کد خبر 1653
A

در حالی قیمت نفت سبک ایران به بیش از 111 دلار رسید که اوباما رئیس جمهور آمریکا در تحرکات تازه‌ای در صدد جلب نظر مثبت سران جی 8 برای آزادسازی ذخایر استراتژیک جهت کاهش تاثیر حذف نفت ایران از بازار اروپا است.

به گزارش فارس، امور بین الملل شرکت ملی نفت در گزارش جدید بررسی بازار جهانی نفت طی روز 16 مه سال 2012 آورده است: در روز چهارشنبه گذشته بهای نفت خام در معاملات بازارهای جهانی عمدتاً تحت تأثیر مشکلات بانکی و سیاسی یونان و افزایش نگرانی ها در خصوص وضعیت اقتصادی اروپا، کاهش یافت.

در حالی که مذاکره در خصوص خروج احتمالی یونان از منطقه یورو و نحوه مقابله با پیامدهای آن مابین رؤسای بانک های مرکزی اروپا در جریان می باشد، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد با توجه به عدم موفقیت برخی از بانک های یونان در تجدید ساختار بدهی های خود، جریان نقدینگی به این بانک ها را متوقف خواهد ساخت. مردم یونان نیز در پی احتمال خروج این کشور از منطقه یورو و وخیم تر شدن شرایط، اقدام به خارج ساختن یورو از بانک های این کشور کرده اند.

از سوی دیگر بنا بر گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به 11 مه، 2.13 میلیون بشکه ارتقاء یافته و به سطح 381.64 میلیون بشکه رسیده است. خاطر نشان می گردد طی هشت هفته اخیر موجودی نفت خام این کشور بیش از 35 میلیون بشکه افزایش یافته که در 22 سال گذشته بالاترین میزان می باشد.

همچنین علی رغم افزایش ضریب بهره برداری پالایشی به 88.3 درصد ظرفیت، موجودی بنزین و فرآورده های میان تقطر آمریکا همچنان به روند نزولی خود ادامه داده و با کاهش به ترتیب 2.8 میلیون و 969 هزار بشکه ای همره بوده است.

در معاملات روز چهار شنبه قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با 53 سنت کاهش در سطح بشکه ای 111.71 دلار تثبیت گردید و قیمت نفت خام سبک آمریکا نیز به 92.81 دلار رسید. این در حالی است که قیمت نفت سبک ایران در این روز به بشکه ای 111 دلار و 13 سنت رسیده است.

فاتح بیرول، اقتصاددان ارشد آژانس بین المللی انرژی ضمن آنکه اعلام کرد قیمت های کنونی نفت خام همچنان بالا بوده و تهدیدی برای بهبود وضعیت شکننده اقتصاد جهانی به ویژه اقتصاد اروپا و حتی اقتصاد آمریکا بشمار می رود، افزود: آژانس همچنان بازار جهانی نفت و شرایط اقتصادی را تحت نظر دارد و در صورت لزوم به آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت خام اقدام خواهد کرد. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز همچنان درصدد است تا پیش از نشست ماه ژوئیه اتحادیه اروپا در خصوص تحریم نفتی ایران، نظر مثبت سران کشورهای عضو جی 8 را در نشست آخر هفته، در مورد آزاد سازی ذخایر استراتژیک به منظور کاهش تأثیر حذف نفت خام ایران از بازار اروپا، جلب کند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر