کد خبر 267
A
با وجود کاهش نرخ بیکاری در آمریکا

نرخ بیکاری در آمریکا به 8.2 درصد رسیده است که این میزان پایین ترین آمار بیکاری از ژانویه 2009 تاکنون به شمار می آید.

بر اساس جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی وزارت کار آمریکا، در ماه مارس 2012 میلادی (اسفند ماه تا فروردین ماه) تنها 120 هزار شغل به بازار کار این کشور افزوده شده است. به گزارش اسوشیتد پرس، اگرچه این رقم پایین ترین میزان رشد اشتغال در 5 ماه گذشته به شمار می رود اما با توجه به اینکه در این ماه تعداد افراد جویای کار کاهش یافته، نرخ بیکاری در آمریکا به 8.2 درصد رسیده است که این میزان پایین ترین آمار بیکاری از ژانویه 2009 تاکنون به شمار می آید.

علی رغم رشد نامناسب اشتغال در ماه مارس، اقتصاد آمریکا توانسته است در یک دوره 4 ماهه، از دسامبر 2011 تا پایان مارس 2012، حدود 858 هزار شغل جدید ایجاد کند که خود در دو سال گذشته یک رکورد محسوب می شود.

کارشناسان بر این باورند که بازار کار آمریکا ممکن است با مشکلات سنگین تری نیز مواجه شود.

بن برنانکی رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز پیش از این هشدار داده بود که روند پیشرفت ها به گونه ای نیست که بتوان به حفظ دستاوردهای اخیر در حوزه اشتغال امیدوار بود.

به نظر می رسد شرکت های آمریکایی در مورد ادامه روند بهبود اقتصاد این کشور دچار تردید شده اند و به همین دلیل چندان راغب به استخدام کارکنان جدید نیستند. از طرفی اگر این وضعیت ادامه یابد ممکن است مصرف کنندگان آمریکایی نیز اعتماد خود را به بهبود مستمر اقتصاد کشور از دست داده و هزینه های مصرفی خود را کاهش دهند که این امر می تواند عواقب بدتری را به دنبال داشته باشد.

برخی اقتصاددانان معتقدند پس از چند ماه خوب برای بازار کار، یک ماه ضعیف نباید تا این حد همه را نگران کند.

آنتونی چان اقتصاددان ارشد موسسه مالی جی پی مورگان می گوید : " ما کمی دلسرد شده ایم اما وقتی از نزدیک به اوضاع نگاه کنیم می بینیم که این ارقام چندان هم بد و نگران کننده نیستند".

ارسال نظر

عناوین بیشتر