کد خبر 130
A
دستور جدید ارزی معاون اول رئیس جمهور

قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت،معدن وتجارت ازدستور معاون اول رئیس‌جمهور برای تشکیل کمیته ویژه رفع گلوگاه های تامین ارزکالاهای اساسی خبردادوگفت: ارز موردنیاز کالاهای اساسی بدون محدودیت ازطریق بانک مرکزی و بانکهای عامل تامین می‌شود.

حسین مدرس‌خیابانی در گفتگو با مهر از مصوبات جلسه اخیر کارگروه کنترل بازار به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری خبر داد و گفت: هیچ مشکل و محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی وجود ندارد و آنچه که اتفاق افتاده؛ تنها اصلاح رویه‌های تخصیص ارزی بوده که در جهت ارائه بهینه منابع ارزی کشور به بخش‌های مختلف صورت گرفته است.

قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌های دولت برای مدیریت واردات در کشور افزود: مدیریت واردات به منظور حمایت از تولید داخلی، افزایش ظرفیت اشتغال و جلوگیری از ورود کالاهای غیرضروری صورت گرفته که طبیعی است برای مدیریت واردات، باید اصلاحاتی در خصوص تخصیص منابع ارزی صورت گیرد. در عین حال آنچه که در گوشه و کنار از آن به عنوان مشکلات تامین ارز برای برخی کالاها صحبت می‌شود، ناشی از این اصلاح رویه است.

دستور ویژه رحیمی برای رفع گلوگاههای تخصیص ارز به کالاهای اساسی

وی تصریح کرد: علاوه بر اینکه کمیته 5 نفره وزرا در خصوص ساماندهی مسائل ارزی، یکپارچه سازی و اتصال فرایندهای جاری در حوزه تجارت شامل ثبت سفارش، تخصیص ارز و گشایش اعتبار و نیز گمرک فعال شده است؛ سه شنبه شب با دستور معاون اول رئیس‌جمهوری نیز در کارگروه کنترل بازار مصوب شد تا کمیته ویژه‌ای برای رفع گلوگاههای تامین ارز کالاهای اساسی تشکیل شود.

به گفته مدرس خیابانی، این کمیته با مسئولیت معاون هماهنگی و امور اقتصادی معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده تا به تفکیک تمامی گروههای کالاهایی، موضوع تخصیص بهینه و به موقع ارز را بررسی کند تا احیانا اگر لازم باشد، اصلاح رویه‌های تخصیص منابع ارزی صورت گیرد.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: این کمیته مامور شده است تا گلوگاههایی تخصیص به موقع ارز به واردات کالاهای اساسی را برطرف کند.

تامین نامحدود ارز کالاهای اساسی

وی ادامه داد: در حال حاضر، ارز مورد نیاز واردات تمامی گروههای کالای اساسی، استراتژیک و ضروری بدون هیچ محدودیتی به نرخ مرجع تامین می شود و گشایش اعتبارات اسنادی بدون مانع صورت می گیرد.

این عضو کارگروه کنترل بازار خاطرنشان کرد: هم اکنون حتی تامین نقدی ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به سرعت صورت می گیرد که به عنوان مثال تامین ارز مورد نیاز تمامی تامین کنندگان روغن خام کشور بدون استثنا با نرخ مرجع در حال انجام است و نسبت به گشایش اعتبارات اسنادی اقدام می شود.

وی به واردات گوشت اشاره کرد و اظهار داشت: واردات گوشت بدون انتقال ارز صورت می گیرد و دولت تمام تلاش خود را بسیج کرده تا این کالای اساسی بدون هیچ مشکلی وارد کشور شوند.

ترخیص سریع کالاهای اساسی از محل رسوب کالایی بنادر

قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تصمیم دیگر کارگروه کنترل بازار اشاره و تصریح کرد: بر اساس تصمیمات این کارگروه، ترخیص سریع کالاهای مورد نیاز ایام پایانی سال از محل رسوب کالاها در بنادر کشور صورت خواهد گرفت که بر این اساس، سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان، گمرک کشور و گمرک بندرعباس در حال ترخیص سریع این کالاها هستند.

وی ادامه داد: این کالاها شامل نهاده های دامی و کشاورزی، روغن، گوشت قرمز، آهن آلات و سایر کالاها است که در همین راستا تمامی 40 هزار غرفه فروش و عرضه مستقیم کالا در نمایشگاههای بهاره، فروش فوق العاده اصناف و فروشهای فوق العاده فروشگاههای زنجیره ای به وفور کالاهای مورد نیاز مردم شامل روغن، شکر، برنج ، گوشت مرغ ، پودر شوینده و سایر کالاهای مورد نیاز مردم را عرضه می کند.

کاهش قیمت گوشت گوساله در روزهای آینده

این عضوکارگروه کنترل بازار افزود: در راستای تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور و در چارچوب ضوابط سازمان دامپزشکی، موضوع تبدیل استان سیستان به مرکز منطقه ای تامین و صادرات گوشت قرمز مطرح و از 10 روز قبل کار قرنطینه دام زنده آغاز شده و طبیعی است از این محل بخشی از گوشت مورد نیاز کشور تامین شود.

مدرس خیابانی ادامه داد: در آینده نزدیک شاهد کاهش قیمت گوشت گوساله در کشور خواهیم بود و توان صادراتی به کشورهای منطقه از طریق استان سیستان نیز با ظرفیت سازی‌های انجام شده افزایش خواهد یافت.

قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: هم اکنون ضمن اینکه موجودی کالاهای اساسی در تمام گروههای کالایی مورد نیاز خوراکی و صنعتی از جمله روغن، شکر، گوشت، مرغ، برنج، پودر شوینده و سایر کالاها در وضعیت بسیار عالی قرار دارد، روند تولید و تجارت و تخصیص منابع ارزی به نرخ مرجع به صورت عادی و حتی در مواردی با شتاب بیشتر نسبت به قبل در حال انجام است.

انبارها زیر ذره‌بین بازرسان

وی تصریح کرد: در حال حاضر تمامی بانکهای عامل بر اساس ابلاغیه و بخشنامه بانک مرکزی برای تخصیص منابع ارزی مورد نیاز کالاهای ضروری آمادگی کامل دارند؛ لذا با هر گونه افزایش قیمت به بهانه نوسانات نرخ ارز به شدت برخورد می‌شود.

این عضو کارگروه کنترل بازار ادامه داد: در عین حال، طرح کنترل انبارها و سردخانه ها نیز برای جلوگیری از احتکار و امتناع از عرضه کالا در دستور کار قرار گرفته که بازرسان سازمان حمایت با دقت و جدیت بازار و انبارها را رصد می‌کنند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر