{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 32297

اپل و زوتی جایگزین تولید خودروی ایرانی سمند در بلاروس شدند.

الکسی واگانوف - رییس شرکت خودروسازی یونیسون بلاروس - گفت: بیش از یکسال است که تولید خودروهای سمند و تحویل قطعات به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریمی خودروسازان ایرانی متوقف شده است. به گفته وی این کارخانه قرار بود که سالانه بیش از 120 هزار دستگاه خودرو سواری تولید کند که تنها در هفت سال گذشته 200 هزار دستگاه تولید شد که 100 دستگاه آن به روسیه صادر شد. وی ادامه داد: خط تولید خودوری اپل کورسا متعلق به کمپانی امریکایی جنرال موتور وخودرو سواری زوتی Z 300 متعلق به کمپانی زوتی چین جایگزین تولید سمند شده‌اند. طبق اعلام بیزنس نووستی بلاروس، قرار این خودروها با قیمت پایه 12 هزار دلار در بلاروس تولید شوند و علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای عضو اتحادیه گمرکی، روسیه و قزاقستان نیز صادر شوند. کارخانه سمند بلاروس در سال 1385 با تجهیز از سوی ایران‌خودروی ایران، توسط شرکت یونیسون با ظرفیت 3000 دستگاه آغاز به کار کرد و تسهیلات بانکی فراوانی نیز از سوی بخش‌های اقتصادی ایران به آن تعلق گرفت اما به دلیل مدیریت ضعیف مسئولان خودروسازی ایران نتوانست در بازار منطقه ای شرق اروپا و آسیای میانه به موفقیت دست یابد و سرانجام به دوران بازنشستگی رسید. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بسیاری از کارشناسان بلاروسی بر این عقیده‌اند که کیفیت پایین خودروهای ایرانی، طراحی قدیمی، مصرف بالای سوخت و سازگار نبودن با شرایط آب و هوایی در اروپا در کنار بازار رقابتی خودروهای روز دنیا در این منطقه نمی تواند صرفه اقتصادی برای خودروسازان ایرانی داشته باشد. برچسب ها: سمند ، خودرو ، بلاروس

ارسال نظر

 • محمدرضا
  ۰ ۰

  به امید خدا هر چه زودتر ایران خودرو از خود ایران هم اخراج میشه .... مرگ یه بار ...شیون یه بار....

 • سید رضا
  ۰ ۰

  انها که مجبور نیستند مانند ما در بازار رانتی و بسته اشغالهای وطنی را بخرند . بازار ازاد یعنی همین حمایت از حقوق مصرف کننده و نابودی بی عرضه ها .
  ما هم دیگر نه خودرو میخریم و نه سرمایه عمرمان را به حلق اشغال سازان خواهیم ریخت .

 • امیر محمدی
  ۰ ۰

  شما دو تا سمند بخرید هر کدوم یک ایراد مختلف دارند. نخرید مردم برید ماشینهای چینی.مثل لیفان620بخرید سگش شرف داره به ماشینهای ایرانی مثل سمند و پرشیا و....

 • م.ح
  ۰ ۰

  این است نشان افتخار مدیران بی لیاقت ما!!! تعطیلی در اولین عرصه رقابت واقعی.... با دامینگ هم داشتین می فروختین بازم نتونستید !! بابا چرا مردم ایران رو اسیر گرفتید!!! مردم شرف داشته باشید وا ز خودروسازها تا 2 سال بعد خودرو نخرید. بذارید برن گم شن!!! مفت خورها. فکر قطعه ساز و کارگر هم نباشید بعدش درست میشه.

 • فری
  ۰ ۰

  بیا ، اونوقت هنوز تو انحصاری و غیر انحصاری بودن این صنعت موندن.خودروهای ما کشش شرق اروپا و آسیای میانه رو هم نداره!!!خوبیش اینه که حالا می خوان تو ایران تیراژ همین خودروهای بی کیفیت از رده خارج رو برسونن به بیش از 1 میلیون در سال...جالبه!

 • ارسطو
  ۰ ۰

  من فکر میکردم تو بلاروس ماشین ندیدند که سمند رو قبول کردند.