{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 26458

وزیر راه و شهرسازی:

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید ایران گفت: بسیاری از واحدهای شهرهای جدید مشتری ندارند و این بدان معناست که نتوانستیم زیرساخت‌های مناسبی برای سکونت ساکنان آنها فراهم آوریم.

عباس آخوندی در مراسم تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید شهرهای جدید ایران افزود: بار بسیار سنگینی در شهرهای جدید بر دوش ماست و راه طولانی در پیش داریم. شهرهای جدید و اندیشه شهرهای جدید یادگار مهندس کازرونی برای تامین مسکن در کلانشهرها و شهرهای بزرگ بود. وی با اشاره به اینکه منافع متضاد بسیار زیادی در شهرهای جدید پاگرفت تصریح کرد: همچنان شاهد گسترش شهرهای جدید هستیم اما با این حال افرادی در مرکز کلانشهرها سکونت داشتند که نخواستند سرعت انتقال جمعیت به شهرهای جدید تصریح شود و به همین دلیل مراکز شهرها توسعه یافته است. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جمعیت تهران قرار بود در عدد 7.5 میلیون نفر کنترل شود خاطرنشان کرد: در حال حاضر جمعیت تهران 8.5 میلیون نفر است این وضعیت برای سایر شهرها از جمله اصفهان و مشهد نیز برقرار است. بطوری که قرار بود جمعیت اصفهان در مرز 1.3 میلیون نفر کنترل شود اما جمعیت از این مرز عبور کرده است. آخوندی با اشاره به اینکه شهرها محصول یک تمدن هستند و ایجاد شهر یک کار فنی نیست تصریح کرد: ساختمان و راه که شهر نیست. شهر مفهوم اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد. البته مقداری هم مفهوم فنی دارد که کمترین بخش را در اختیار دارد. بخش عمده مفهوم شهر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که حس تعلق ساکنان را به آن شهر ایجاد می‌کند. وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه شهرهای جدید از این پتانسیل عمده در آغاز شکل‌گیری محروم بوده‌اند به تصریح اقداماتی پرداخت که برای حل مشکلات شهرهای جدید ضرورت دارد. آخوندی در این باره گفت: باید بدانیم که شهر را چگونه طراحی کنیم که بتوانیم با ساکنانی که برای اولین بار به این شهرها می‌آیند ارتباط برقرار کنیم. وی استفاده از تجربه‌های گذشته در نسل جدید شهرهای جدید را مورد تاکید قرار داد و گفت: ما باید در شهرهای جدید از این منظر حرکت کنیم که مکمل مراکز صنعتی، اشتغال و خدمات در شهرهای جدید باشیم و یک نظام یکپارچه بین شهرهای جدید و کلانشهرها بخصوص در حوزه حمل و نقل ریلی در اختیار داشته باشیم. * 400 هزار مسکن مهر نیمه‌تمام وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر 400 هزار مسکن مهر در شهرهای جدید کشور در حال ساخت است، گفت: 240 هزار واحد در اطراف تهران است که تا جایی که خبر دارم کمتر از 40 هزار واحد آن تحویل شده است و از این میزان فقط 20 هزار واحد مسکونی است یعنی مردم در آن ساکن شده‌اند. آخوندی با بیان اینکه راه‌اندازی این واحدها کار خیلی خیلی سختی است افزود: در خدمات زیربنایی و روبنایی با چالشی‌های جدی روبرو هستیم. اینکه بخواهیم به عنوان مثال جمعیت شهر پردیس را از 40 هزار کنونی به 400 هزار نفر جمعیت در طول دو سال افزایش دهیم نیازمند برنامه‌‌ریزی جامعی در حوزه فنی و اجرایی هستیم. البته ابعاد اجتماعی از ابعاد فنی و اجرایی بسیار مهمتر است. وی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای شهرهای جدید مشتری ندارند، گفت: این بدان معناست که نتوانستیم زیرساخت‌های مناسبی برای سکونت ساکنان آنها فراهم آوریم. به گزارش تسنیم، وزیر مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی جامعی در خصوص خدمات زیربنای و روبنایی پروژه‌های مسکن مهر انجام خواهد شد افزود: باید مدلی طراحی شود که شهروندان در نما، معماری داخلی، رنگ‌ها، مصالح و تجهیز داخل خانه به صورت گسترده‌ای حق انتخاب داشته باشند.

ارسال نظر

 • آرش(پیش بسوی اونس1000دلاری)
  ۰ ۰

  نزدیک 15 روز قبل گفتم تنها راه برون رفت از وضع فعلی ، افزایش وام مسکن و بالا بردن قدرت خرید مردم است. حالا منتظر رونق 100درصدی بازار مسکن خواهیم بود. زمان موعود ما نیمه آذر92 است. اگر الان فصد خرید دارید تردید نکنید.
  2.5 ماه آینده وضع بازار متفاوت از این خواهد بود!!!!!

 • پاسخگو
  ۰ ۰

  ...... علی نوذرپور رئیس کمیته مسکن دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که ...
  *به نظر شما آیا احتمال دارد مسکن‌های مهر هم پس از مدتی به مرکز تمرکز حاشیه‌نشینان تبدیل شود؟
  اظهار داشت : ... " بنده از دو سال پیش مرتب این موضوع را یادآور شده‌ام که در تولید مسکن مهر حداقل سرانه‌های شهری رعایت نشده است. مسکن تنها یک سرپناه نیست بلکه مسکن نیاز به برنامه‌ریزی شهری دارد یعنی نیاز به دسترسی به واحد آموزشی، تجاری، تفریحی، ‌امنیتی و مواردی از این دست خواهد داشت و اگر این موارد تأمین شود، می‌توان مدعی شد که مسکن ایجاد شده است. دولت درخصوص مسکن مهر به سراغ منابع طبیعی و یا زمین‌هایی که خارج از شهرها بودند، رفت..... بنابراین کسانی که از حداقل توان اقتصادی برخوردار باشند، قطعاً در این مناطق ساکن نخواهند شد و ازطرف دیگر این واحدها از کیفیت فنی مناسبی هم برخوردار نیستند پس مسکنی که هم با کیفیت پایین تولید می‌شود واز طرف دیگر از سرانه‌های شهری هم برخوردار نیست، چگونه می‌تواند جمعیت شهری را درون خود جای دهد؟ بنابراین تبدیل به محلی برای سکونت اقشار با درآمد بسیار پایین که بعضاً مهاجر هم هستند، می‌شود و در برخی موارد هم پاتوق بزهکاران شهر می‌شود و پس از آن به گونه‌ای خواهد شد که هزینه امنیتی این مناطق به شدت بالا خواهد رفت.... و به تدریج به خوابگاه تبدیل می‌شوند و مسائل و تبعات اجتماعی و فرهنگی خواهند داشت.... متأسفانه در سیاست‌های دولت نهم و دهم آنچه که مغفول واقع شد، برنامه ریزی است؛ به این معنی که تصمیمات فی‌البداهه و به صورت روزمره اتخاذ می‌شد که این موضوع تبعات وسیعی برای جامعه داشته است. درخصوص مسکن مهر هم شاید تا سالیان سال تبعات این تصمیم بر دوش کشور و جامعه خواهد بود".... از جمله این تبعات رشد بی ضابطه نقدینگی و تورم فزاینده (کاهش شدید ارزش پول ملی ) وهدر رفتن سرمایه ها و همچنین خسارات حاشیه نشینی و بدهی‌های بسیاری است که بر دوش دولت های آینده خواهد بود و معلوم نیست چه کسی باید پاسخگوی این تبعات باشد....

 • پاسخگو
  ۰ ۰

  ...92/6/3...وزیرامور اقتصادی و دارایی گفت: .."ساخت مسکن ارزان قیمت برای عامه مردم مقدس است و همه ما وظیفه داریم در این مسیر حرکت کنیم اما متاسفانه برای تولید مسکن ارزان قیمت به رشد نقدینگی و منابع بانک مرکزی متوسل شدیم". به گزارش مهر علی طیب‌نیا افزود: .."اگر بگوییم چیزی حدود نیمی‌از کل پایه پولی و نقدینگی کشور به مسکن مهر مربوط می‌شود شاید تعجب آور باشد که برای تحقق یک هدف مقدس ما به یک ابزار نا مناسب متوسل شدیم"... وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این‌که نقدینگی از حدود 68 - 67 هزار میلیادر تومان به حدود 450 هزار میلیادر تومان افزایش پیدا کرد اما افزایشی در تولید مسکن شهری اتفاق نیفتاد، عنوان کرد: رشد نقدینگی اثر خود را در تورم بالا ظاهر کرد". ‌...... بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران حوزه مسکن نیز بر‌این باورند که مسکن مهر به دلیل مکان یابی نامناسب و تورم زایی بالای آن نه تنها متقاضیان مسکن شهری راکه عموما از اقشار متوسط هستند جهت سکونت جذب نکرد بلکه موجب افزایش مهاجرت و حاشیه نشینی شهرها و همچنین هدر رفتن منابع و سرمایه‌های بسیاری در بخش ساخت مسکن شده است و از طریق پرداخت وام های کم بهره با اقساط 20 ساله مسکن مهر بدهی سنگینی را به دولت یازدهم و دولت های بعدی تحمیل کرده است .