کد خبر 1383
A
"اقتصاد آنلاین" بررسی کرد:

به نظر می رسد محتمل ترین سناریو برای قیمت بنزین آزاد 1000 تومان، برای بنزین سهمیه ای 500 تا 700 تومان و برای گازوئیل 300 تومان می باشد. همچنین افزایش 2 الی 3 برابری گازCNG نیز از محتمل ترین پیش بینی هاست.

این روزها علاوه بر اجرای فاز دوم هدفمندی، قیمت بنزین در روزهای آینده به یک سوال برای فعالان اقتصادی و مردم عادی تبدیل شده است. در حالی که افزایش قیمت بنزین قطعی است، مقدار این افزایش همچنان مبهم است. پیگیری ها نشان از آن دارد که در هفته‌های اخیر جلسات و نشست‌های متعددی بین مسئولان ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، ستاد هدفمندی یارانه‌ها و برخی از مسئولان رده بالای اقتصادی دولت برای تعیین تکلیف قیمت بنزین برگزار شده است ولی هنوز نتیجه قطعی در این خصوص به دست نیامده است. از سوی دیگر تصمیم اخیر دولت برای حذف بنزین 100 تومانی ذخیره‌سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین را قوت بخشیده است اما به گزارش مهر، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هدف از حذف بنزین 100 تومانی را پایش بیشتر سامانه هوشمند سوخت عنوان می‌کند. هم اکنون بنزین آزاد با نرخ 700 تومان و بنزین نیمه یارانه ای با قیمت 400 تومان عرضه می شود. بر این مبنا حتی اگر نرخ افزایش بنزین را 25 درصد در نظر بگیریم، گزینه ای که بسیار محتمل به نظر می رسد، قیمت بنزین آزاد به 1000 تومان خواهد رسید. بنزین 2000 تومانی علی لاریجانی با این وجود در هفته ای که گذشت، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از برخی از سیاست‌های دولت برای افزایش ناگهانی قیمت حامل‌های مختلف انرژی از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین به 2000 تومان خبر داد. چند ساعت پس از این اظهار نظر رئیس مجلس، نهاد ریاست جمهوری افزایش قیمت بنزین به لیتری دو هزار تومان را تکذیب کرد و یادآور شد: "دولت هیچگاه و در هیچ یک از برنامه‌های خود چنین ارقامی را در نظر نداشته است." پاسخ احمدی نژاد به لاریجانی و تایید تلویحی بنزین 1000 تومانی احمدی نژاد در واکنش به اعلام افزایش قیمت بنزین به 2 هزار تومان، تاکید کرد: " گفته‌اند که قیمت بنزین به لیتری 2 هزار تومان می‌رسد آنها با این سخنان بهانه دست اخلال ‌گران می‌دهند. این مسائل از اساس دروغ است و در واقع با این سخنان بازار به هم می‌ریزد اما در پایان برنامه حداکثر قیمت بنزین ممکن است به نصف این مقدار برسد. " احمدی‌نژاد در سفر استانی خود به خراسان رضوی، با اشاره به کاهش مصرف بنزین پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به حدود 59 میلیون لیتر در روز از عزم جزم دولت برای اجرای کارشناسی شده فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها خبر داد. وی با تاکید بر اینکه با وجود ورود حدود سه میلیون دستگاه موتورسیکلت و خودرو به ناوگان حمل و نقل کشور اما رشد مصرف بنزین منفی بوده است، تصریح کرد:"اگر هدفمند کردن یارانه‌ها نبود باید روزانه 130 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کردیم که بیش از 75 میلیون لیتر آن باید از خارج وارد می‌شد."

رضایت مجلس به بنزین 1000تومانی؟ از سوی دیگر، مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس، در هفته ای که گذشت در گفتگو با مهر بهترین قیمت بنزین آزاد در فاز دوم هدفمندی یارانه‎‌ها را 1000 تومان و بنزین سهمیه ای را 700 تومان اعلام کرد. عباسعلی نورا عضو کمیسیون تلفیق هم هفته‌جاری با بیان اینکه با موافقت پیشنهاد 66 هزار میلیارد تومانی درآمد دولت در بودجه 91 امکان افزایش صد درصدی حاملهای انرژی وجود دارد، بیان کرده است: یعنی قیمت گازوئیل از 150 تومان به 300 تومان و قیمت بنزین از 400 به 1000 تومان قابل افزایش است. این سناریو بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در هفته گذشته است که اعتبار 66هزار میلیارد تومانی را برای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تصویب کرده بودند که سهم اعتبار یارانه نقدی از این میزان، 48هزار میلیارد تومان تعیین شده است. بر اساس این مصوبه، از 66هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه‌ها در سال 91، حدود 10هزار میلیارد تومان از محل یارانه نان، آرد و برق، حدود 4 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض و مابقی (حدود 50 هزار میلیارد تومان) از محل اصلاح قیمت حاملهای انرژی تامین خواهد شد. با تصویب اعتبارات فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که فقط از محل اصلاح قیمت حاملهای مختلف انرژی همچون بنزین، گازوئیل، گاز طبیعی، نفت سفید، نفت کوره، CNG و برق باید حدود 50 هزار میلیارد تومان درآمد کسب شود. رویانیان بنزین 1000 تومانی را تکذیب نکرد پیش از این هم محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت هم با تکذیب سناریوهای بنزین 1500 تا 1200 تومانی از تکذیب افزایش قیمت بنزین به لیتری یکهزار تومان در فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها خودداری کرده بود. این امر سناریوی بنزین 1000 تومانی را بیش از پیش تقویت می کند. در همین راستا، عبدالله جلالی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت هم پیشتر در گفتگو با مهر از ارائه سناریوهای مختلف بنزینی به رئیس جمهور خبر داد و اعلام کرد: شخص رئیس جمهور تغییرات جدید بنزینی را تعیین می‌کند، ضمن اینکه افزایش قیمت بنزین به 1000 تومان یکی از این سناریوهاست. نتیجه گیری با توجه به سخنان رییس جمهور، نمایندگان و اعضای اثرگذار دولت، به نظر می رسد محتمل ترین سناریو برای قیمت بنزین آزاد 1000 تومان، برای بنزین سهمیه ای 500 تا 700 تومان و برای گازوئیل 300 تومان می باشد. همچنین افزایش 2 الی 3 برابری گازCNG نیز از محتمل ترین پیش بینی هاست.

ارسال نظر

عناوین بیشتر