کد خبر 257
A
رئیس جمهور:

رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که طی دو سال اخیر 35 میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی ذخیره شده است، گفت: با توجه به روند صعودی قیمت نفت موجودی صندوق توسعه ملی تا پایان سال می تواند به 55 میلیارد دلار برسد.

' محمود احمدی نژاد' روز شنبه در سخنرانی در سالن صبا در محل صدا و سیمای مشهد مقدس که پس از افتتاح رسمی پروژه های مسکن مهر در استان خراسان رضوی انجام شد، افزود:دولت نهم و دهم برای نخستین بار در تاریخ کشور توانست بخشی از درآمد نفت را ذخیره کند و این در حالی است که دولت های گذشته همه درآمد نفت در هر سال را در همان سال خرج می کردند.

به گزارش ایرنا، رییس جمهور اظهارداشت: از سال 1389، 20 درصد از درآمد نفتی کشور را کنار گذاشتیم، در سال 90 هم 20 درصد از درآمد نفتی را ذخیره کرده ایم، در سال 1391 نیز 23 درصد از درآمد نفتی را ذخیره خواهیم کرد.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: طبق پیش بینی های انجام شده در سال 1392 هم 26 درصد از درآمدهای نفتی کشور ذخیره خواهد شد.

** طرح های بزرگ دولت برای برطرف کردن مشکلات کم آبی

رییس جمهوری دربخش دیگری ازسخنان خود با تاکید بر ضرورت توسعه صنعت کشاورزی در کشور گفت: 36 میلیون هکتار از اراضی کشور قابل کشت است اما در شرایط کنونی تنها 18 میلیون هکتار زیر کشت آبی و یا دیم قرار دارد.

احمدی نژاد با بیان این که حدود 9 میلیون هکتار از اراضی زیر کشت در کشور به صورت دیم کشت می شود و بازدهی چندانی ندارد، افزود: دولت برای مهار آب های روان در سطح کشور طرح های بزرگی دارد.

رییس جمهوری تصریح کرد:اخیرا در سفر به تاجیکستان قراردادی بین سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان به امضا رسید که طبق آن، آب تاجیکستان از مسیر افغانستان به ایران منتقل خواهد شد که البته این آب بیشتر به منطقه خراسان اختصاص خواهد یافت.

احمدی نژاد همچنین از دو طرح بزرگ برای انتقال آب از دریایی عمان و دریای مازندران خبر داد و گفت که کارهای اجرای این دو طرح بزرگ به منظور انتقال آب به مناطق مرکزی کشور بزودی آغاز خواهد شد.

رییس جمهوری، ساختن ایران را یک ماموریت الهی دانست و اظهارداشت: پرواز ایران به سمت قله های عزت و اقتدار به مثابه پرکشیدن انسان به سوی ارزش های الهی است و هرکس دلش برای ایران و برای ارزش های انسانی و الهی می سوزد باید برای ساختن و آبادانی و پیشرفت ایران عزیز آستین بالا بزند.

احمدی نژاد با بیان اینکه'یکی از مهمترین کارها در کشور گسترش تولید و افزایش ثروت ملی است'، خاطرنشان کرد: شاید بودند کسانی که باور نداشتند و هنوز هم باور ندارند که ایران می تواند به دست ایرانی ، با اندیشه ایرانی و کار و تلاش ایرانی ساخته شود.

وی تصریح کرد: ایستادگی بی نظیر ملت ما در عرصه های گوناگون به خصوص در مقابل قدرت های جهانخوار این باور را تعمیق و تاکید می کند که می توان ایران را ساخت.

رییس قوه مجریه، تولید را از مهم ترین محورهای اصلی ساختن ایران دانست و ضمن تاکید بر بالابردن وضعیت تولید در کشور گفت: اگرچه در سال های اخیر گام های بلندی در عرصه تولید داخلی برداشته شده است اما باید گام های بلند بیشتری را در این زمینه برداریم.

احمدی نژاد با بیان این که در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی صادرات غیرنفتی کشور کمتر از یک میلیارد دلار و حدود 700 میلیون دلار بود با تاکید بر بالابردن صادرات غیرنفتی کشور، افزود:صادرات غیرنفتی درابتدای دولت نهم به 6 و 8 دهم میلیارد دلار افزایش یافت.

رییس جمهوری اظهار داشت: همیشه برابر کردن میزان صادرات غیرنفتی و واردات کشور و جلو انداختن صادرات از آرزوهای مدیران اقتصادی کشور بوده است و یک عزم و بسیج ملی در سال های گذشته اتفاق افتاد و در سال گذشته بیش از 46 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در مقابل کمتر از 60 میلیارد دلار واردات داشتیم و این به معنای کاهش قابل توجه فاصله میان واردات و صادرات غیرنفتی است.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: می توان با برداشتن گام های بلند در سال های آینده ارقام مربوط به صادرات غیرنفتی و واردات را با هم برابر کرد و در گام های بعدی صادرات غیرنفتی را نسبت به واردات افزایش داد.

وی تصریح کرد: می توانیم کشور را با تولیدات خود اداره و تولید ایرانی را به جهان صادر کنیم کما این که همین امروز نزدیک به 90 کشور جهان واردکنندگان کالاهای تولید ایران هستند و البته تولید ایرانی باید با کیفیت خوب و قیمت مناسب عرضه شود.

** دو برنامه دولت برای تولید داخلی

رییس جمهوری در ادامه سخنانش با بیان این که دولت دو برنامه مشخص برای تولیدات داخلی دارد، فعالیت در بخش مسکن مهر را یکی از برنامه های دولت در زمینه تولید عنوان کرد و گفت: ساخت مسکن بیش از 160 صنعت را در کشور فعال می کند.

احمدی نژاد با تاکید بر گسترش صنعت کشاورزی در کشور افزود: شاید چهار دهه است که برنامه ریزان کشور بر این باور هستند ظرفیت تولیدات کشاورزی تقریبا در کشور اشباع شده و دیگر امکان افزایش ندارد و همین باعث شده است که سرمایه های اصلی کشور به سایر بخش های اقتصادی اختصاص پیدا کند و بخش کشاورزی تقریبا محروم واقع شود.

رییس قوه مجریه با بیان اینکه متوسط بارش سالانه درکشور 250 میلیمتراست، بر ضرورت استفاده صحیح از منابع آب و اصلاح شیوه های آبیاری تاکید کرد و گفت: با افزایش تولیدات و محصولات کشاورزی در کشور می توان تمام بازارهای منطقه را فتح کرد.

احمدی نژاد با بیان این که دولت در سال 1390 نزدیک به 1500 میلیارد تومان برای اصلاح شیوه های آبیاری یارانه اختصاص داد، افزود: این رقم در سال جاری بیشتر خواهد شد.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که در شرایط کنونی میزان نقدینگی کشور 350 هزار میلیارد تومان است، اظهارداشت:برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که این میزان نقدینگی سه بار در سال و برخی دیگر نیز معتقدند که بیش از چهار بار در سال در گردش است.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: به فرض این که میزان گردش نقدینگی کشور 3 و نیم بار در سال باشد، بنابراین حجم اقتصاد ایران در شرایط فعلی 1250 هزار میلیارد تومان می باشد که اگر بخش کوچکی از آن هم به بخش کشاورزی اختصاص پیدا کند انقلاب بزرگی در عرصه کشاورزی اتفاق می افتد.

رییس جمهوری تصریح کرد: دولت در سال 91 تصمیم گرفته است که حداقل 2 میلیون هکتار به زمین های کشاورزی آبی در کشور اضافه کند و این کار انجام پذیر است.

احمدی نژاد در خصوص راه های افزایش تولید در کشور به موضوع صنعت اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت فعالیت صنعتگران در جهت رسیدن به استقلال از کمک های دولت و کمتر شدن وابستگی آنها به کمک های دولتی گفت: میزان صادرات ما باید به سمتی برود که از میزان واردات پیشی بگیرد.

رییس جمهوری افزود: ملتی که ماهواره به فضا می فرستد و در زمینه های هسته ای، پزشکی و فناوری نانو به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است می تواند در زمینه تولید انواع محصولات و ماشین آلات نیز پیشرفت کند و صادرات قابل توجهی در این بخش ها داشته باشد.

احمدی نژاد تاکید کرد: همه این کارها نیازمند عزم ملی است و کسی نباید تنها به فکر خودش باشد چرا که این فرهنگ، فرهنگ تحمیلی استعمارگران است و ما یک ملت بزرگ هستیم که در طول تاریخ با همدلی و همکاری مقابل همه فشارها، سختی ها و دشمنان ایستاده ایم.

ارسال نظر

عناوین بیشتر