کد خبر 428
A

آمریکا در جریان تلاش‌های خود برای تحریم نفت ایران، نمی‌تواند روی کمک نیجریه به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت در آفریقا برای جبران جای خالی نفت ایران حساب کند.

تولید نفت نیجریه از زمان امضای پیمان عفو شبه نظامیان این کشور در سال 2009 به حالت قبل بازگشته ولی بخش نفت این کشور همچنان تحت تاثیر پاره‌ای از مشکلات است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، لوی آجونوما سخنگوی شرکت نفت دولتی نیجریه (NNPC) به خبرگزاری فرانسه گفت: سرقت و نبود سرمایه گذاری‌های جدید همچنان مشکلات بزرگی هستند.

تولید نفت نیجریه اخیرا بین 2 تا 2.4 میلیون بشکه در روز بوده و به نظر می‌رسد هرگونه افزایش قابل توجه بیشتر از این مقدار در حال حاضر غیرممکن باشد.

آجونوما با اشاره به هرگونه کاهش ناگهانی تولید نفت ایران گفت: بنابراین ما قادر نخواهیم بود به طور فوری چنین شکافهایی را پر کنیم.

آمریکا امیدوار است که با تکیه بر عربستان بتواند تولید نفت جهانی را افزایش داده و برای کشورهای غربی امکان اجرای تحریم‌ها علیه نفت ایران را فراهم کند ولی عربستان نیز چندین بار به طرق مختلف ناتوانی خود را در جایگزین کردن نفت ایران اعلام کرده است.

یکی از مقامات نفتی عربستان سعودی اخیرا با بیان اینکه عربستان تمایلی به جایگزینی نفت ایران در بازارهای جهانی ندارد، گفت: عربستان نمی‌خواهد جای نفت ایران را در بازارهای جهانی پر کند و ما هرگز نگفتیم می‌خواهیم این کار را انجام دهیم.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از این مقام سعودی که خواست نامش فاش نشود گزارش داد: هیچ کس از وضعیت کنونی درخصوص تحریم‌های ایران راضی نیست. نه آمریکا، نه اروپا و نه آسیایی‌ها از این وضعیت راضی نیستند.

این روزنامه نوشت، به نظر می‌رسد این سخنان بیانگر تلاشی از سوی عربستان برای اجتناب از تقابل با ایران باشد.

این در حالی است که وزیر نفت عربستان سعودی پیشتر گفته بود که این کشور آماده جبران هرگونه کاهش در صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌های جدید غرب است.

اما ترنس مک کلی سفیر آمریکا در نیجریه نیز اذعان کرد که این کشور نمی‌تواند تولید نفت خود را به شکل قابل توجهی افزایش دهد ولی در عین حال گفت که دو کشور درباره اهمیت نگه داشتن سطح تولید کنونی از سوی نیجریه صحبت کرده‌اند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر