{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 33461

واکنش نعمت زاده به استعفای پژویان؟

وزیر صنعت معدن و تجارت با تشریح جزئیات مذاکره امروز شنبه خود با مدیران رنو و پژو فرانسه در تهران، گفت: رنو و پژو خودروهای جدیدی را با کمک خودروسازان ایرانی به بازار عرضه خواهند کرد.

محمدرضا نعمت زاده در حاشیه همایش بین المللی خودرو در جمع خبرنگاران از انجام مذاکره با رنو و پژو فرانسه خبرداد و گفت: رنو و پژو از جمله شرکت‌هایی هستند که از سال های دور با شرکت‌های خودروسازی ایران همکاری داشتند اما به خاطر تحریم اجباری مجبور به قطع رابطه با ایران شده بودند. وزیر صنعت معدن و تجارت در پاسخ به سئوالی افزود: با توجه به تصمیماتی که در مذاکرات گروه 1+5 گرفته شد، امیدواریم تا آخر دسامبر موانع تحریم خودروسازان ایرانی از میان برداشته شود و بتوانیم همکاری مشترکی را با خودروسازان خارجی داشته باشیم. وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که آیا مذاکرات صورت گرفته سختی تداوم تولید خودروهای قبلی تولیدی رنو و پژو در ایران خواهد بود یا خودروهای جدیدی تولید مشترک تولید خواهد شد؟ تصریح کرد: خودروسازان ایرانی با همکاران خارجی خود در این زمینه تصمیم گیری خواهند کرد اما در کلیات مذاکرات، قرار بر این شد که محصولات جدیدی از رنو و پژو به بازار ایران عرضه شود و خودروهایی که در این دو برند پیشرفت داشتند نیز به بازار ایران وارد شود. نعمت زاده ادامه داد: دلیلی بر عدم همکاری خودروسازان ایرانی با شرکت‌های خارجی وجود ندارد مگر این که خودروسازان خارجی شرایط خاصی را مطرح کنند که مورد قبول خودروسازان داخلی نباشد. نعمت زاده از ابراز تاسف خودروسازان خارجی به دلیل تحریم ایران سخن گفت و افزود: این خودروسازان نیز ضرر کردند و اگر با ایران همکاری نکنند به طور قطع خودروسازان ایرانی با سایر کشورها وارد مذاکره خواهند شد و به سمت خودکفایی حرکت خواهند کرد. وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که چه قولی به مردم برای ارتقای کیفیت و وضعیت قیمت خودرو در بازار می دهید، گفت: کیفیت خودروهای جدید داخلی باید به لحاظ استانداردهای جهانی مورد تایید باشد که در این راستا، جلسه ای با رئیس انجمن جهانی خودرو صورت گرفته است تا استانداردهای جهانی در خودروهای ایرانی لحاظ شود. وی ادامه داد: کمیته استاندارد خودرو در وزارت صنعت معدن و تجارت تشکیل شده که قرار است استانداردها را پیگیری و عملیاتی کند. واکنش به استعفای رئیس شورای رقابت وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین در ادامه در خصوص استعفای رئیس شورای رقابت اظهار داشت: از علت استعفا خبر ندارم ولی با استعفای وی، قانون همچنان پیاده خواهد شد. وزیر صنعت معدن و تجارت ادامه داد: در اواخر سال 90 شورای اقتصاد مصوبه ای را گذراند که براساس آن، خودرو انحصاری تلقی شد در حالی که هم اکنون وزارت صنعت از شورای اقتصاد درخواست کرده تا خودرو را یک کالای انحصاری تلقی نکند. وی خاطر نشان کرد: شورای رقابت تنها باید چارچوب قیمت‌گذاری را تعیین کند و حق قیمت‌گذاری ندارد. این عضو کابیه دهم خاطر نشان کرد: منتظریم شورای اقتصاد، خودرو را از حالت انحصاری خارج کند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی در مورد قیمت‌گذاری خودرو خاطر نشان کرد: علی رغم این که سهم ارز مورد خودروسازان از مبادله ای به آزاد تغییر یافته است اما خودروسازان قول داده اند که تا پایان سال قیمت‌ها را افزایش ندهند.

ارسال نظر

 • حسین
  ۰ ۰

  برای خودم متاسفم که پس از اون همه تحریم که میشد دور زده بشه و اون حرکت وزیر امور خارجه فرانسه در نشست ژنو باز هم رفتیم تو بغل فرانسوی ها !!!
  وزیر صنعت اگه میخواد بازار خودرو رو رقابتی کنه بگذاره شرکتهای خارجی بیان تو ایران کارخانه احداث کنند که هم باعث ورود صنعت به کشور میشه هم باعث اشتغال.
  ولی متاسفانه به دلیل اینکه سود این دو کارخانه مستقیم میره تو جیب دولت نباید شرکت دیگه ای وارد بشه و مذاکرات باید با این دو کارخانه باشه...

 • پی
  ۰ ۰

  "گر با ایران همکاری نکنند به طور قطع خودروسازان ایرانی با سایر کشورها وارد مذاکره خواهند شد و به سمت خودکفایی حرکت خواهند کرد." واقعا رو رو برم

 • عابر پیاده
  ۰ ۰

  خودرو انحصاری است آقای وزیر. از شما انتظار می رود به عقل و منطق مسلح باشید آقای وزیر.
  "اگر با ایران همکاری نکنند...به سمت خودکفایی حرکت خواهیم کرد" چرا حرکت نمی کنید. آنها که یه خط درمیان ما رو استثمار می کنند، پس واقعاچرابه سمت خودکفای و تحقیق و توسعه پیش نمیرین؟؟؟

 • عرفان
  ۰ ۰

  سلام من امروز(9/9/1392)دعوتنامه پژو پارس سال با یورو4 را به قیمت 29900000تومان تحویل گرفتم
  این یعنی افزایش قیمت 5 میلیونی نسبت به ماه قبل

 • فری
  ۰ ۰

  واقعا از نگاه وزیر جدید در رابطه با خودکفایی و انحصاری نبودن صنعت خودرو در عجبم و نا گفته پیداست مادامی که وزیر محترم روی این موارد پا فشاری داره هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت حتی اگر 20 سال هم بگذره چراکه دور باطل سیاستهای شکست خورده هنوز در جریانه وباز هم تعجب!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نخیر از دیگ این آقایان آبی جوش نمی آید،کو آنهمه وعده وعید انتخاباتی که اگر انتخاب شدم با برداشتن تحریم ها ، قیمت ها را پایین آورده و باعث رفاه حال مردم می شوم؟بعنوان مثال الان تحریم خودرو برداشته شد ،کجاست آن کاهش قیمت وعده داده شده؟اگر تحریمها قادر به تغییر قیمت نیستند پس اینهمه های وهوی بخاطر چه است؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  البته این رو هم بدونیم که تازه از آخر همین ماه یعنی دسامبر قراره برداشتن تحریم ها شروع بشه. هرچند اگه دقت کرده باشین همش میگن کیفیت حرفی از قیمت نمیزنن.یادمون باشه اینا رو هرچی تاکید کنن بهش عمل نمیکنن. محصول جدید یعنی قیمت جدید و گرونتر...ولی کیه که بتونه بخره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا با آلمان و ژاپن شراکت و یا همکاری نکنیم ؟؟؟؟ پژو و رنو 2 تا از بی کیفیت ترین و بدترین شرکت ها ی اروپا هستند ،،،مثل اینکه نجاتی در کار نیست ...

 • ایرانی
  ۰ ۰

  مسئولین باید هر کاری که میتونند انجام بدند تا قیمتهارو بیارند پایین وگرنه مردم توان خرید ندارند.

 • قربون علی
  ۰ ۰

  در فیلم حوض نقاشی دیالوگی هست که طرف به شهاب حسینی که به تازگی بیکار شده میگه :" کاش تحریما واقعی بود! ازین تحریما فقط ما مردم عادی ضرر میکنیم!" ، به واقع تحریم عامل تغییر قیمت نیست. در یک دوره سه ساله میزان نقدینگی در جامعه به شدت افزایش پیدا کرد که مصادف با انتخابات 88 هم بود . در این دوران که بخاطر دارید وفور نعمت شده بود و همه چیز بر واردات استوار بود ، تعداد خودرو داخلی نیز در خیابان ها چند برابر شد چون بدون افزایش در قیمت ها درآمد ها 3 الی 6 برابر شد. فقط حق بازنشستگی را نگاه کنید ، از 150 هزار تومان به 600 هزار تومان رسید . در این دوره با 2 میلیون پیش پرداخت و ماهی 150 تومان میشد پراید خرید. این تقاضا باعث افزایش سرمایه گذاری خودرو ساز ها بر خط های جدید تولید و استخدام بیشتر نیز گشت. اما پس از دوره افزایش قیمت ها ناشی از آزاد سازی آن ها ، به یکباره توان خرید مردم کاهش یافت . در حالیکه هزینه های بالاسری تولید خودرو همچنان بالا باقی ماند(کارگر های جدید ، خط های تولید جدید و و و ) و این امر بهدلیل نبود بازار فروش منجر به کاهش تولید گشت که به نوبه خود به معنی افزایش قیمت خودرو جهت تامین هزینه های کارخانه است و لذا مطمئن باشید اگر تحریم ها هم برداشته شه چون توان خرید مردم کاهش یافته قیمت به طور معنا دار قابل پایین آوردن نیست. تحریم ها داخلی است دوستان!!!

 • حسن
  ۰ ۰

  تمام حرفهای شما اقایان و خانمها درست و پسندیده است ولی این دو شرکت کلی تلاش کرده انند قیمت برود بالا حال شما همشهریان گرامی باور میکنید قیمت را بیاورنند پایین ذهی خیال باطل

 • حسن
  ۰ ۰

  تمام حرفهای شما اقایان و خانمها درست و پسندیده است ولی این دو شرکت کلی تلاش کرده انند قیمت برود بالا حال شما همشهریان گرامی باور میکنید قیمت را بیاورنند پایین ذهی خیال باطل

 • عقیلی
  ۰ ۰

  لطفا دولت محترم گمرک را از روی خودرو بردارد و اجازه بدهد مردم ایران هم همانند دبی و ترکیه خودرو با کیفت بالا وقیمت بین لمللی سوار بشن/
  این ظلم است که حکومت فکر سود خود و عده آقازاده که انحصار خودرو را دست گرفتن است.

  و باید مردم روی هر خودرو 100 در صد گمرک بپردازنند یا سوار یک لگن به اسم پراید بشونند که جان و مالشان از بین برود

 • محمد حسن
  ۰ ۰

  فقط با ایر تویا باید مذاکره کنند

 • محمد
  ۰ ۰

  تا زمانیکه تعرفه خودرو کم نشه و خودروهای خارجی همچنان با قیمت بالا عرضه بشه مطمئن باشید کیفیت و قیمت خودروهای داخلی تغییر نمی کنه . تعرفه هم کم نمیشه زیرا خیلی از آقازاده ها از این راه درامد کسب می کنند.

 • محمد
  ۰ ۰

  خود مردم در تعیین قیمت نقش اساسی دارند. به یاد داشته باشید زمانی که پراید به مرز 20 میلیون رسیده، هنوز تقاضا برای خرید آن بالاست. حالا خودتون کلاهتون را قاضی کنید: اگر هرچیزی که میسازند و با حداقل کیفیت به مردم میفروشند، هر روز برای خریدنش صف میکشند و جلو جلو پول میدن، اگر شما بودید ارزونتر میفروختید؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا بازم باید اسیر محصولات بی کیفیت و مزخرف پژو و رنو باشیم چرا با شرکتهای خوب مثل تویوتا نباید قرارداد ببندیم؟

 • جهانی
  ۰ ۰

  واقعا فکر می کنید این مذاکرات با خودروسازهای فرانسوی برای مصالح مردم است؟ شرکت پژو که در خود کشور فرانسه هم قادر به گرفتن بازار نیست و درحال ورشکستگی است چرا باید طرف مذاکره باشد؟چرا نباید با کیا و تویوتا که در تحریمها هم حضور فعالی در بازار داشتند همکاری کنیم که خودشان هم تمایل دارند با برداشتن گمرکی سنگین در ایران سرویس بدهند. بیدار شوید این مذاکرات برای پر کردن جیب آقایان است از راه کمک به خودروسازهای ورشکسته فرانسوی.

 • رضا
  ۰ ۰

  آقای وزیر شما چقدر سهم از گرونی خودرو میبری که دائم رو طبل اونا میکوبی ؟شما وزیر مردمی یا وزیر خودروسازان؟؟؟
  چرا فقط فرانسه؟مگه نه تا اسم تحریم اومد فرار کردند و قرار شد برخورد خوبی باهاشون نشه!!!!آقا ما بیسوادیم شما انحصار را معنی میکنید لطفا؟؟

 • اهورا
  ۰ ۰

  آخرش این میشه که پراید رو اسپورت (رنگش میکنن جا قناری) به عنوان خودروی جدید خارجی میریزن تو بازار و میگن ما خودکفا شدیم.