{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 28673

برای نخستین بار در تاریخ فدرال رزرو، یک زن ریاست این نهاد اقتصادی بسیار مهم را در اختیار گرفته است. نهادی که نه تنها اقتصاد آمریکا، بلکه اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و همین امر شناخت رئیس آن و دیدگاهش را اهمیت می بخشد.

اکنون ژانت یلن به عنوان نخستین زنی که ریاست فدرال رزور، بانک مرکزی آمریکا، را به عهده می گیرد، شناخته می شود. سمتی بسیار حساس که یلن 67 ساله عهده دار آن شده است تا بلکه بتواند درمانی برای رکود اقتصادی شش ساله آمریکا بیابد. انتخاب این استاد دانشگاه و معاون قبلی شورای مدیران نظام فدرال رزرو Board of Governors of the Federal Reserve System. ، بهانه ای شده است تا «وال استریت ژورنال» نگاهی داشته باشد به پنج ویژگی شاخص وی :

-1 او کسی است که به فدرال رزرو فشار وارد کرد که برای رشد اقتصادی، از سیاست های جدید انبساطی استفاده کند. خانم یلن که بیشتر پژوهش های دانشگاهی خود را به بررسی علت ها و هزینه های بی کاری اختصاص داده است، به طور مرتب از فدرال رزرو خواسته است که پاسخ موثری به نرخ بالای بیکاری دهد. وی معتقد است که احتمالا در چنین وضع ناتوان شده اقتصادی، بعید است تورم به وجود آید. یلن همچنین در سخنانی در جمع اعضای یک اتحادیه کارگری گفت: می دانیم که بی کاری طولانی مدت می تواند برای کارگران و خانواده هایشان ویرانگر باشد .

-2 او رکورددار نگرانی در مورد تورم بالا است. سخنرانی های عمومی و اقدامات پیشین یلن نشان می دهد که وی متعهد به حفظ نرخ تورم پایین است. وی از طرفداران با سابقه حفظ تورم 2 درصدی است و در تصمیم گیری سال 2012 برای همین مسئله نیز مشارکت فعال داشت. در 1996 یلن با آلن گریسپن، رئیس وقت فدرال رزرو، بر سر نرخ تورم مناسب اختلاف نظر داشت و مخالف این دیدگاه بود که تورم خیلی پایین می تواند همچون تورم خیلی بالا برای اقتصاد مضر باشد -نظری که اکنون به طور گسترده در فدرال رزرو پذیرفته شده است. اواخر همان سال وی تاکید کرد که نرخ سود کوتاه مدت افزایش یابد، چرا که نگران بود رشد اقتصادی پرشتاب به تورم بالا منجر شود .

-3 خوب پیشبینی می کند. فدرال رزرو برای تصمیم گیری در مورد سیاست های مناسب، باید نرخ رشد، تورم و بی کاری را پیش بینی کند. بر اساس یک بررسی که وال استریت ژورنال انجام داده است، خانم یلن بین سال های 2009 تا 2013 دقیق ترین پیش بینی ها را در میان تمام مقامات فدرال رزرو داشته است .

-4 بحران مالی او را به مقررات مالی سخت تر معتقد کرده است. یلن می گوید بحران مالی 2008، وی را که آن زمان رئیس فدرال رزرو سن فرانسیسکو بود، از یک تنظیم کننده تقریبا سر به راه بانک منطقه ای به کسی تبدیل کرده است که معتقد است قوانین بنگاه موثرتر از آن هستند که به تنظیم کننده ای واگذار شوند که تنها پس از پدیدار شدن مشکل واکنش نشان می دهد .

5- او به شفافیت باور دارد، و بازار فکر می کند او خوب ارتباط برقرار می کند. برنانکه در 2010 از وی خواست یک کمیته ارتباطی داخلی تشکیل دهد تا نوآوری هایی ارائه کند که بانک مرکزی بتواند هدف ها و طرح هایش را برای عموم مردم بیان کند. یلن در آوریل گذشته در جمع خبرنگاران گفت: تاثیر سیاست های مالی به شدت به این وابسته است که مردم این پیام را دریافت کنند که کدام سیاست در ماه ها و سال های آتی چه خواهد کرد. من امیدوارم و مطمئنم که روزهای «هرگز توضیح نده، هرگز معذرت نخواه» برای همیشه می روند

ارسال نظر

  • ...
    ۰ ۰

    ای کاش ما هم یکی مثل این در بانک مرکزی داشتیم . جالب است نظریات فوق را با توصیه های مداوم و زورکی صندوق پول به کشورهای جهان سوم : تعدیل و هدفمندی - مقایسه کنید بعد دلیل پیشرفت ایالات متحده و عدم پیشرفت ما را در خواهید یافت .

  • ناشناس
    ۰ ۰

    فاصله تفکر مسیولین ما با انها 180 درجه متفاوت است و به فکر بالا بردن قیمت دلار و که به تبع ان افزایش تورم را در پی دارد و دولت در ایران با گران کردن دلار روز به روز بیشتر در باتلاق فرو میرود فکر میکنند با بالا بردن قیمت دلار در امدشان ظاهرا بالا رفته است