کد خبر 417
A
رویترز:

رویترز اعلام کرد با رشد ۲۳ درصدی واردات نفت هند از ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۲ این کشور جای چین را به عنوان بزرگترین واردکننده نفت از ایران گرفت.

خبرگزاری فارس: افزایش ۲۳ درصدی واردات نفت هند از ایران به‌رغم تحریم‌ها

آمارهای موسسه پترو لوجیستیکس حاکی از آن است که هند در سه ماهه ابتدایی سال 2012، جای چین را به عنوان بزرگترین مشتری نفت ایران گرفته است.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، بر اساس آمار منتشره توسط موسسه پتروجیستیکس ژنو، واردات مستقیم نفت هند از ایران در 3 ماهه ابتدایی سال جاری میلادی حدود 433 هزار بشکه در روز بوده است و این در حالی است که حجم واردات روزانه نفت چین از ایران در همان بازه زمانی حدود 256 هزار بشکه بوده است.

این حجم از واردات نفت توسط هند از ایران، حدود 23 درصد افزایش را نسبت به 351 هزار بشکه واردات روزانه نفت هند از ایران در مدت مشابه سال 2011 نشان می دهد و همچنین بیش از خرید متوسط روزانه 326 هزار بشکه هند از ایران در سال 2011 است.

ایران، همچون اکثر کشورهای تولید کننده نفت، آمار مربوط به صادرات نفت خود را به صورت دوره ای اعلام نمی کند، اما اطلاعات منتشره توسط موسسه پترو جیستیکس نشان می دهد که هند، از سردی روابط بین تهران و پکن به دلیل مشکلات ناشی از پرداخت ها استفاده کرده و واردات نفت خود از این کشور را افزایش داده است.

ظاهرا هند قصد دارد واردات خود از ایران را تا پیش از تابستان امسال که مشکلات ناشی از پرداخت ها، بیمه و عرضه نفت افزایش خواهد یافت، بالا ببرد.

ایران به صورت سنتی حجم عمده ای از 2.2 میلیون بشکه نفت تولیدی روزانه خود را به کشورهای آسیایی، از جمله چین، هند، ژاپن و کره جنوبی صادر می کند، چهار کشوری که امسال به دلیل تحریم های غرب ، واردات نفت خود از تهران را کاهش داده اند.

منابع مطلع مدعی شدند، در پی کاهش حجم خرید نفت اتحادیه اروپا و برخی کشورهای متحد غرب از ایران، صادرات نفت خام روزانه این کشور با کاهش حدود 300 هزار بشکه ای به حدود یک میلیون و 900 هزار بشکه در ماه مارس رسیده است. در عین حال بر اساس جدیدترین آمار اوپک تولید نفت ایران در ماه مارس فقط ۷۱ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

بر اساس گزارش پترو لوجیستیکس، واردات نفت چین از ایران در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال 2011، 39.4 درصد کاهش را نشان می دهد.

هند، به صورت رسمی با تحریم نفتی و اعمال فشار بر تهران مخالفت کرده، اما مشتریان بخش خصوصی هند ، اخیرا اقدام به کاهش واردات نفت مورد نیاز خود از ایران نموده اند.

بر اساس آمارهای ماهیانه پترو لوجیستیکس، خرید نفت هند از ایران از 531 هزار بشکه در روز در ماه ژانویه به 404 هزار بشکه در روز در ماه فوریه و 363 هزار بشکه در روز در ماه مارس رسیده است.

عمده ترین وارد کننده نفت هند در سه ماهه ابتدایی سال جاری شرکت اسار اویل بوده که حدود 7 درصد از خرید روزانه 142 هزار بشکه ای خود را از ایران تامین کرده است. این در حالی است که این شرکت در 3 ماهه ابتدایی سال گذشته میلادی، حدود 88 هزار بشکه از نفت مورد نیاز روزانه خود را از ایران تامین می کرد.

از نظر سابقه خرید، بزرگترین مشتری هندی نفت ایران، شرکت پالایشگاهی و پتروشیمی مانگالور است که در سه ماهه ابتدایی امسال 110 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است که نسبت به خرید روزانه 126 هزار بشکه نفت از ایران در سه ماهه ابتدایی سال گذشته، کاهش خرید را نشان می دهد.

همچنین بر اساس آمار پترو لوجیستیکس، شرکت نفت هند در سه ماهه ابتدایی سال گذشته تنها 11 هزار بشکه نفت به صورت روزانه از ایران خریداری می کرد که حجم خرید روزانه این شرکت در سه ماهه ابتدایی 2012 از ایران به 85 هزار بشکه افزایش یافته است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر