کد خبر 24217
A
تکرار طرح نیکزاد در برنامه آخوندی

در حالی وزیر راه و شهرسازی سابق طرح دوساله کردن مدت قراردادهای اجاره را مطرح کرد که با مخالفت‌های زیادی روبرو گردید و اجرا نشد، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم هم موضوع طولانی کردن قرارداد اجاره مسکن را در برنامه خود دارد.

اواخر سال گذشته معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی وعده کنترل اجاره‌بهای مسکن را داد، دقیقا مانند سال‌های 89 و 90. صومعلو در سال‌های اخیر با چنان اطمینانی از تاثیر اجرای برنامه‌های وزارت راه در راستای ساماندهی بخش اجاره مسکن سخن گفت که مستاجران با وجود تجربه تلخ تابستان 89 و افزایش حداقل 50 درصدی قیمت‌ها باز هم «امیدوارانه» به انتظار نشستند. اجرای بسته سیاستی اجاره‌بها در سال 90، ادامه آن در سال 91 و همچنین طرح نافرجام «بلوک‌بندی» تمام کاری بود که برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره‌بها انجام شد. اما تعیین سقف 7 تا 9 درصدی برای افزایش نرخ اجاره‌بها در سال 90 و 13 تا 15 درصدی در سالی که گذشت چندان به مذاق موجران خوش نیامد. نتیجه تعزیراتی کردن بازار مسکن توسط نخستین وزارت راه و شهرسازی ایران از بین رفتن بارقه‌های امید مستاجران بود و دیگر هیچ. نخستین وزیر راه و شهرسازی ایران با تمام وعده‌هایش در حوزه راه و مسکن با ساختمان شهید دادمان خداحافظی کرد. اینک نوبت به عباس آخوندی رسیده تا با سه برنامه تا سال 96 سکان هدایت وزارت عریض و طویل راه و شهرسازی را در دست بگیرد. دومین وزیر راه و شهرسازی همواره اعلام کرده اعتقادی به تعزیراتی کردن بازار مسکن ندارد و باید با ساز وکارهایی از جمله متناسب کردن عرضه و تقاضا بخش اجاره مسکن را ساماندهی کرد. در بند 11 محور دوم برنامه آخوندی (بخش زمین، مسکن و شهر سازی) از «تطویل مدت اجاره واحدهای مسکونی» به‌عنوان یکی از راهکارهای حمایت از حقوق مستاجران یاد شده است. اما نباید فراموش کنیم که دو ساله شدن قراردادهای اجاره یکی از بندهای بسته سیاستی-حمایتی اجاره‌بها بود که توسط علی نیکزاد، وزیر سابق راه و شهرسازی برای اجرا به بنگاه‌های املاک ابلاغ شد. برنامه‌ای که از همان ابتدا مخالفت‌های فراوانی را به دنبال داشت. به گزارش تسنیم، موجران به هیچ عنوان حاضر به امضای قراردادهای دو ساله اجاره نشدند، استدلال آنها نیز ساده و در عین حال قابل تامل بود؛ «به گفته موجران وقتی نرخ تورم به‌طور تصاعدی حرکت می‌کند و آینده بازارهای اقتصادی مشخص نیست با امضای قراردادهای دو ساله اجار‌ه‌بها متضرر می شویم.» با گذشت بیش از دو سال از اجرای طرح نافرجام تعزیراتی کردن بازار مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی، بخش اجاره‌بها به دلیل چنین سیاست‌هایی و همچنین افزایش قیمت مسکن جهش‌های قیمتی تاریخی را تجربه کرده است. چه آن‌که بر اساس آمار غیر رسمی نرخ اجاره‌بها در بازه زمانی تابستان 91 تا تابستان 92 دو برابر شده است. حال باید به انتظار نشست و دید که آیا دومین وزیر راه و شهرسازی معتقد به دخالت مستقیم دولت در بخش اجاره مسکن است. به هر حال هم‌اکنون چشم امید قشر 27 درصد مستاجر کشور به سیاست‌های دولت «تدبیر و امید» دوخته شده است. آیا دولت یازدهم تدبیری برای حل مشکلات عدیده مسکن کشور دارد؟

 • ناشناس
  0 | 0

  وقتی موجر حاضر نمیشود باید تعزیراتی برخورد کرد

 • ناشناس
  0 | 0

  اجبار موجرین به دوساله کردن قراردادهای اجاره کاملا ضالمانه وغیر منطقیه و فقط باعث شایع شده قراردادهای غیررسمی خواهدشد

 • ارسطو
  0 | 0

  فکر کنم این تنها کاری هست که بتونن تو بازار املاک بکنن،من موافقم،ولی اگر درصد افزایش سالیانه اجاره تو قرار داد ذکر بشه دیگه مشکلی نیست،البته میمونه این شرط که اگر مالک ملک رو فروخت.قرار داد اجاره باید به یک سال کاهش پیدا کنه.اقای صومعه لو که ادم رو یاد سخنگوی صدام مینداخت تو جنگ عراق و امریکا،همون سعید الصحاف میگم.کاش برای این دروغ گوییها یه جرمی در نظر میگرفتن.

 • علی
  0 | 0

  دو ساله کردن قراداد اجاره چیزی جز کمتر شدن منازل مسکونی اجاری چیزی به ارمغان نخواهد اورد.
  من که یک بازنشسته و تنها راه امرار معاشم ویا کمک خرجم کرایه ای است که از منزلی که حاصل خون دل و سختی و طی مدت 35 سال کار شبانه روزی و صرفه جویی حتی در خورد و خوراک خود و خانواده ام بوده است چگونه با تورم........ در سال منزلم را اجاره دو ساله و یا با اضافه کردن 1/3 تورم کرایه دهم و چگونه از روزی حانواده ام را در زمان بازنشستگی بگذرم. چنانچه دولت خواستار رفاه مردم است فکری به حال تورم کند نه انکه مردم را با هم در گیر نماید که خود در نهایت باعث نارضایتی همگان از سیستم خواهد بود

ارسال نظر

عناوین بیشتر