کد خبر 2656
A

موسسه آمار یونان در تازه ترین گزارش خود از کاهش 6.5 درصدی رشد اقتصادی این کشور در سه ماه نخست 2012 خبر داد.

اقتصادآنلاین/گروه بین الملل/فارس به نقل از رویترز نوشت:

موسسه آمار یونان در تازه ترین گزارش خود از کاهش 6.5 درصدی رشد اقتصادی این کشور در سه ماه نخست 2012 خبر داد.

موسسه آمار یونان اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در سه ماه نخست 2012 میلادی بیش از 6.5 درصد کاهش داشته است .

اجرای سیاستهای ریاضت اقتصادی با هدف کاهش کسری بودجه و بدهی تاثیر منفی زیادی بر کاهش رشد اقتصادی یونان داشته است . بر این اساس ، کاهش سطح دستمزدها و افزایش مالیاتها نیز موجب رشد فزاینده نرخ بیکاری این کشور شده است .

یونان در سال 2010 میلادی مجبور شد برای رهایی از خطر ورشکستگی کمکهای مالی بین المللی دریافت کند . انتخابات 17 ژوئن آخرین فرصت برای مردم یونان است تا در خصوص آینده وضعیت این کشور در منطقه یورو تصمیم گیری کنند .

بر این اساس ، اجرای سیاستهای ریاضتی مهمترین پیش شرط وام دهندگان بین المللی برای ادامه اعطای کمکهای مالی است . در غیر این صورت یونان قادر به پرداخت بدهی های داخلی و خارجی خود نخواهد بود و چاره ای جز خروج از منطقه یورو نخواهد داشت . رشد اقتصادی یونان در سه ماه پایانی 2011 نیز با افت 7.5 درصدی روبرو شده بود . یونان برای پنجمین سال متوالی با رکود اقتصادی روبرو شده است .

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که روند نزولی کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری یونان در سه ماه دوم 2012 نیز ادامه خواهد یافت . بر این اساس ، میزان هزینه های مصرفی در یونان طی سه ماه نخست 2012 میلادی بیش از 7.5 درصد کاهش داشته است . پیش بینی می شود اقتصاد 215 میلیارد یورویی یونان امسال با کاهش 5 تا 5.3 درصدی رشد اقتصادی روبرو شود .

موسسه آمار یونان همچنین اعلام کرد نرخ بیکاری این کشور طی ماه مارس به بیش از 21.9 درصد رسیده است .

ارسال نظر

عناوین بیشتر