کد خبر 354
A

رسانه‌های رژیم‌صهیونیستی اعلام کردند که در آستانه مذاکرات1+5 با تهران در ترکیه، نخست‌وزیر و وزیر جنگ این رژیم بر سر تداوم غنی‌سازی ایران اختلاف جدی دارند.

خبرگزاری فارس: گسترش دامنه اختلاف سران تل‌آویو درباره غنی‌سازی ایران

رسانه‌های صهیونیست، در یکی‌دو روز گذشته از اختلافات جدی نخست‌وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در آستانه مذاکرات 1+5 با ایران خبر دادند.

به گزارش فارس، هاآرتص، روزنامه پرتیراژ رژیم صهیونیستی در این خصوص اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و ایهود باراک وزیر جنگ این رژیم، در خصوص شدت درخواست‌های قدرت‌های بزرگ از ایران در مذاکره با این کشور دچار اختلاف هستند. مذاکراتی که قرار است شنبه آینده در ترکیه برگزار شود.

به نوشته این روزنامه، نتانیاهو خواستار توقف کامل غنی‌سازی ایران و خروج کامل مقادیر غنی‌شده در ایران است اما ایهود باراک موافق ادامه غنی‌سازی در غنای پایین و باقی ماندن چند صد کیلوگرم اورانیوم کم‌غنی شده (3.5 درصد) در خاک ایران است.

اختلافات سران تل‌آویو زمانی آشکارتر شد که این دو، دو بیانیه جدا صادر کردند.

نتانیاهو و باراک این بیانیه‌ها را «موضع اسرائیل» در قبال گفت‌وگوی شش قدرت با ایران اعلام کردند اما این دو بیانیه اختلافاتی اساسی با هم دارند.

یک منبع در دفتر نخست‌وزیری اعلام کرد که نتانیاهو و باراک درباره موضوع ایران کاملا هماهنگ هستند. منبعی در دفتر وزیر جنگ اسرائیل هم مدعی شد که میان این دو مقام هیچ اختلافی نیست بلکه فقط «اختلافاتی تاکتیکی» وجود دارد.

بنا بر این گزارش، ماریو مونتی نخست وزیر ایتالیا اکنون در قدس اشغالی است. نتانیاهو در دیدار با او اعلام کرد که قدرت‌های بزرگ باید خواستار توقف کل غنی‌سازی اورانیوم در ایران شوند.

اما در بیانیه‌ای که دفتر ایهود باراک منتشر کرد، آمده است که اسرائیل خواستار توقف غنی‌سازی 20 درصد اورانیوم است نه کل غنی‌سازی در ایران و آنطور که نتانیاهو [در بیانیه خود] اشاره کرده است.

معنای این حرف این است که باراک موافق ادامه غنی‌سازی در ایران تا درجه 3.5 درصد است. [موضوعی که پیش از این قدرت‌های غربی و رژیم صهیونیستی جملگی و یکصدا خواستار آن بودند].

به گزارش هاآرتص، بیشتر غنی‌سازی اورانیومی که در ایران انجام می‌شود، در سطح 3.5 درصد است و چنین اورانیومی را نمی توان برای تولید سلاح اتمی به کار گرفت.

بنا بر این گزارش، یک سال پیش، ایران غنی‌سازی اورانیوم در سطح 20 درصد را آغاز کرد. حتی این سطح نیز برای تولید سلاح اتمی کفایت نمی‌کند ولی اجازه «جهش» خیلی سریع به سوی غنی‌‌سازی در سطح ۹۸ درصد را [به ایران] می‌دهد که می‌توان از آن برای تولید سلاح استفاده کرد.

در این گزارش آمده است، نتانیاهو به شش کشور مذاکره کننده با ایران تاکید کرده است که باید از ایران بخواهند ۵ تُن اورانیوم غنی‌شده در ایران در سطح ۳.۵ و 20 درصد را خارج کند. [امـا] بر خلاف نتانیاهو، وزیر دفاع در بیانیه‌ای اعلام کرده است که شش کشور از ایران بخواهند که کل اورانیوم غنی‌شده را «به استثناء چندصد کیلوگرمی که نمی‌تواند برای سلاح یا تاسیسات اتمی به کار برود» از ایران خارج شود.

اما نقطه مشترک بیانیه نتانیاهو و باراک این است که هر دو خواستار تعطیلی سایت فوردو در نزدیکی شهر قم شده و هر دو تاکید کرده‌اند که این امر باید شرطی روشن از جانب قدرتهای غربی برای ایران باشد.

این دو در ادامه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را به نوعی به رسمیت شناخته‌ و گفته‌اند که در مقابل رعایت خواسته‌های مطرح شده، ایران می‌تواند برنامه هسته‌ای مدنی خود را تحت نظارت بین‌المللی حفظ کند و میله‌های سوختی را از یکی از قدرت‌های بزرگ دریافت کند.

علاوه بر آنچه نتانیاهو در این بیانیه منتشر کرده است، ایهود باراک در بیانیه خود خواستار تحت نظارت قرار گرفتن کامل و مطمئن کل فعالیت هسته‌ای ایران و افشای کامل تاریخ و فعالیت‌هایی شده که وی آن را مورد تردید خوانده است.

نتانیاهو روز گذشته در منزل خود در دیدار با موریه مونتی درباره مذاکرات هسته‌ای 1+5 با ایران ابراز تردید کرد اما گفت که تل‌آویو بدقت این مذاکرات را دنبال می‌کند.

بنا بر این گزارش، معنای این موضع نتانیاهو این است که باید به نظام ایران این هشدار را داد که «یا همه چیز یا هیچ‌ چیز» و او هر راهکار میانه‌ای را که اجازه‌ی تداوم غنی‌سازی در ایران را بدهد، رد می‌کند.

این در حالی است که روز گذشته پایگاه خبری-تحلیل-اطلاعاتی دبکافایل فاش کرد که نتانیاهو و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بر سر این اصل توافق کرده‌اند که هزار کیلوگرم اورانیوم 3.5درصد غنی‌شده ایران در خاک این کشور باقی بماند و هزار سانتریفیوژ را نیز حفظ کند.

این در حالی است که در مذاکرات سال گذشته، جبهه غرب از ایران خواسته بود که کل اورانیوم غنی‌شده خود را از ایران خارج کند.

دبکا فایل از این موضع تل‌آویو، به «تغییر اساسی» در موضع رژیم صهیونیستی تعبیر کرد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر