کد خبر 203
A
مواضع متفاوت یارانه‌ای لاریجانی و احمدی نژاد

رئیس جمهور در حالی از آمادگی دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خبر می‌دهد که رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به عواقب تورمی افزایش یارانه‌ها در این فاز هشدار داده است.

دکتر محمود احمدی‌نژاد امروز سه شنبه در دیدار اعضای دولت، استانداران و مسئولان دستگاه های اجرایی سراسر کشور با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باید با همان شیوه و به طور جدی در کشور ادامه یابد، گفت : گام دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها برای اجرا آماده است و همه مسئولان و استانداران باید برای اجرای هر چه بهتر این مرحله آمادگی کامل داشته باشند .

این در حالی است که براساس گزارش امروز رسانه‌ها، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درباره اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به رهبر معظم انقلاب اسلامی نامه نوشته است .

با این حال، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه که اولین جلسه مجلس در سال جدید است، طی سخنانی نسبت به اقدام اخیر دولت در افزایش یارانه نقدی و پرداخت آن در پایان سال گذشته گفت: جدای از اینکه این اقدام خلاف صریح قانون است با شرایط کشور نیز متناسب نیست و کمکی به جلوگیری از گرانی نمی کند بلکه آن را تشدید می کند .

وی همچنین با تاکید بر اینکه این اقدام دولت کمکی به حل مسئله بیکاری هم نمی‌کند خاطرنشان کرد:‌ این اقدام هیچ افق روشنی برای تولید کشور ترسیم نمی‌کند. اگر دولت مجموعه‌ای از تصمیمات را با هم در نظر می گرفت مجلس قطعاً ‌آن را مورد توجه قرار می داد اما چنین مجموعه‌ای ملاحظه نشده است وگرنه مجلس چنانچه دولت در گام دوم، جلوگیری از تورم و کمک به رونق تولید و ایجاد اشتغال را ملاحظه می کرد با این اقدام موافقت می کرد.

به گزارش مهر، لاریجانی تاکید کرد: اما مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند با طرح‌های غیرکارشناسی که طوفان تورم ایجاد می کند نظیر وضعیتی که در چند ماه گذشته رخ داد و ثروت مردم را تقلیل داد موافقت کند.

دولت در اقدامی ناگهانی و در بامداد ششم فروردین ماه 28 هزار تومان مابه‌التفاوت فاز اول و دوم هدفمندی یارانه‌ها را به ازای هر ایرانی به حساب سرپرست خانوار واریز کرد که براین اساس، احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در آینده بسیار نزدیک قوت گرفت.

در اینکه این مبلغ یک ماهه است یا دو ماهه، ابهام وجود دارد. البته آگاهان می‌گویند به احتمال زیاد این مبلغ یک ماهه خواهد بود که در این صورت، مبلغ ماهانه یارانه هر ایرانی با اضافه شدن 28 هزار تومان به 73500 تومان می‌رسد . البته فعلا اجازه برداشت 28 هزار تومان یارانه مابه التفاوت فاز اول و دوم هدفمندی یارانه ها به سرپرستان خانوار داده نشده، چراکه دولت اعلام کرده است که هر زمان فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود، اجازه برداشت صادر خواهد شد. همچنین مقرر شده که 45500 تومان یارانه نقدی هر ایرانی در فاز اول تا 15 فروردین ماه به حساب سرپرست خانوار واریز شود .

در عین حال، بسیاری از شهروندان در تماس با خبرگزاری مهر عنوان می‌کنند این مبلغ به حساب آنها واریز نشده است. به طور خاص، مابه‌التفاوت یارانه‌های نقدی به‌حساب خانوارهایی که پیامک انصراف از دریافت یارانه ارسال شده بود، واریز نشده، این درحالی است که پیش از این مسئولان، حذف خانوارهای دارای تمکن مالی مناسب از دریافت یارانه را اختیاری عنوان کرده بودند .

ارسال نظر

عناوین بیشتر