کد خبر 38526
A

فرشاد مومنی اقتصاددان برجسته کشور اعتقاد دارد بروز شوک های قیمی در اقتصاد ایران می تواند یکی از دلایل اصلی تولد افرادی مانند بابک زنجانی باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، فرشاد مومنی در این مورد گفت: امثال بابک زنجانی ها و شهرام جزایری ها در چه فضایی می توانند متولد شوند و رشد پیدا کنند و به سهم خودشان به هم ریختگی ها و عدم تعادل هایی را در فضای کلان اقتصاد تشدید کنند. کانون اصلی این مساله شوک های قمیتی است. در این زمینه امروز دانسته هایی که داریم فوق العاده زیاد است. به ویژه شوک ترکیبی دست کاری قیمت های کلیدی و نرخ ارز که در ماه های پایانی سال 1389 در کشور رقم خورد یک فرصت استثنایی پدید آورد که هم جامعه روشن فکری، هم نظام سیاست گذاری و هم جامعه علمی به طول و عرض فاجعه آمیز مساله با دقت بیشتری نگاه کنند. دقیقا در این دوران با بی سابقه ترین سطوح فساد مالی هم رو به رو شدیم. وی ادامه داد: خاطرم هست که قبل از این شوک اخیر هم وقتی که مطالعه های بین المللی حکایت از گسترش و تعمیق فساد مالی در ایران داشتند، جبهه به اصطلاح اصول گرایان با کمال تاسف به جای اینکه با این مساله اصول گرایانه و منصفانه برخورد کنند، برخوردی فرافکنانه و مسئول گریزانه را انتخاب کردند. مثلا مطالعه سازمان گروه شفافیت بین الملل (Transparency International) که روند فساد مالی ایران را سال به سال گزارش می داد و دقیقا نشان داده بود که به طور مشخص از سال 1384 به بعد و از زمانی که ترکیبی پیچیده در طیف وسیعی از سیاست های اقتصادی نادرست در دستور کار اقتصاد ایران قرار گرفته بود، بی سابقه ترین سطوح فساد هم در اقتصاد ایران اتفاق افتاده است. اما این گروه در عکس العمل به این مطالعه تنها اعلام کردند این موسسه صهیونستی و امپریالیستی است. البته لطف خداوند بود که با وجود اینکه اصولگرایان واقعیتی به این بزرگی را تکذیب و انکار می کردند، به سفارش فرهنگستان علوم، مطالعه ای در زمینه فساد با سرپرستی دکتر فرامرز رفیع پور صورت بگیرد و در آن مطالعه که در کتابی با عنوان «سرطان اجتماعی فساد» انتشار عمومی پیدا کرد، به روشنی نشان داده شود که که برآورد های سازمان شفافیت بین الملل بسیار سهل گیرانه و خوشبینانه بوده است.
 • مصطفی
  0 | 0

  دو شرط برا مبارزه با فساد ضروری هستش1- دولت متصدی مطلق منابع نباشه 2- نظارت مردمی از طریق رسانه ها اعمال بشه که البته هیچ کدوم رو نداریم. البته مواردی دیگه مثل تحزب و ... هم لازم هست که باز اون ها رو هم نداریم.

 • شفیع
  0 | 0

  اگر در ان سالها مثل همین حالا پا را روی فنر قیمت ارز نمیگذاشتند واجازه میدادند به اندازه تورم رشد پیدا میکرد ان جهش قیمتی اتفاق نمی افتاد اشتباهی که دوباره دارند تکرار میکنند

 • بنده خدا
  0 | 0

  نه قربونت شوکهای قیمتی ثروتهای بادآورده تا این حد رو برای کسی که تا دیروز یه پاپاسی پول نداشته به ارمغان نمی یاره.اگه به دلایل سیاسی می ترسی دلیل اصلیشو بگی بحث چیز دیگست.اینگونه ثروتها نتیجه زیاده خواهی و انحصار طلبی صاحبان قدرت تو ایرانه که با کارهاشون باعث تحریم همه جانبه ملت ایران شدن و بوسیله مترسکهایی مثل زنجانی پولهای هنگفتی به اسم دور زدن تحریمها به جیب زدن تا الان که گندش بالا اومد اونارو قربونی کنن.اینها جدید نیست و مسبوق به سابقست.اگه تو مراکز اصلی قدرت نگاه کنی رد این حضرات به خوبی مشخصهمخصوصا اگه ببینی کیا بیشتر دو آتیشه با عقلانیت و رفع تحریمها مخالفن.اما کو عدلی که بخواد اونا رو به سلابه بکشه!!!!

ارسال نظر

عناوین بیشتر