات امروز توافق کردیم تا معاونین دو طرف برای اجلاس بغداد چارچوب همکاری ها را مشخص کنند از جمله در موضوع هسته ای و ما وارد تفاسیر این موضوع نشدیم.

جلیلی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در رابطه با اینکه آیا بحث تعلیق و یا توقف غنی سازی اورانیوم از سوی ایران در این مذاکرات مطرح شد،گفت: دوران این ادبیات گذشته است و گفت و گوهای ما در رابطه با دو موضوع، اول تقویت همکاری های صلح آمیز هسته ای و دوم مبارزه با سلاح های کشتار جمعی و هر آنچه که باعث تولید این سلاح ها می شود و همچنین حرکتی که باید در این زمینه با هم شروع کنیم،بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در پاسخ به این سوال که چرا بغداد به عنوان میزبان نشست بعدی ایران و 1+5 انتخاب شد؟ اظهار داشت: در حال حاضر عراق ریاست اتحادیه عرب را برعهده دارد و کشوری مهم در منطقه است.

جلیلی خاطرنشان کرد:روند سیاسی کنونی در عراق باعث ثبات و امنیت سیاسی در این کشور شده است و دولت عراق با توجه به ریاست بر اتحادیه عرب از ظرفیت خوبی برای میزبانی چنین گفت و گوهایی برخوردار است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه آیا در رابطه با تعلیق غنی سازی 20 درصد در مذاکرات امروز صحبتی صورت گرفت؟اظهار داشت: آن چیزی که امروز در مورد آن صحبت کردیم این بود که مبنای توافق ما حقوقی است که بر اساس معاهدهان پی تی داریم که باید به آن احترام گذاشته شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به نیاز ایران به سوخت 20 درصد مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران گفت: زمانی که برای ادامه فعالیت رآکتور تهران که نیاز رادیو داروی بیش از 850 هزار بیمار سرطانی را تامین می کند، نیاز به سوخت 20 درصد داشتیم، نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی فرستادیم تا براساس وظایف خود این سوخت را برای ما بخرد.

جلیلی با اشاره به عدم خرید سوخت 20 درصد برای ایران از سوی آژانس ادامه داد:برخی از کشورها موضوع تبادل سوخت را در آن زمان مطرح کردند که آن نیز محقق نشد و بدنبال آن جوانان ما خود اقدام به تولید سوخت کردند.

وی با اشاره به تصویر شهدای هسته ای نصب شده در پشت سر خود و محل برگزاری نشست خبری گفت: این شهدا توانستند دانش هسته ای ما را به ویژه در زمینه دارویی و پزشکی ارتقاء ببخشند و به ملت ایران تقدیم کنند؛ هر چند که این امر به قیمت خون آنها تمام شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت:ما درچارچوب ان پی تی و براساس حقوق خود در زمینه ای که شما گفتید، اقدام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با تحریم ها گفت:یکی از بحث های امروز ادامه حرکت برای این موضوع بود،که رویکرد همکاری برای گفت و گو موفق باشد.

جلیلی اظهار داشت: یک حرکت موفق زمانی صورت می گیرد که رویکرد گفت و گو و همکاری جایگزین دیگر رویکردها شود و ما موضوع همکاری ها را بعد از اجلاس بغداد دنبال خواهیم کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در پایان این نشست خبری از میزبانی دولت ترکیه از مذاکرات ایران و گروه 1+5 تشکر کرد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر