کد خبر 36014
A

پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی به بررسی وضعیت بازار بورس تهران پرداخت و به رشد خیره کننده آن در مقایسه با شاخص‌های بورس جهانی اشاره کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بلومبرگ نوشت: در حالیکه ارزش معاملات روزانه بازار بورس تهران برابر با حدود 22 ثانیه معاملات در آمریکا است اما این بازار رشد قابل توجهی داشته است و شاخص مبنای آن، از ابتدای سال 2013 تا 24 دسامبر، 133 درصد صعود کرد که فراتر از رشد 93 شاخص سهام جهانی بزرگ مورد بررسی بلومبرگ بوده است. بر اساس این گزارش، بیشتر این صعود پس از انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی روحانی حاصل شد که پنج ماه پس از رسیدن به قدرت، به توافق اولیه با قدرت‌های جهانی دست پیدا کرد و امیدها را نسبت به پیوند دوباره با اقتصاد جهان پس از تحمل دهه‌ها تحریم فلج کننده افزایش داد. بلومبرگ به نقل از یک شرکت سرمایه گذاری ایرانی نوشت: مردم ایران سرمایه گذاری‌های سنتی شامل طلا، دلار و املاک را رها کرده اند و به سرمایه گذاری در بورس روی آورده اند. خارجی‌ها هم می‌توانند در بورس تهران سرمایه گذاری کنند اما نمی‌توانند بیش از 10 درصد از سهام یک شرکت را خریداری کنند و مشارکت آنها طبق مقررات بانکی محدود شده است. معاملات در بورس تهران رو به افزایش است و از ابتدای سال 2013 تا نوامبر، به طور متوسط روزانه 203 میلیون دلار سهام در این بازار معامله شده که بسیار بالاتر از 83 میلیون دلار در دو سال قبل و 20 میلیون دلار در سال 2006 بوده است. طبق آمار بلومبرگ، ارزش معاملات روزانه بازار سهام آمریکا در سال 2013 به طور متوسط به بیش از 220 میلیارد دلار رسید. بانک‌ها و شرکت‌های نفتی جزو بزرگ‌ترین سودبرندگان در بازار بورس ایران بوده‌اند. ارزش سهام بانک صادرات ایران که از سال 2010 تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفت، 142 درصد در سال 2013 صعود کرد. صعود شاخص مبنای این بازار در سال 2013 پس از رشد 55 درصدی در سال 2012 و 24 درصدی در سال 2011 بوده است. ارزش بازار تمامی شرکت‌های حاضر در بازار بورس تهران به دلار تقریبا دو سوم از سال 2011 افزایش داشته و به 175 میلیارد دلار رسیده است.
  • احمد
    0 | 0

    در سالهایی که اقتصاد کشور رشد منفی داشته یعنی کوچکتر شده و همینطور قدرت خرید مردم به شدت کاهش داشته و وضعیت صنعت و کشاورزی بسیار وخیم گزارش شده، چطور ممکنه؟

  • ناشناس
    0 | 0

    فکر کنم دلیلش اینه : ریال افت شدید داره بنابرین وقتی شما داراری کالا باشید ارزشش جهانیش ثابت هست از این رو ارزش ریالیش بالا می ره و لی در حقیقت این پوله که ب ارزش می شه .بورس تنها کاری که داره می کنه حفظ ارزش پول سهامدارن هست.

ارسال نظر

عناوین بیشتر