کد خبر 258
A
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی لایحه بودجه سال 1391 کل کشور روز چهارشنبه 30 فروردین ماه در این کمیسیون پایان می یابد و رسیدگی به این لایحه اوایل اردیبهشت در صحن علنی مجلس آغاز می شود.

1391/01/19 - 10:17

'محمد مهدی مفتح' روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: کمیسیون تلفیق طبق آیین نامه داخلی مجلس برای تمدید بررسی لایحه بودجه دو هفته زمان دارد. وی تصریح کرد که رسیدگی به لایحه بودجه سال جاری تا روز چهارشنبه 30 فروردین در کمیسیون تلفیق پایان می یابد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی کمیسیون تلفیق یادآور شد که مجلس برای دو ماه فروردین واردیبهشت جاری تنخواه در اختیار دولت گذاشته است.

مفتح خاطرنشان کرد: از این رو لایحه بودجه تا پایان اردیبهشت ماه در صحن مجلس رسیدگی و نظر شورای نگهبان نیز تامین می شود.

وی با بیان این که طبق آیین نامه داخلی مجلس بررسی بودجه در صحن علنی حداقل باید روزی 6 ساعت باشد گفت:مجلس در این خصوص در روزهای پنج شنبه نیز جلسه خواهد داشت و ممکن است تا برخی مواقع تا سه نوبت این جلسات به طول بیانجامد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود:برای بررسی بودجه در صحن محدودیت آیین نامه ای وجود ندارد ولی معمولا بیش از یک هفته به طول نخواهد انجامید.

مفتح در ادامه با بیان این که کمیسیون تلفیق بلافاصله بعد از آغاز کار مجلس شورای اسلامی در سال 91 کار خود را آغاز کرد ،گفت:این کمیسیون از 15 فروردین ماه جلسات فشرده خود را اغاز و هیات رییسه کمیسیون نیز جلساتی با وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسوولان بانک مرکزی برگزار کرده است.

وی با بیان این که کمیسیون تلفیق به صورت متراکم بررسی بودجه 91 را در دستور کار خود قرار داده است، افزود:تاکنون کلیات بودجه از بعد تاثیری که در شاخص های کلان اقتصادی خواهد داشت را مورد بررسی قرار داده ایم و میزان تاثیر این لایحه بر شاخصه های کلان اقتصادی، وضعیت سطح قیمت ها، موضوع تورم، اشتغال و بیکاری، نرخ ارز و دیگر مسایل در آن مورد بررسی قرار گرفته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس اظهار داشت:بعد از بررسی این موضوع کلیات بودجه رای گیری می شود و پس از رای آوردن کلیات ، وارد بررسی درآمدها خواهیم شد که پیشنهادات نمایندگان و کمیسیون ها در خصوص درآمدها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مفتح ادامه داد: پس از بررسی درآمدها و بسته شدن کل درآمدها توسط کمیسیون و قطعی شدن درآمدها ،هزینه ها و سیاست های اجرایی بودجه مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ما در این قسمت لایحه دولت و پیشنهاد کمیسیون های تخصصی را مورد رسیدگی قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه پس از این مراحل نحوه هزینه کرد هزینه ها و سیاست های هزینه ای و ردیف ها مورد رسیدگی قرار گرفته و تصویب می شود افزود:بدین ترتیب بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق به اتمام می رسد و گزارش به صحن علنی مجلس می رود.

رییس کمیسیون تلفیق با بیان این که این کمیسیون در همه روزهای کاری جلسه خواهد داشت، گفت: زمانی که ما جلسه علنی خواهیم داشت در بعدازظهر و بعد از نماز مغرب و عشا دو جلسه برگزار خواهیم کرد.

** کلیات بودجه 91 بعدازظهر امروز- شنبه- در کمیسیون تلفیق به رای گذاشته می شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد: انشا الله ما پس از به اتمام رساندن بررسی کلیات بودجه از بعد تاثیری که در شاخص های کلان اقتصادی دارد امروز بعدازظهر کلیات بودجه را به رای گیری خواهیم گذاشت و بعد از رای گیری وارد قسمت درآمدها خواهیم شد.

مفتح با بیان این که دقت و تلاش خوبی در کمیسیون تلفیق صورت می گیرد، اظهار داشت: مسوولان اجرایی کشور و دولت در جلسات کمیسیون ها شرکت می کنند و دفاعیات و برنامه ها و مشکلات بخشی که متصدی آن هستند را بیان خواهند کرد و در مجموع یک فضای بررسی عمیق کارشناسی در کمیسیون مشخص است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه بررسی بودجه گفت:در این مرحله به صورت کلی ما به طور منفصل و در یک موضوعی مثل مالیات ها ، قابل وصول بودن اعداد و ارقام را مورد بررسی قرار داده ایم و جزییات دیگر در مراحل بعدی انجام می شود.

رییس کمیسیون تلفیق افزود: ما در بودجه قیمتی برای دلار نمی نویسیم زیرا سیاست نرخ ارز و دلار در برنامه پنج ساله پنجم تصویب شده که به صورت شناور مدیریت شود. یعنی بانک مرکزی موظف است براساس پارامترهایی که در آن ماده مربوطه برنامه پنج ساله پنجم مطرح شده است قیمت ارز را که مناسبت ترین قیمت برای کشور باشد را تعیین و به صورت شناور و با رعایت مکانیسم ها و ابزارهای بازار رقابتی با خرید و فروش ارز قیمت را در حول و حوش قیمت مناسب حفظ کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که ارزیابی وضعیت لایحه بودجه نسبت به سال های گذشته را از وی پرسید، گفت: آن چیزی را که دولت به عنوان لایحه کلی به مجلس تقدیم کرده معیارها و شاخصه ها در آن در نظر گرفته شده است.

رییس کمیسیون تلفیق به نامگذاری سال 91 به سال تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی اشاره کرد و افزود:در کمیسیون توجه ویژه ای به این موضوع کرده ایم و در جلسه ای که با سه وزیر' صنعت، معدن و تجارت'،' جهاد کشاورزی'و ' تعاون، کار و رفاه اجتماعی 'داشته ایم، نحوه تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب مورد بررسی قرار گرفته است.

مفتح تاکید کرد: مطمئنا در بودجه 91 توجه ویژه ای به نامگذاری امسال خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید، بودجه امسال نسبت به سال های گذشته چه میزان عملیاتی است؟ گفت: مسوولان اجرایی باید بیشتر به عملیاتی شدن بودجه توجه کنند. آنچه که ما متناسب با بررسی ها به آن توجه داشتیم این است که هنگامی که اعداد و ارقامی که نوشته می شود تا بالاترین حد ممکن به واقعیت نزدیک باشد و خطا در آن کم باشد.

وی افزود:باید زمانی که درآمدها را بررسی می کنیم تلاش کنیم بالاترین اطمینان را در این خصوص داشته باشیم و پیش برآورد نداشته باشیم زیرا دستگاه ها ممکن است درآمدهای بالاتری را بیان کنند تا بتوانند در قسمت هزینه ها، هزینه ها را افزایش دهند از این رو باید به آن توجه ویژه ای کرد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر