کد خبر 32886
A
دولت تدبیر و امید در آستانه صدروزه شدن

خیلی​ها در رسانه​ها روزشماری می​کنند که 100 روز نخست دولت روحانی به پایان برسد و از او درباره عملکرد دولتش در این 100 روز پرس و جو کنند.

اما یک سوالی که مطرح است این است که این عدد 100 روز از کجا آمد؟ شاید اگر الان از مردم بپرسید که این وعده کنترل وضعیت اقتصادی و بهبود نسبی اوضاع ظرف 100 روز از کجا آمده است، در جواب بگویند که وعده رئیس جمهور در زمان انتخابات بوده است. اگرچه این یک وعده انتخاباتی بود اما نه از سوی حسن روحانی بلکه از سوی رقیب وی علی اکبر ولایتی که رسما در برنامه​های تبلیغاتی خود اقتصاد ایران را به بیماری تشبیه می​کرد ارائه شد که معتقد بود اول باید با مسکن و دارو درد او را کاهش داد و بعد به درمان او پرداخت. او برنامه کوتاه مدت خود را یک برنامه 100 روزه می دانست که همانند همان مسکن عمل می​کند. البته این به این معنی نبود که روحانی هیچ برنامه کوتاه مدتی برای اقتصاد نداشت. حتی او در یک برنامه تلویزیونی در ایام انتخابات از برنامه صد روزه در حوزه صنایع و کارخانه​ها نیز نام برد و گفت: در برنامه مدون من علاوه بر برنامه برای حل مشکلات اقتصادی و سیاسی و سیاست خارجی، برنامه کوتاه مدت یک ماهه و صدروزه وجود دارد. می توانیم در یک زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور به وجود آوریم.باید یک دوره تنفس به کارخانه ها و صنایع بدهیم تا مشکلاتشان حل شود.اما با این وجود شعار برنامه صد روزه برای علی اکبر ولایتی بود. با این وجود بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم خیلی از وزرا و مسئولین در حوزه کاری خود برنامه​های صد روزه اعلام کردند. این عدد 100 روز آنقدر تکرار شد تا اینکه در نهایت محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور جزئیات برنامه صد روزه دولت را مطرح کرد و گفت: در برنامه 100 روزه اقتصادی دولت تمام شرایط به نحوی چیده شده است تا در گام اول رکود تورمی از اقتصاد ایران رخت بر بندد. توجه به بخش خصوصی، ایجاد آرامش در بازار، توجه به اصول قانون اساسی و ایجاد بازار رقابتی از دیگر سرفصل​هایی بود که نهاوندیان مطرح کرد. روز 24 مردادماه نتایج 4 روز بحث و بررسی بهارستان نشینان و وزرای پیشنهادی دولت مشخص شد و عملا دولت کار خود را آغاز کرد. به این ترتیب 5 آذرماه زمان پایان رسیدن صد روز اول دولت تدبیر و امید است و باید به سنجش عملکرد دولت در این صد روز پرداخت. اگرچه دولت روحانی وعده بهبود اوضاع در صد روز نخست را نداده است اما وعده داده است که پس از صد روز اول گزارشی از وضعیت کشور و اقداماتی که دولت برای بهبود اوضاع انجام داده است ارائه کند. محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور چندی پیش درباره این گزارش گفت : در گزارش عملکرد 100 روزه دولت به مردم، قرار است تصویری از وضعیت کشور و دولت در سه بخش، شرایط تحویل مسئولیت، عملکرد مجموعه قوه مجریه طی 100 روز و افق آینده و برنامه‌هایی که در دستور کار دولت قرار دارد، به مردم ارائه شود. حسین فریدون برادر رئیس جمهور و دستیار ویژه رئیس جمهور درباره این گزارش گفت که گزارش عملکرد 100 روزه رییس‌جمهور شامل همه بخش‌های کشور می‌شود. همچنین اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به انتقادات درباره تغییرات در هیات دولت به گزارش صد روزه اشاره کرد و گفت: یکی از مسائلی که درباره دولت مطرح می‌شود این است که چرا تا این اندازه تغییرات در دولت وجود دارد؟ من به زودی لیست تغییرات دولت در این 100 روز را در کنار تغییراتی که در همین مدت در سال 84 اتفاق افتاده است منتشر خواهم کرد.

  • ناشناس
    0 | 0

    اولا دادا نشد بزنید زیرش چون جر زندن نداشتیم. دوما اینهمه ایجاد پارازیت در بازار بابت جلوگیری از کاهش ارز ،خودرو وقیمت بقیه ی اجناس و همچنین اقداماتی در جهت حذف یارانه های نقدی، مسکن مهر، حذف سهمیه سوخت و... که از اقدامات دلسوزانه شما عزیزان بوده است را نادیده می گیرید. جدا که دست مریزاد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر