کد خبر 24197
A

حل مشکلات ارزی صنعتگران را می‌توان یکی از مهم‌ترین خواسته‌های آنها از دولت یازدهم دانست. در این میان، صنعت سیمان از جمله صنایعی است که در بازپرداخت بدهی‌های ارزی دچار مشکل شده و به اعتقاد برخی از نمایندگان مجلس، دولت باید این مساله را در دستور کار بررسی قرار دهد.

در همین حال، رییس کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس با اشاره به اینکه دولت بازپرداخت بدهی‌های ارزی صنعت سیمان را با نرخ مبادله‌ای بررسی کند، می‌گوید: صنعتگران باید وام‌های دریافتی از حساب ذخیره ارزی را که در جهت خرید مواد اولیه برای تولید محصول دریافت کرده اند با نرخ زمان قرارداد بازپرداخت کنند. حمیدرضا فولادگر با بیان اینکه تولید سیمان در سال 80 حدود 5/26میلیون تن بوده، اما خوشبختانه در حال حاضر به 75میلیون تن رسیده است، تصریح کرد: در جهت حفظ این میزان ظرفیت تولید سیمان در کشور باید در جهت بازپرداخت بدهی‌های ارزی از صنعتگران حمایت عملیاتی شود، به گونه ای که این وام‌های دریافتی باید با نرخ ذکر شده در زمان قرارداد بازپرداخت شوند. وی در گفت و گو با «خانه ملت» تاکید کرد: مهم‌ترین خواسته صنعتگران از وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت، حل مشکلات ارزی است. بر همین اساس، عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نیز با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل نگاه انقباضی حاکم بر صنعت سیمان فاصله زیادی بین سرمایه‌گذاری‌های انجام شده با ارزش بازار سیمان در کشور به وجود آمده بود، گفت: اگر قیمت‌گذاری سیمان به انجمن سیمان واگذار نمی‌شد در تولید و صادرات سیمان دچار مشکل می‌شدیم و دلال‌ها سود اصلی فروش سیمان را می‌بردند. مرتضی لطفی در گفت‌و‌گو با «ایسنا» افزود: بعد از هدفمندی‌ یارانه‌ها بیشترین تاثیر متوجه دو صنعت فولاد و سیمان شده و عرصه به ویژه بر صنعت سیمان تنگ شد؛ به طوری که بسیاری از واحدها حتی در تامین هزینه‌های روزمره خود دچار مشکل شده‌ بودند. لطفی با بیان اینکه در حال حاضر دوره بحران در صنعت سیمان ایران سپری شده است، گفت: در حال حاضر عرضه بر مصرف سیمان در بازار داخلی پیشی گرفته است و در سه ماهه نخست امسال صادرات سیمان کشور بالغ بر 3/5میلیون تن شد و پیش‌بینی می‌شود امسال صادرات سیمان کشور از مرز 20میلیون تن بگذرد. وی ادامه داد: امیدواریم وزارت امور خارجه دولت یازدهم دیپلماسی تجاری را فعال کند و زمینه برای رشد هر چه بیشتر صادرات سیمان ایران در سال‌های آینده فراهم شود.

 • ناشناس
  0 | 0

  دوستان عزیز، گفتیم پول نفت رو میاریم سر سفره های مردم که کم و بیش هم آوردیم. حالا مثل اینکه پول نفت خوشمزه بوده، دوستان شرکتهای خصوصی سیمانی هم هوس کردن از دلارهایی که تو سفره کارخانه با نرخ دلار 800 تومانی گذاشتیم ما اون موقع و میل شد و کارخانه ساخته شد، امروز به نرخ همون روز پرداخت کنن، سود بانکها رو هم ندن. خوبه ها ، من میگم اصلش رو هم ندن، بگن حالا اوضاع سفره خوب نیست. سیمان رو هم به دلار روز 3300 تومنی صادر کنن یا به مردم بفروشن و بیارن تو سفره شرکت و بعد ببینن طعمش خوبه. اگه خوب بود به بقیه صنایع و شرکتها هم همین روش پخت و پز آش صندوق توسعه ملی رو یاد بدن که همه دوستان پرتلاش یه جونی بگیرن تو این اوضاع و دعا کنن.

 • احمدی نژاد
  0 | 0

  دعا به باعث و بانی سفره یادتون نره عزیزان. شکر نعمت، نعمتت افزون کند. التماس دعا.

 • تازه کار
  0 | 0

  راستی این صندوق توسعه ملی همون بیت المال نیست؟ اگه ما هم میشد دلار بگیریم و چند سال بعد قسط هارو بپیچونیم و اشکال شرعیشم ایضا که خیلی باحال مشه کار کرد. کجا باید بریم واسه این وامها؟ اگه ما رو هم راهنمایی کنین، ما هم به بانی سفره دعا میکنیم.

ارسال نظر

عناوین بیشتر