کد خبر 192
A
الحیات بررسی کرد

یک روزنامه عربی امروز در گزارشی با اشاره به نزدیک شدن زمان آغاز مذاکرات 1+5 با ایران نوشت: موضوع هسته ای ایران پس از ابراز آمادگی ایران و اروپا برای از سرگیری مذاکرات بار دیگر به سطح اول عرصه موضوعات دیپلماسی بین المللی بازگشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه الحیات چاپ لندن اخیرا در گزارشی به پوشش اخبار رسانه های غربی درباره موضوع مذاکرات هسته ای ایران پرداخته و می نویسد: رسانه های آمریکایی دست به انتشار مطالبی زده اند که به نظر می رسد در راستای هموارسازی مسیر راه دیپلماسی با ایران باشد .

در ادامه این گزارش به این مسئله اشاره شده که موضوع مذاکرات هسته ای غرب با ایران طی ماههای اخیر به موضوع یک عرصه بین المللی تبدیل شده است؛

ابهامات قبل از مذاکرات

روزنامه گاردین اخیرا در گزارشی اعلام کرد مذاکرات میان ایران و کشورهای اروپایی تا چند هفته دیگر پس از توقفی یک ساله از سرگرفته می شود .

این روزنامه در ادامه نوشت: هم اکنون گفتگوهای نهائی (درباره جزئیات مذاکرات ) میان مسئولان دفتر "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دفتر "سعید جلیلی" مذاکره کننده ارشد ایران در حال انجام است و هنوز معلوم نیست که آیا جلیلی طرحی را روی میز مذاکرات قرار داده باشد تا در راستای آن پیشنهاد در زمینه تبادل اورانیوم با سوخت هسته ای به عنوان راه حلی برای اعتمادسازی مجدد در نظر گرفته شود .

گاردین با اشاره به پیشنهاد رئیس جمهوری ایران در زمینه تبادل سوخت هسته ای، این پیشنهاد را به عنوان نقطه آغاز مذاکرات آتی دانسته است .

میان راه حل دیپلماتیک و نظامی

اما روزنامه نیویورک تایمز اخیرا در مطلبی نوشت: در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات با ایران در موضوع هسته ای "رئیس کاخ سفید" (باراک اوباما) با معضل روبرو مواجه است که طی آن باید تلاشهای دیپلماتیک درباره موضوع ایران را تا جایی ادامه دهد که همگان عزم وی درباره آماده بودن گزینه راه حل نظامی را باور کنند .

به نوشته این روزنامه رئیس جمهور آمریکا دو هدف اساسی را دنبال می کند : نخست اینکه از فشارهای اسرائیل در زمینه لزوم اتخاذ گزینه نظامی بکاهد و دوم اینکه انتقادهای داخلی جمهوریخواهان از خودش را که وی را دارای سیاست نرمشی با ایران و سختگیرانه با اسرائیل می دانند، متوقف کند .

نیویورک تایمز در ادامه به نتایج حاصل از آزمایش انجام شده از سوی ارتش آمریکا طی چند هفته گذشته اشاره کرده که طی آن اعلام شد هر گونه حمله اسرائیل به جنگی منطقه ای تبدیل می شود که طی آن صدها آمریکایی کشته می شوند که البته این آزمایشات کاخ سفید و دستگاههای امنیتی را در موضعی واحد درباره رد گزینه نظامی قرار داده است .

این روزنامه آمریکایی می نویسد که هر گونه مسئله ای که باعث نشان دادن تردید درباره اتخاذ گزینه نظامی علیه ایران شود، ایرانی ها را به این باور می رساند که لازم نیست روی میز مذاکرات امتیاز بدهند .

افشاگریهای آمریکا برای بازداشتن اسرائیل

از سوی دیگر در ادامه بازتابهای خبری که از سوی فارین پالیسی درباره استفاده اسرائیل از پایگاههای هوایی آذربایجان در حمله ایران منتشر شده بود، روزنامه ایندیپندنت انگلیس تاکید کرد: آمریکایی ها برای منع اسرائیل از عملی کردن تهدیداتش دست به این افشاگری زدند .

ایندیپندنت تاکید کرد: واشنگتن نگران است که روابط اسرائیل و آذربایجان به عملی شدن گزینه نظامی علیه ایران منجر شود. اخباری هم که در این زمینه از سوی رسانه های آمریکایی منتشر شده ناقوس خطر درباره این نگرانیها را به صدا درآورده است .

از سوی دیگر روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به خریداری 180 تن گندم از آمریکا از سوی ایران، تلاش تهران برای ذخیره سازی گندم را به زعم خود به عنوان نشانه ای برای رویارویی با تحریمهای سختگیرانه تر دانسته است .

ارسال نظر

عناوین بیشتر