کد خبر 1644
A
باز هم ترفندهای عوام گرایانه سوسیالیست ها

دولت جدید فرانسه روز پنج‌شنبه، نخستین نشست کابینه خود را برگزار کرد. این دولت همچنین اعلام کرد که حقوق فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری و همه وزرا را 30 درصد کاهش داده است.

احسان ابطحی/دنیای اقتصاد: دولت جدید فرانسه روز پنج‌شنبه، نخستین نشست کابینه خود را برگزار کرد. این دولت همچنین اعلام کرد که حقوق فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری و همه وزرا را 30 درصد کاهش داده است. به گزارش بی.‌بی.‌سی، کاهش حقوق رییس‌جمهوری و وزرا از وعده‌های انتخاباتی اولاند بود. به این ترتیب حقوق اولاند از 21 هزار و 300 یورو در ماه به 14 هزار و 910 یورو کاهش پیدا کرد. این تصمیم در نقطه مقابل تصمیم نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه قرار دارد که در بدو آغاز به کار خود در سال 2007 میلادی حقوق خود را افزایش داده بود. با این همه حزب راست میانه «همبستگی برای جنبش مردمی» یعنی همان حزب سارکوزی می‌گوید که کابینه جدید فرانسه از کابینه اول رییس‌جمهوری پیشین 14 سمت بیشتر دارد. ژان فرانسوا کوپ، دبیر‌کل حزب همبستگی برای جنبش مردمی در این‌باره گفت که کاهش در‌آمد‌ها واقعیت را پنهان نمی‌کند. او گفت: «دولت فرانسوا اولاند خرج زیادی دارد. نه تنها ۱۴ وزیر بیشتر از کابینه قبلی دارد بلکه ده‌ها کارمند هم بیشتر استخدام کرده است.» با این وجود کوپ به این نکته هم اشاره کرد که دولت پیشین فرانسه شامل 31 پست بود و سه پست کمتر از کابینه‌ای داشت که روز‌پنج‌شنبه کار خود را آغاز کرد. کاهش حقوق رییس‌جمهوری و دیگر اعضای کابینه فرانسه تنها یک وعده از وعده‌های پرشمار اولاند در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش به شمار می‌رود. «نجات فالو بلقاسم»، وزیر حقوق زنان فرانسه در همین‌باره گفت: «ما اینجا هستیم نه فقط برای اینکه کشور را مدیریت کنیم، برای آنکه آن را اصلاح کنیم، تا مزایای ویژه برخی افراد را از بین ببریم و زندگی مردم فرانسه را بهبود بخشیم.» یک وزیر دیگر فرانسوی‌ هم از کاهش حقوق رییس‌جمهوری و دیگر اعضای کابینه به عنوان نمونه‌ای از اقدامات آینده دولت این کشور نام برد.

برابری تاریخی زنان و مردان این در شرایطی است که فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری سوسیالیست فرانسه و نخست‌وزیرش ژان مارک ایرو، روز پنج‌شنبه اعضای کابینه خود را معرفی کردند. نکته قابل توجه در این کابینه حضور برابر تعداد زنان و مردان است. 17 زن و 17 مرد اعضای کابینه 34 نفری جدید فرانسه را تشکیل می‌دهند. همچنین گزینش وزرای کابینه فرانسه بازتاب‌دهنده گوناگونی نژادی و تنوع قومی در این کشور است. برخلاف نیکلا سارکوزی، که اعضای کابینه‌اش از طیف‌های مختلف سیاسی بودند، اولاند کابینه خود را صرفا از متحدان چپ‌گرایش برگزیده است. کابینه فرانسه همچنین شامل افرادی است که از نژاد‌ و ملیت‌های مختلف هستند. برای مثال «نجات فالو بلقاسم» متولد مراکش است. او دانش‌آموخته رشته حقوق و سیاست و عضو شورای شهر لیون است. وزیر امور خارجه جدید فرانسه هم لوران فابیوس است. او بین سال‌های 1984 تا 1986 و در دوران ریاست‌جمهوری فرانسوا میتران، اولین رییس سوسیالیست‌جمهوری پنجم فرانسه، سمت نخست‌وزیری را بر‌عهده داشت. او در آن زمان تنها 37 سال داشت و جوان‌ترین نخست‌وزیر جمهوری پنجم به شمار می‌رود. تنها وزارت مهمی که در دولت جدید فرانسه به زنان رسیده، وزارت دادگستری است که به عهده کریستین توبیرا از گویان فرانسه گذاشته شده است. صرفنظر از این وزارت، در هیات دولت ۳۴ نفره جدید فرانسه، وزارت‌های کلیدی دیگر به وزیران مرد رسیده است. مانوئل والس وزارت کشور را اداره می‌کند و پی‌یر مسکوویسی وزارت اقتصاد و دارایی را مدیریت می‌کند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر