کد خبر 441
A

شرکت ملی نفتکش ایران برای مقابله با تحریم‌ها و تکیه بیشتر بر کشتی‌های خود برای حمل نفت صادراتی این کشور، ناوگان نفتکش‌های خود را گسترش داده است.

خبرگزاری فارس: ورود 12نفتکش غول‌پیکر به ناوگان دریایی ایران برای مقابله با تحریم‌ها

به گزارش فارس به نقل از رویترز، متصدی حمل دریایی نفت ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، ناوگان دریایی نفتکش‌های خود را گسترش داده است. این شرکت در زمانی که تهران به علت تحریم‌ها باید بیشتر بر کشتی‌های خود برای صادرات نفت تکیه کند، 12 نفتکش بسیار بزرگ را از چین تحویل خواهد گرفت.

نفتکش های جدید که هر کدام ظرفیت حمل 2 میلیون بشکه نفت را دارند، ظرفیت مورد نیاز ناوگان این شرکت را در زمانی‌که تعداد شرکت های دریانوردی حاضر به حمل نفت ایران به علت تحریم‌های اتحادیه اروپا کاهش یافته است، تامین می‌کند.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا از ابتدای جولای بیمه‌گران اروپایی را از پرداخت غرامت به نفتکش‌هایی که نفت ایران در هر جای دنیا حمل کنند، منع خواهد کرد؛ این امر بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران مانند چین، هند، ژاپن و کره را به کاهش حمل و نقل دریایی و افزایش هزینه‌ها تهدید می‌کند.

واردات‌کنندگان نفت آسیایی در حال مذاکره با مقامات رسمی اتحادیه اروپا برای دریافت معافیت از تحریم‌ها علیه ایران هستند؛ آنها در نیمه ماه می با یکدیگر ملاقات خواهند داشت.

یک مدیر اجرایی نفتی آگاه در مورد این کشتی‌ها در پکن گفت: این تانکرها در حال حاضر به علت تحریم‌ها میزان بیشتری نفت حمل می‌کنند.

وی افزود: نخستین نفتکش با ظرفیت 18000 تن «سیف» نام دارد.

به گفته یک منبع آگاه صنعتی، 7 نفتکش بسیار بزرگ دیگر تا پایان سال جاری از 2 کارخانه کشتی‌سازی چین تحویل داده خواهند شد و 4 نفتکش باقی مانده انتظار می‌رود تا پایان سال 2013 به عنوان بخشی از قرارداد 1.2 میلیارد دلاری ایران و چین تحویل داده می‌شود.

دیگر منبع آگاه صنعتی گفت: تحریم‌های غرب بر قرارداد ساخت کشتی با ایران تاثیری نداشته و پرداخت‌ها تاکنون از سوی شرکت ملی نفتکش ایران بدون مشکل زیادی دریافت شده است.

هم‌اکنون، شرکت ملی نفت ایران با دارا بودن 39 نفتکش ظرفیت حمل کل نفت صادراتی ایران را که برابر با 2.6 میلیون بشکه در روز است، ندارد و باید کشتی‌های بیشتری اجاره کند یا واردکنندگان خود کشتی‌های خود را اجاره کنند.

بر اساس محاسبه رویترز، ناوگان کنونی شرکت ملی نفتکش ایران برای حمل با تمام ظرفیت و بدون هیچ تاخیر و توقف، ظرفیت نیمی از صادرات نفت ایران به آسیا را دارد و سفر میان ایران و چین توسط این نفتکش‌ها ۴۶ روز طول می‌کشد. شرکت ملی نفتکش ایران برای حمل کل ظرفیت نفت صادراتی ایران به آسیا به 17 سوپرتانکر دیگر نیاز دارد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر