کد خبر 280
A

شرکت رنو در حالی با درخواست‌های صورت گرفته برای توقف فعالیت‌های خود در ایران مخالفت کرده که با خروج رقیب دیرینه این شرکت از بازار ایران، فرصت تازه‌ای برای گسترش فعالیتهای آن در ایران فراهم شده است.

رنو و پژو دو خودروساز اصلی فرانسه هستند که از گذشته رقابت نزدیکی برای گسترش فعالیت‌های خود در ایران داشته‌اند؛ به‌گونه‌ای که اگرچه رنو دیرتر از پژو وارد بازار ایران شد، اما از ابتدا سعی داشت با حفظ کیفیت برند خود، رقیب دیرینه‌اش در ایران را پشت سر بگذارد.

به گزارش ایسنا،‌ رقابت این دو شرکت فرانسوی در بازار ایران در حدی بود که حتی در چند سال گذشته برخی منابع، شرکت پژو را به کارشکنی در روند گسترش فعالیت‌های رنو در زمینه تولید خودرو تندر 90 در سایت‌های تولیدی ایران خودرو (شریک تجاری پژو در ایران) متهم می‌کردند؛ هرچند که در نهایت پژو مجبور شد به تازگی تحت فشار شریک آمریکایی‌اش جنرال موتورز به ناچار صحنه رقابت با رقیب دیرینه‌اش را ترک گوید.

در این شرایط به نظر می‌رسد که رنو برخلاف پژو به هیچ قیمتی حاضر به از دست دادن منافع خود در ایران نیست، به‌گونه‌ای که این شرکت اخیرا در پاسخ به نامه یک گروه آمریکایی ضد ایرانی اعلام کرده است که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شامل صنعت خودروسازی نشده و به همین دلیل همچنان به فعالیت‌هایش در ایران ادامه خواهد داد.

البته حدو سه ماه پیش نیز نماینده رنو در ایران از عزم جدی این شرکت برای حضور و گسترش فعالیت‌های خود در ایران خبر داده بود. پیمان کارگر در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرده بود که اگرچه تحریم‌ها مشکلاتی را در راه همکاری‌های دوجانبه ایجاد کرده، اما در نهایت تمام این مشکلات برطرف خواهد شد.

مدیرعامل رنوپارس با تاکید بر اینکه رنو به دنبال تبدیل شدن به شریک استراتژیک صنعت خودرو ایران بوده و علاوه بر ادامه حضور در ایران فعالیت‌های خود را نیز گسترش خواهد داد، خاطرنشان کرده بود که در فرانسه فعالیت‌های مربوط به صنعت خودرو به هیچ‌وجه در بحث تحریم‌ها مطرح نیست.

حال در این شرایط اقدام رنو در رد تحریم‌های یکجانبه ضد ایران نشان می‌دهد که این شرکت در تصمیم خود برای ادامه حضور و گسترش فعالیت‌ در ایران جدی بوده و به هیچ وجه از منافع خود در این حوزه چشم‌پوشی نخواهد کرد؛ آن هم در شرایطی که دیگر خودروساز بزرگ فرانسه یعنی پژو چندی پیش مجبور به تعلیق فعالیتها و از دست دادن بازار ایران شد.

در این شرایط به نظر می‌رسد که ادامه حضور رنو در غیاب رقیب دیرینه‌اش در بازار ایران، فرصت تازه‌ای را برای این شرکت برای گسترش دامنه فعالیتها و البته کسب سهم بازار پژو در ایران فراهم کرده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر