کد خبر 1679
A

وقتی که هر روز از گوشه و کنار خبر اخراج کارگران و تعطیلی کارخانه‌ای را می شنویم چطور است که آمار ایجاد اشتغال کشور افزایش یافته است؟

فتح‌الله بیات ـ رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران ـ با بیان این مطلب، گفت: به عنوان خدمتگزار جامعه کارگری اظهارات رییس مرکز آمار ایران مبنی بر کاهش 12 درصدی نرخ بیکاری در سال گذشته را نمی توانم تایید کنم چرا که با حجم بالایی از مراجعات روزمره کارگران و بیکاران مواجه هستیم که نه تنها کاهش نداشته بلکه از ابتدای سال جاری هم رو به افزایش بوده است.

به گزارش ایسنا، وی با بیان این مطلب که مشخص نیست مبنای آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار چه بوده است؟ اظهار کرد: کاهش نرخ بیکاری با بسته شدن کارخانه‌ها جور در نمی آید زیرا وقتی هر روز از گوشه و کنار خبر اخراج کارگران و بسته شدن کارخانه‌ای را می شنویم جای سوال است که چگونه آمار ایجاد اشتغال در کشور مثبت ارزیابی می شود و نرخ بیکاری کاهش می یابد؟

به اعتقاد رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور اگر شغل جدیدی در کشور ایجاد نمی شود دستکم کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی که هم اکنون در حال فعالیت هستند حفظ شوند و نیروهای کار آن را اخراج و بیکار نکنند تا به جمعیت جویای کار کشور افزوده نشود.

وی با بیان اینکه عمده نگرانی‌ها این است که شغلهای موجود را هم از دست بدهیم، افزود: مسئولان اعلام می کنند که یک میلیون و 300 هزار نفر شغل در کشور ایجاد شده ولی اگر به راستی 500 هزار نفر شغل به وجود آمده باشد، شاهکار است.

بیات در عین حال به تعطیلی و ورشکستگی کارخانه‌ها اشاره کرد و گفت: در صورتی که کارخانه‌های بحرانی به ویژه کارخانه‌هایی که صرفا به خاطر مسایل و مشکلات مالی ورشکسته و تعطیل می شوند حمایت و رسیدگی شوند و دست تولیدکننده‌ای که بدهکار است و برای حفظ کارخانه به اخراج نیروی کار روی می آورد، گرفته شود در آن صورت بخش اعظمی از معظل بیکاری در کشور برطرف می شود و سرمایه‌های انسانی از دست نمی روند.

‌رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران در پایان ابراز امیدواری کرد: اعتبار خوبی که در بودجه برای بخش اشتغال کشور پیش‌بینی شده است به شکل شایسته‌ای مدیریت شود تا بیکاری کاهش یابد و اشتغال در کشور رونق بگیرد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر