{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 32293

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

در این دولت نیز همانند دولت های گذشته بعید است بانک مرکزی مستقل عمل کند و لذا شاهد اقدامات دستوری خواهیم بود ؛ متاسفانه سیستم بانک مرکزی در اختیار دولت ها بوده است و گاها دستوراتی خارج از ضابطه داده می شود ...

محمدرضا پور ابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تحولات آتی در بازار ارز گفت: من اعتقاد به وجود بازار ارز در اقتصاد کشور دارم که سهم عرضه کننده خصوصی در این بازار در حدود ۳۰ است. وی با بیان اینکه در بازار ارز، عرضه و تقاضا تعیین کننده است گفت: البته بانک مرکزی می تواند نقش تعادلی در این بازار داشته باشد چرا که بخش قابل توجهی از عرضه ارز در اختیار دولت است. وی افزود: در سال گذشته به دلیل اینکه فضای حاکم بر بازار خارج از قاعده همیشگی بود لذا با هجوم تقاضای سفته بازی در بازار مواجه بودیم که سبب افزایش نرخ ارز شد. وی ادامه داد: زمانی که در بازار قاعده آربیتراژ وجود داشته باشد، تقاضا افزایش می یابد که در این موارد بانک مرکزی بایستی آن را مدیریت کند تا نرخ تعادلی افزایش نیابد عضو کمیسیون اقتصادی به جایگاه بانک مرکزی در بازار ارز اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی با ابزارهای موجود میتواند تعادل را به بازار برگرداند و در بلند مدت نرخ ارز را تک نرخی کند. وی خاطر نشان کرد: اگر بانک مرکزی بتواند دو فرض اساسی را رعایت کند، موفق به ایجاد تعادل و تک نرخی شدن ارز خواهد شد. پورابراهیمی گفت: اگر بانک مرکزی به عنوان اصلی ترین مسئول پولی کشور، مسئولیت تنظیم بازار را بر عهده بگیرد و مصمم به تک نرخی کردن ارز باشد، بازار با ثبات خواهد بود در غیر این صورت شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود. وی در ادامه درخصوص نرخ واقعی ارز نیز به تراز گفت: به اعتقاد من قیمت اصلی ارز کمتر از ۳۰۰۰ تومان است و رقمی بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان میباشد. پورابراهیمی به اظهار نظر اخیر رییس بانک مرکزی در خصوص کاهش قیمت ارز نیز اشاره و تصریح کرد: "آقای سیف در جلسه کمیسیون اقتصادی در این خصوص گفت که برای جلوگیری از شوک های ناگهانی به اقتصاد این حرف را زده است." وی ضمن بیان این مطلب که اگر بانک مرکزی مستقل عمل کند، میتوان به سمت تک نرخی شدن ارز و ثبات بازار پیش رفت، خاطر نشان کرد: متاسفانه سیستم بانک مرکزی در اختیار دولت ها بوده است و گاها دستوراتی خارج از ضابطه داده می شود. پورابراهیمی در ادامه گفت: در این دولت نیز همانند دولت های گذشته بعید است بانک مرکزی مستقل عمل کند و لذا شاهد اقدامات دستوری خواهیم بود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با همین وضعیت امروز رکود بیکاری گریبانگیر اقتصاد کشور است هزینه ها این قدر بالا رفته که میشود در بازار خارج رقابت نمود ونه حقوق بگیر توان پرداخت دارد .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پایین تر از اینهاست بدلیل کمبود عرضه مصنوعی توسط دولت قبلی بالا رفت پایین امدنش هم عین اب خوردنه البته اگه بذارن

 • علی
  ۰ ۰

  قیمت واقعی بالای 6 هزاراست

 • سجاد
  ۰ ۰

  والا همه جای دنیا واسه اینجور محاسبات فرمول هستش حالا من نمیدونم چرا تو مملکت ما هیچ فرمولی کار نمی کنه

 • ...
  ۰ ۰

  اگر نرخ سود بانکی را افزایش ندادند لاجرم باید نرخ ارز و بدنبال آن نرخ تورم کاهش یابد . و گرنه نرخ سود بانکها نمیتواند اینگونه بماند .

 • اقتصاد شناس
  ۰ ۰

  از وقتی که آقای روحانی رئیس جمهور شده اند، هیچ اتفاق خاص اقتصادی که موجب رونق اقتصاد و افزایش تولید شود انجام نشده و تنها و تنها جو روانی، بعضاً باعث کاهش قیمتها شده و اتفاقاً بدهی دولت و نرخ رکود اقتصادی و هزینه های دولت بسیار بیشتر از سه ماه پیش شده است و فقط جو روانی ناشی از انتخاب آقای روحانی بعلاوه تغییرات نسبی در سیاست خارجی و گفتگو با غرب باعث کاهش روانی قیمتها شده است. ولی در واقع با هر فرمولی که محاسبه کنیم، قاعدتا نرخ فعلی ارز بالای 4000 تومان است. اکنون همه چیز به مذاکرات 1+5 و برداشته شدن سریع تحریمها بستگی دارد و چنانچه این مذاکرات به نتیجه مورد نظر ایران نرسد، فنر چندماهه فشرده شده تورم و بدهکاری دولت بسرعت باز خواهد شد و احتمالا رکورد گرانیها خواهد شسکت. متاسفم اینها را می گویم اما حقیقت را باید گفت تا مردم بدانند. "شاگرد دکتر رنانی"

 • ناشناس
  ۰ ۰

  http://www.eghtesadonline.com/fa/content/30008/%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%B3%D9%88%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF%D8%9F

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باراک اوباما گفت: ماهیت قرارداد این خواهد بود که آنها پیشرفت‌ها در برنامه هسته‌ای خود را متوقف خواهند کرد. ظرفیت فرار هسته‌ای جایی است که آنها می توانند قبل از این که جامعه بین المللی شانس واکنش داشته باشد به سلاح برسند.آنها خود را در معرض بازرسی های جدی تر از اکنون و در برخی از موارد بازرسی های روزانه قرار خواهند داد. در عوض آنچه که ما انجام خواهیم داد اندکی گشایش (کاهش تحریم‌ها) خواهد بود که آن هم اگر آنها هر بخشی از توافق را نقض کنند بازگشت‌پذیر خواهد بود .

  به گزارش باشگاه خبرنگاران، رئیس جمهور آمریکا گفت: اجازه دهید این موضوع را در شش ماه آینده بررسی کنیم و ببینیم در حالی که اصل تحریم های ضروری را حفظ می کنیم، می‌توانیم این موضوع را به روش دیپلماتیک حل کنیم یا خیر و من به عنوان رئیس جمهور آمریکا همه گزینه‌ها را برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای حفظ می‌کنم. من فکر می کنم این یک آزمایش است و ارزش انجام دادن را دارد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای نایب رئیس کمیسیون اقتصاد چرا زمان احمدی نژاد این حرف را نزد؟