کد خبر 249
A

نماینده سوریه در سازمان ملل با تاکید بر ضرورت اعطای تعهد مکتوب از سوی مخالفان سوری به دولت این کشور عنوان داشت که مخالفان نباید از عقب‌نشینی نیروهای سوری از شهرهای این کشور براساس طرح کوفی عنان سوء‌استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بشار الجعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل عنوان داشت: دمشق خواهان دریافت تعهد کتبی از مخالفان سوری مبنی بر عدم‌سوء استفاده از عقب‌نشینی نیروهای نظام حاکم سوریه از برخی شهرهای این کشور است تا بدین ترتیب مخالفان در صدد به دست گرفتن کنترل شهرهای مذکور نباشند.

وی در ادامه افزود: خارج کردن تجهیزات سنگین نظامی از مناطق مسکونی از 10 آوریل آغاز می‌شود. دمشق می‌خواهد مطمئن شود زمانی که به توقف خشونت‌ها پایبند است طرف مقابل نیز به این روند پایبند باشد.

الجعفری همچنین عنوان داشت: ما در نشست غیررسمی مجمع عمومی سازمان ملل از حضار و رئیس این مجمع خواستیم تا به احترام کشته‌شدگان و قربانیان سوریه یک دقیقه سکوت کنند اما آنها به این درخواست توجه نکردند.

براساس طرح کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه دو طرف درگیر در این کشور باید به خشونت‌ها پایان داده و تجهیزات نظامی خود را از شهرهای مختلف خارج کنند. همچنین بازداشت‌شدگان باید آزاد شوند و کمک‌های بشردوستانه به مناطق آسیب‌دیده انتقال یابد.

از سوی دیگر، رئیس ناظران سازمان ملل و رئیس اسبق ستاد مشترک نیروهای مسلح نروژ وارد دمشق شد.

قرار است گروهی متشکل از 250 ناظر از سوی سازمان ملل برای ارزیابی آتش‌بس در سوریه وارد این کشور شود.

از سوی دیگر مسکو اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از عنان خواسته است تا به مخالفان سوری نیز برای آتش‌بس اعمال فشار کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز از دولت سوریه به دلیل "ادامه یافتن حملات" انتقاد کرد.

قرار است کوفی عنان 11 آوریل گزارشی به شورای امنیت در خصوص پایبندی دمشق به توقف خشونت‌ها ارائه دهد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر