کد خبر 245
A

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه جلسه استیضاح وزیر کار احتمالا چهارشنبه هفته جاری و یا یکشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد، ورود هیات حل اختلاف قوا به موضوع استیضاح را بعید دانست و توضیح داد: اگر هیات حل اختلاف خود را صالح به مداخله بداند با توجه به خلاف قانون بودن انتصاب مرتضوی به استعفای وی رای خواهد داد و موضوع حل خواهد شد.

محمد دهقان در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به سئوالی درباره روند قانونی ارسال استیضاح وزیر کار به هیئت حل اختلافات قوا گفت: استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی هم اکنون مسیر قانونی خاص خود را در مجلس طی می کند در عین حال در چند روز گذشته رئیس جمهور نامه ای را به رئیس هیئت حل اختلاف قوا نوشت و خواستار این شد که این هیئت در خصوص استیضاح اعلام نظر کند.

وی با بیان اینکه مجلس در این خصوص درخواستی از هیئت حل اختلاف نداشته است، افزود: اگر این هیئت تشخیص دهد که باید در خصوص استیضاح مداخله کند به صورت طبیعی اگر رسیدگی های لازم را انجام دهد با توجه به کار خلاف قانونی که در انتصاب سعید مرتضوی انجام شده به استعفای وی از ریاست تامین اجتماعی رای خواهد داد و موضوع حل خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خاطر نشان کرد: اگر احیانا هیئت حل اختلاف قوا خود را صالح به مداخله بداند و به مسئله استیضاح ورود کند و به نمایندگان بگوید که از استیضاح منصرف شوند، طبیعتا نمایندگان بر اساس اعتقادشان به این هیئت و احترام به آن از استیضاح کنار خواهند کشید.

دهقان تاکید کرد: وزیر کار باید ظرف 10 روز مهلت قانونی به مجلس بیاید و در خصوص موارد مطرح شده در استیضاحش پاسخگو باشد و این استیضاح زمانی منتفی می شود که یا مرتضوی از کار برکنار شود و یا هیئت حل اختلاف قوا نظری داشته باشد که البته این موضوع را بعید می دانم.

عضو هیئت رئیسه مجلس در خصوص نظر علی لاریجانی رئیس مجلس مبنی بر اینکه استیضاح وزیر کار یک مسیر اختلافی نیست تا هیئت حل اختلاف وارد آن شود، گفت: این موضوع درست است، استیضاح مسیر قانونی خودش را دارد و طبیعی است که نیازی به ورود هیئت حل اختلاف ندارد، اما اگر این هیئت خود را صالح به ورود دید با توجه به درخواست رئیس جمهور می تواند به دولت اعلام کند که مرتضوی شایستگی ریاست سازمان تامین اجتماعی را ندارد و باید از کار کنار برود.

دهقان درواکنش به اظهارات معاون پارلمانی رئیس جمهور مبنی بر اینکه برخی نمایندگان استیضاح کننده تا فردا از این استیضاح انصراف خواهند داد، گفت: انصرافی از استیضاح وجود ندارد بلکه برخی از نمایندگان این موضوع را امضا کرده اند که اگر هیئت حل اختلاف قوا نظری در خصوص استیضاح وزیر کار دهد تمکین خواهد کرد تا اختلاف میان قوا به وجود نیاید.

عضو هیئت رئیسه مجلس خاطر نشان کرد: به احتمال زیاد جلسه استیضاح شیخ الاسلامی چهارشنبه هفته جاری یا یکشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

به گزارش مهر ، برگزاری جلسه استیضاح شیخ الاسلامی در دستور کار هفته جاری مجلس ثبت شده است ، با این حال با توجه به اعلام وصول این طرح در چهارشنبه هفته گذشته مهلت قانونی آن شنبه هفته آینده پایان می یابد اما مجلس به طور معمول شنبه ها جلسه علنی ندارد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر