کد خبر 38537
A
براساس اظهارات تازه نعمت زاده

در حالی وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشتر رشد بخش صنعت را در سال گذشته منفی 9 درصد اعلام کرده بود که وی در تازه ترین اظهارات خود این رشد را منفی 12 درصد اعلام کرده است.

به گزارش اقثصادآنلاین به نقل از ایسنا، نخستین بار محمدرضا نعمت‌زاده در آبان ماه امسال در یک برنامه تلویزیونی از رشد منفی 9 درصدی بخش صنعت در سال گذشته خبر داد. به گفته وی برای نخستین بار در دهه‌های گذشته نرخ رشد بخش صنعت در سال قبل منفی شد. وزیر صنعت همچنین تاکید کرد که رشد صنعت در سال گذشته به قدری منفی بود که برخی گفتند صنعت نفس‌های آخر خود را می‌کشد. با این وجود نعمت‌زاده در تازه‌ترین اظهارات خود در حاشیه سفر یک روزه به قزوین اعلام کرد که بخش صنعت در سالهای اخیر با رشد منفی 12 درصد روبرو شده است. وی البته به صورت مبهمی عنوان کرده که "طبق اعلام رسمی بخش صنعت در سال‌های اخیر با رشد منفی ۹ درصدی مواجه بود که این میزان به ۱۲ درصد افزایش یافته است." البته مشخص نیست افزایش سه درصدی رشد منفی بخش صنعت در سال گذشته از سوی چه نهادی محاسبه شده است. بانک مرکزی هم در تازه‌ترین گزارش خود رشد ارزش افزوده بخش صنعت و معدن ایران را در سال گذشته رقم بسیار ضعیف منفی 9.5 درصد اعلام کرد که پایین‌ترین نرخ رشد ارزش افزوده این بخش در سالیان اخیر محسوب می‌شود. در گزارش بانک مرکزی نرخ رشد ارزش افزوده بخش صنعت و معدن در سال‌های 1388، 1389 و 1390 به ترتیب 5.1، 10 و 3.7 درصد اعلام شده که این نرخ در سال قبل به رقم ناامیدکننده منفی 9.5 درصد رسید. ابهام در نرخ دقیق رشد صنعت کشور در حالی همچنان ادامه دارد که در چند سال گذشته همواره بین مرکز آمار، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه چگونگی نرخ محاسبه ارزش افزوده بخش صنعت و معدن اختلاف‌نظر وجود داشته و هر یک از این دستگاه‌ها اعداد متفاوتی را به عنوان نرخ رشد صنعتی کشور معرفی می‌کردند. این در حالی است که طبق قانون برنامه پنجم توسعه، مرکز آمار به عنوان مرجع اصلی اعلام شاخص‌های اقتصادی تعیین شده است. در هشت سال گذشته نرخ رشد بخش صنعت فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرد و در بیشتر مواقع نیز روند نزولی داشته است. براساس آمار مرکز آمار ایران نرخ رشد صنعت در سال 1384 معادل 7.8 درصد بود که این رقم در سال 1389 به شش درصد کاهش یافت. رشد بخش صنعت در سال‌های 1385 تا 1388 هم به ترتیب 9، 7.9، 5 و 5.6 درصد بود. از سوی دیگر براساس آمار بانک مرکزی نرخ رشد صنعت در سال 1384 معادل 13.6 درصد بود که این رقم در سال 1389 به 10 درصد کاهش یافت. رشد بخش صنعت در سال‌های 1385 تا 1388 نیز به ترتیب 10.7، 0.7، 2.4 و 5.3 درصد بود. ضمن اینکه در 9 ماهه 1390 نرخ رشد صنعت براساس اطلاعات بانک مرکزی مرکزی تنها 4.9 درصد بود. بعد از ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی و تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 1390 نیز رشد صنعتی کشور روند نزولی داشته است؛ به طوری که از نرخ رشد 10 درصدی در سال 1389 به 4.9 درصد در 9 ماهه 1390 رسید. در سال گذشته نیز با توجه به نوسان‌های ارزی رخ داده و تشدید تحریم‌ها به طور طبیعی نرخ رشد صنعت کشور به شدت کاهش یافت؛ به طوری که به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت برای نخستین بار منفی شد.
 • ناشناس
  0 | 0

  بجاش شاخص بورس رسیده به 83 هزار!!
  جکه این اقتصاد ما!

 • ناشناس
  0 | 0

  خیلی جالبه رشد صنعت منفی میشه رشد بورس 150%!!

 • شفیع
  0 | 0

  هر دم از این باغ خبری در فوکوله

 • ناشناس
  0 | 0

  بجاش بورس مسخره ی ما تو دنیا اوله

 • ضدبورس
  0 | 0

  دولت اوباما روز گذشته بیش از چند ده شرکت و شخص حقیقی را در هشت کشور مختلف به دلیل و اتهام تخلف از قانون تحریم های ایران مورد مجازات و تحریم قرار داد. این اقدام دولت اوباما را به عنوان وسیع ترین و گسترده ترین اقدامات تنبیهی علیه ایران بعد از مذاکرات هسته ای و حصول توافق موقت باید در نظر آورد.

  به گزارش «تابناک» گفته میشود این سری از تنبیهات و تحریم های جدید که از سوی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام شده است و بر آنها نظارت میشود، بخشی به این دلیل است که یک پیام مهم را منتقل کند و آن اینکه ایالات متحده در حال کاهش فشار اقتصادی از روی ایران نیست.

 • ناشناس
  0 | 0

  ارزش سهام اکثر شرکت ها تا 30% سقوط کرده... یه 50% دیگه هم سقوط کنه شاید به ارزش واقعیش برسه.

 • ناشناس
  0 | 0

  درعوض بورس ما سه سال پی درپی رتبه اول جهان رو کسب کرده !!! هاهاهاهاهاها

 • ناشناس
  0 | 0

  گروه مسکن- معاون وزیر کشور تعداد اجاره‌نشین‌های موجود در کل کشور را بیش‌از دو برابر آنچه در آمارهای رسمی اعلام شده، عنوان کرد.
  روزگذشته «ایسنا» از سخنرانی معاون سازمان شهرداری‌های وزارت کشور در جمع اهالی ساختمان به بهانه برگزاری یک همایش خبر داد و به نقل از وی –حمیدرضا صارمی- نوشت: «در حال حاضر 59 درصد مردم کشور مستاجر هستند.»

ارسال نظر

عناوین بیشتر