کد خبر 296
A

روز شمار بازار برای تحویل سکه های پیش فروش شده سکه طلا در حالی به روز موعود خود در 29 فروردین ماه حرکت می کند که قیمت سکه در بازار آزاد طی روزهای اخیر با انتظار از کاهش قیمت ها در سراشیبی قرار گرفته و سیر نزولی آن همچنان ادامه دار است.

معاملات آتی سکه طلا نیز با تأثیر از این موضوع با کاهش قیمت سکه آتی مواجه شده، و در عین حال مطابق با مصوبه هیأت پذیرش در خصوص تعیین وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا و با توجه به کاهش قیمت تسویه روزانه قراردادهای فعال طی روزهای اخیر، مقرر شده از روز آتی وجه تضمین اولیه به مبلغ دو میلیون و 550 هزار تومان تعیین گردد.

به گزارش بورس نیوز، همچنین از فردا دوشنبه 21 فروردین ماه بازار معاملات قراردادهای آتی سکه طلا شاهد راه اندازی قرارداد آتی سکه طلا تحویل مرداد ماه 91 خواهد بود.

افزون بر اینکه معامله گران در انتظار بازگشایی بازارهای جهانی و شناسایی قیمت جدید هر اونس طلا هستند تا بر مبنای آن نسبت به سرمایه گذاری در این بازار اقدام نمایند.

اما معاملات روز جاری قراردادهای آتی سکه طلا تحویل در سررسیدهای مختلف در حالی پیگیری می شود که قیمت دلار در بازار آزاد اگر چه نسبت به روز گذشته کاهش داشته، اما همچنان بالاتر از مرز 1900 تومان معامله می شود.

در این میان بازار آتی در انتظار انتشار اخباری در خصوص برخی شاخص های مهم در بازارهای جهانی است، بطوریکه در ساعت شش صبح فردا به وقت تهران، شاخص مدیران (PMI) در منطقه شیکاگو ایالات متحده امریکا اعلام می شود که نشان دهنده میزان سلامت اقتصادی در جامعه می باشد.

همچنین شاخص هزینه های مصرف کننده و مخارج مصرف شخصی که نشان دهنده تغییر در مقدار تورم نیز می باشد، فردا منتشر خواهد شد. اگرچه آثار این شاخص بر بازارها ناچیز به نظر می رسد، اما این شاخص یکی از مهمترین ابزار اندازه گیری سلامت اقتصادی با توجه به موج گسترده خرید از سوی مصرف کننده است که بر ارزش پول آمریکا آثاری را اعمال خواهد کرد.

از دیگر سو فردا صبح نسخه جدید شاخص تورم مصرف کننده (CPI) و مخارج مصرفی شخصی (PCE) از سوی فدرال رزرو امریکا اعلام خواهد شد که در آخرین نسخه اعلامی، این شاخص 0.1 درصد رشد یافته بود.

گفتنی است بانک مرکزی اروپا نیز درصدد است تا فردا، میزان تغییرات در مقدار کل ارز داخلی در گردش و سپرده در بانک ها را اعلام کند. این میزان در آخرین گزارش بانک مرکزی اروپا با 1.1 درصد کاهش همراه بوده است.

البته کاربران سایت بلومبرگ نیز در آخرین پیش بینی های خود به کاهش بهای اونس جهانی طلا در هفته جاری رأی داده، چرا که به اعتقاد کارشناسان این سایت، میزان واردات طلا در کشور هندوستان به دلیل اعتصاب 20 روزه طلا فروشان هندی و درخواست آنها مبنی بر توقف اجرای طرح مالیاتی جدید دولت، در ماه مارس 81 درصد کاهش داشته؛ روندی که در مرحله دوم با 40 درصد دیگر کاهش پیش بینی شده است.

براساس این گزارش، میزان تقاضای طلا فروشان هندی با بستن درب مغازه های آنها و اعتراض به قوانین مالیاتی جدید، کاهش یافته و به نظر می رسد در پی این اعتصاب، سطح تقاضا در بازارهای جهانی نیز کاهش یابد. در نتیجه این امر کاهش بهای اونس جهانی طلا از سوی این کارشناسان طی این هفته نزولی پیش بینی شده است. در حالیکه طبق اخبار جدید با توقف این طرح و سخنان اخیر نخست وزیر این کشور، اعتصاب طلا فروشان هندوستانی پایان یافته است.

اما با وجود تمامی این موارد، معاملات آتی سکه طلا در روز جاری متعادل و البته کم حجم بود. به نظر می رسد دلیل حجم پایین معاملات تأمل سرمایه گذاران برای بازگشایی بازارهای جهانی باشد تا بر مبنای قیمت های جدید اونس طلا نسبت به سرمایه گذاری های جدید اقدام کنند.

در پایان گفتنی است برای روز جاری، قیمت ارز دلار حواله از دبی 1923 تومان و حواله یورو از دبی 2523 تومان و قیمت این دو ارز حواله از ترکیه به ترتیب 1926 و 2526 تومان اعلام شده و قیمت هر سکه طلای طرح جدید در بازار تهران نیز به قیمت 746 هزار تومان رسیده است.

در عین حال در بازار آزاد ارز تهران هم اینک هر دلار امریکا با کاهش 3 تا 10 تومانی به قیمت 1900 تومان فروخته می شود.

هر سکه تمام بهار آزادی (طرح جدید) نیز بدون تغییر قیمت نسبت به دیروز در حدود 746 هزار تومان عرضه می شود.

ارسال نظر

عناوین بیشتر