کد خبر 12030
A
زیان ۳۵۸۰میلیارد تومانی در انتظار خودروسازان

مشاور انجمن خودروسازان با اشاره به خودروهای داخلی که سهمیه بنزین آنها از ماه آینده قطع می‌شود،گفت: قطع سهمیه خودروهای با حجم موتور بالای 1800 سی‌سی تأثیری بر روند تولید داخلی ندارد.

داوود میرخانی رشتی اظهار داشت: در حال حاضر اکثر خودروهای داخلی با موتور 1600 و حداکثر 1800 سی‌سی تولید می‌شوند، به همین دلیل قطع سهمیه بنزین خودروهای با حجم موتور بالای 1800 سی‌سی تأثیری بر روند تولید داخل ندارد. وی تصریح کرد: قطع سهمیه بنزین بیشتر شامل خودروهای دو دیفرانسیل و برخی خودروهای سواری با حجم موتور بالای 1800 سی‌سی می‌شود. میرخانی ادامه داد: قطع سهمیه بنزین در مورد خودروهای داخلی شامل بخشی از تولیدات مگان و همچنین سوزوکی ویتارا، پیکاب و تیانا می‌شود و برخی خودروها مانند ماکسیما و قشقایی را نیز شامل می‌شود که در حال حاضر تولیدی ندارند. وی در ادامه با انتقاد از روند قیمت‌گذاری خودروهای تولید داخل، گفت: طبق تبصره یک ماده 101 قانون برنامه پنجم، دولت مکلف است، ضوابط قیمتی کالاهای اساسی را مشخص کند، اما در تبصره 2 این ماده عنوان شده که اگر قیمت فروش کالا یا خدماتی کمتر از قیمت عادله روز تکلیف شود، مابه‌التفاوت قیمت عادله روز و تکلیفی باید همزمان تعیین و از محل اعتبارات و منابع دولتی در سال اجرا، پرداخت شود و یا از محل بدهی دستگاه‌های ذیربط تهاتر شود. وی توضیح داد: منظور از قیمت عادله، قیمت تمام شده محصول به اضافه سود 10 تا 15 درصدی است. مشاور انجمن خودروسازان تصریح کرد: در حال حاضر قیمت فروش خودروهای داخلی با ارز 1800 تومانی محاسبه و اعمال می‌شود، در حالی که خودروسازان باید از ارز مبادله‌ای 2500 تومانی برای تولید محصولات خود استفاده کنند. وی با بیان اینکه ادامه روند فعلی، زیان 3580 میلیارد تومانی را برای خودروسازان طی سال جاری به همراه خواهد داشت، افزود: دولت باید این زیان را از محل منابع خود به خودروسازان پرداخت کنند. وی با اشاره به اینکه ایرادات زیادی در مورد نحوه قیمت‌گذاری خودرو توسط سازمان حمایت وجود دارد، افزود: به عنوان مثال خودروسازان تسهیلات مورد نیاز خود را با بهره 30 درصد از بانک‌های خصوصی دریافت می‌کنند، در حالی که سازمان حمایت این بهره را 20 درصد در نظر می‌گیرد. میرخانی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر هزینه بالای نقل و انتقال ارز، نرخ ارز برای تعیین قیمت خودرو 700 تومان زیر قیمت واقعی محاسبه می‌شود که به ضرر خودروسازان است.

 • Ahmad
  0 | 0

  با با یکی حرف کائنان معبد رو باور کنه

 • حسین عزیزی
  0 | 0

  چرا سازندگان خودرو دروغ می گویند مثلا ایران خودرو نیاز به تسهیلات ندارد وقتی وجه کل خودرو یا نیمی از آن را دریافت می کند و هرزمان دلش خواست تحویل می دهد بطور مثال 20000 رانا هرکدام با 10000000تومان پیش برای 6ماه 200میلیارد را بدون سود دریافت می کنند مجدد زمان واریز مرحله دوم مابه التفاوت را 117000000تومان دریافت و پس از 60تا 90روز تحویل می دهد محاسبه کنید چه در آمدی کسب می کند و همچنین در بورس و درآمدزایی از بانک پارسیان و هزاران شرکت دیگر و از همه مهمتر قیمت ال9021تومان است اما همین شرکت از طریق واسطه ها 25میلیوتومان در بازار آزاد بصورت کارتکس می فروشد . چگونه است 206 ثبت نام ندارد اما بصورت کارتکس دست دلالان شرکت وجود دارد و با مبلغ 27تا40میلیون بصورت کارتکس بفروش می رسد و.......

 • ناشناس
  0 | 0

  پژو 405 2000 سی‌سی است. پس ؟

 • ناشناس
  0 | 0

  ای کاش می تونستیم نه دربرابرخلق خدا بلکه در برابرخداصادق باشیم

 • دارنده حوله مگان
  0 | 0

  ازشرکت پارس خودرو درخواست میکنیم هرچه زودتر پیش فروش محصولاتش را شروع کند مابی صبرانه انتظار کلاهبرداری وکلاشی های بیشترازان راداریم تاباپول خودسکه وارز نخریدیم !!! اعلام کنید تا تقدیم کنیم لطفا بفرمائید؟ باامروزیکهفته میشه که ازکلاهبرداری جدیدتان با همکاری سازمان حمایت ازمصرف کننده وکمیته نرخ گزاری خبری نیست ماباز منتظر نرخهای مصوب هستیم پس کی از رو میرید؟؟؟؟؟؟؟

ارسال نظر

عناوین بیشتر