کد خبر 1347
A
پیشنهاد دامداران برای کاهش قیمت گوشت

با وجود این‌که صنعت دامپروری و دامداری یکی از مزیت‌های بخش کشاورزی کشور است، در این روزها وضعیت خوبی را نمی‌گذراند و به اصطلاح بیمار است و این بیماری هم بلای جان مردم با افزایش قیمت گوشت قرمز شده است. بیماری که با یک نسخه ساده قابل درمان است اما گویا این نسخه توسط متخصصان به درستی پیچیده نشده است.

به اعتقاد برخی کارشناسان صنعت دامداری و دامپروری، تنها راه حل درمان این صنعت در شرایط کنونی، تامین نهاده‌های دامی برای تولید کنندگان و نه واردات گوشت قرمز است، چرا که کارشناسان این صنعت معتقدند برای ارزان شدن گوشت قرمز باید قیمت نهاده‌های دامی کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان - این روزها قیمت گوشت قرمز در کشور سیر صعودی به خود گرفته، به گونه‎ای که خرید این محصول را برای مردم مشکل کرده است. در بازار "استقلال" مشهد، قیمت یک کیلو گوشت گوساله بین 18 تا 22 هزار تومان متغیر است و گوشت‌های وارداتی موسوم به گوشت برزیلی که بعضا از کیفیت پایینی هم برخوردار هستند بین 8 تا 10 هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سویی دیگر به ‌دست‌های پینه‌بسته‌ دامداران نگاه می‌کنید که یک سال زحمت کشیدن برای به‌ ثمر رساندن محصول را در ذهن مرور می‌کند، گویا همین دیروز بود که برای گذران زندگی‌اش مجبور شده بود بخشی از دام‌های خود را پیش‌فروش کند به این امید که بتواند در مواقع لزوم، زندگی را تأمین کند اما امروز با به ‌ثمر نشستن محصولش، وارداتی را در بازار می‌بیند که جایی برای محصول داخلی نگذاشته و چاره‌ای ندارد جز این‌که دسترنج یکساله‌اش را به بهایی اندک به دلالان به فروش برساند که حتی کفاف هزینه تولیدش را هم نمی‌دهد. این قصه تکراری، زخم‌دل دامداران ایرانی است که همه ساله تکرار می‌شود.

اگر تا همین سال‌های گذشته از نظر بیشتر عموم و دامداران، "کاه" بی ارزش بود اما این روزها قیمت یک کیلو "کاه" هم در بازار بالاتر از قیمت اعلام شده خرید تضمینی "گندم" از سوی دولت شده است. قیمت یک کیلو "کاه" در بازار در حال حاضر بین 600 تا 800 تومان متغیر است.

"حسین سلیمی"، رییس اتحادیه دامداران خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای خراسان، تنها راهکار ارزان شدن گوشت قرمز در بازار را واردات نهاده‌های دامی به کشور می‌داند.

وی از آمادگی اتحادیه دامداران استان برای خرید نهاده‌های دامی وارداتی به صورت مستقیم خبر داد و یادآور شد: در صورتی که با خرید نهاده‌های وارداتی توسط اتحادیه دامداران خراسان رضوی موافقت شود، دست دلالان در زمینه تامین نهاده‌های دامی هم کوتاه خواهد شد.

رییس اتحادیه دامداران خراسان رضوی با تاکید بر این‌که کمبود گوشت قرمز در داخل وجود ندارد، عنوان کرد: 90 درصد قیمت گوشت در بازار به نحوه تامین شدن نهاده‌های دامی و نحوه کار دلالان ارتباط دارد.

سلیمی، افزایش هزینه تمام شده تولید یک کیلو گوشت قرمز در دامداری‌ها را یک فاجعه دانست و اضافه کرد: به دلیل افزایش قیمت تمام شده یک کیلو گوشت قرمز، دامداران مجبور به حذف دام‌های خود با ارسال دام به کشتارگاه شده‌اند.

وی در خصوص واردات گوشت قرمز به کشور، خاطرنشان کرد: به طور قطع و یقین، واردات گوشت قرمز به کشور به صنعت دامداری خسارت‌های جبران ناپذیری وارد خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، دامداران هرگز بنا بر گران‌فروشی ندارند، چرا که می‌دانند اگر تولیداتشان را گران به مردم به فروش برسانند، قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد و اولین ضربه ناشی از گران شدن تولیداتشان را، خود می‌خورند.

برخی دامدران معتقدند که تنها راه حل کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار، واردات نهاده‌های دامی است. در غیر این صورت مجبورند به دلیل واردات گوشت قرمز و افزایش هزینه‌های تولیدشان، دام‌های خود را با بهایی اندک به دلالان و کشتارگاه‌ها بفروشند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر