کد خبر 416
A

هیلاری کلینتون با تاکید بر آن‌که غرب متوجه خواسته‌های ایران است، گفت:« ما تضمین می‌دهیم که خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران را با دقت بررسی کرده و در حد مقدور عملی کنیم.»

خبرگزاری فارس: کلینتون: تضمین می‌دهیم خواسته‌های ایران را بررسی و درحد معقول برآورده کنیم

به گزارش فارس به نقل از دویچه‌وله، باراک اوباما و نیکلا سارکوزی اعلام کردند اگر نشست گروه ۱+۵ با ایران در استانبول نتیجه‌بخش نباشد، اعمال تحریم‌ها علیه ایران ادامه می‌یابد. کلینتون نیز تاکید کرد که زمان برای حل بحران اتمی از طریق مذاکره نامحدود نیست.

مذاکرات گروه موسوم به ۱+۵ با مقامات ایران بر سر برنامه‌ی اتمی مناقشه‌برانگیز جمهوری اسلامی در شرایطی در روز شنبه، ۱۴ آوریل شروع می‌شود، که قدرت‌های جهان هشدار داده‌اند که این از آخرین فرصت‌ها برای حل این بحران از راه‌های دیپلماتیک است.

نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور فرانسه، بعد از ویدیو کنفرانس با باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «انتظار می‌رود جمهوری اسلامی ایران به شکلی جدی و مثبت در مذاکرات حاضر شده و همه‌ی فعالیت‌های حساس اتمی خود را متوقف کند.»

در بیانیه‌ای که از سوی دفتر سارکوزی انتشار یافته، آمده است:«رهبران فرانسه و آمریکا بر ادامه‌ی اعمال تحریم‌ها علیه شریان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، تا زمانی که ایران به تعهدات بین‌المللی خود پایبندی نشان ندهد و به‌ویژه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را جدی نگیرد، تاکید کردند.»

در بیانیه‌ی دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه همچنین آمده است که باراک اوباما و نیکلا سارکوزی بر لزوم تحریم‌ها بیشتر در شرایطی که مذاکرات ۵+۱ با ایران در استانبول نیز نتیجه‌ای نداشته باشد، تاکید کرده‌اند.

وزرای خارجه گروه ۸ نیز از ایران خواستند با گفت‌وگوی "جدی و سازنده" به تعهدات خود برای حل مناقشه هسته‌ای عمل کند. وزیر خارجه آلمان نیز هدف مذاکرات استانبول را جلوگیری "قطعی" از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای دانست.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا در اظهارات خود در روز پنج‌شنبه، ۱۲ آوریل اظهار کرده که آمریکا نشانه‌هایی دریافت کرده که حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران با ایده‌ها و پیشنهادهای تازه‌ای در مذاکرات حاضر خواهد شد.

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا تاکید کرده است که این کشور خواهان آن است که مقامات جمهوری اسلامی "تعهد کتبی و شفاف" دهند که خیال ساخت سلاح اتمی ندارند.

هیلاری کلینتون با تاکید بر آن‌که آن‌ها متوجه هستند که جمهوری اسلامی نیز از آن‌ها برای چنین تعهداتی، انتظارات و خواسته‌هایی دارد، گفت:« ما تضمین می‌دهیم که خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران را با دقت بررسی کرده و در حد مقدور عملی کنیم.»

بااین‌حال کلینتون بار دیگر تاکید کرده که مقامات جمهوری اسلامی ایران باید بدانند پنجره‌ی مذاکره و دیپلماسی برای همیشه باز نیست.

این مقام ایالات متحده‌ی آمریکا گفت:« فکر می‌کنم برای همه و به ویژه کشورهای عضو ۱+۵ روشن است که ما خواهان مذاکره هستیم، با این‌حال جهان برای مدت نامحدودی نمی‌تواند به ایران فرصت دهد تا اقدامات روشن و ملموسی برای رفع نگرانی‌های جهان از برنامه‌ی اتمی خود انجام دهد.»

هیلاری کلینتون با ابراز این‌که آن‌ها از همین شنبه در نشست استانبول به دنبال حل بحران از طریق دیپلماسی و مذاکره‌ی سازنده و مثبت هستند، تاکید کرد:«مذاکرات را از طریق شفاف و روشن پیش می‌بریم تا بدانیم آیا امکان بالقوه‌ی ملموسی برای حل این بحران از طریق دیپلماسی باقی است یا خیر.»

پیش از این سعید جلیلی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده‌ی اتمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که ایران این‌بار با پیشنهادهایی تازه در نشست استانبول حاضر خواهد شد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر