کد خبر 1068
A
آخرین اخبار از اقتصاد جهان

سیاستهای ریاضتی موجب کاهش رشد اقتصادی اروپا شده است/نرخ تورم منطقه یورو کاهش یافت/هزینه های مصرفی در آمریکا افزایش یافت/آهنگ حرکت اقتصاد آلمان رو به جلو است/اسپانیا رسما وارد بحران اقتصادی شد.

سیاستهای ریاضتی موجب کاهش رشد اقتصادی اروپا شده است

پایگاه اینترنتی بلومبرگ گزارش داد، اجلاس آتی سران اتحادیه اروپا در حالی برگزار خواهد شد که قرار است مساله رشد اقتصادی در اولویت موضوعات مورد بررسی رهبران اروپا باشد . بر اساس این گزارش تازه ترین آمارهای اقتصادی منتشر شده از سوی موسسه آمار اروپا نیز نشان می دهد که اجرای سیاستهای ریاضت اقتصادی با هدف کاهش کسری بودجه و بدهی ، تاثیر مستقیمی بر کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی داشته است به طوری که اقتصاد اکثر کشورهای منطقه یورو بار دیگر با رکود و بحران روبرو شده است.

نرخ تورم منطقه یورو کاهش یافت

به گزارش پایگاه اینترنتی بلومبرگ موسسه آمار اروپا یورو استات در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد کاهش هزینه انرژی موجب شد تا نرخ تورم منطقه یورو طی ماه آوریل با کاهش روبرو شود . بر اساس این گزارش نرخ تورم 17 کشور عضو یورو طی ماه آوریل به کمتر از 2.6 درصد رسیده است . این رقم در ماه مارس به بیش از 2.7 درصد رسیده بود . کارشناسان اقتصادی پیش از این نرخ تورم 2.5 درصدی را برای منطقه یورو در ماه آوریل پیش بینی کرده بودند . بر این اساس کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با توجه به کاهش نسبی قیمت انرژی و افت نرخ تورم منطقه یورو ، مقامهای بانک مرکزی اروپا در نشست سوم می نرخ بهره بانکی اروپا را در حد یک درصد ثابت نگه خواهند داشت . کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند نرخ تورم منطقه یورو طی ماههای آینده بالای دو درصد خواهد بود . بانک مرکزی اروپا قصد دارد نرخ تورم منطقه یورو را به زیر 2 درصد کاهش دهد . بانک مرکزی اروپا نیز پیش بینی کرد میانگین نرخ تورم منطقه یورو امسال به 2.4 درصد برسد ولی این رقم طی سال 2013 میلادی به کمتر از 1.6 درصد کاهش خواهد یافت .

افزایش نرخ بیکاری در اروپا

موسسه آمار اروپا همچنین گزارش داد نرخ بیکاری کشورهای عضو یورو نیز طی ماه مارس به بیش از 10.9 درصد رسیده است. این رقم در ماه قبل از آن به 10.8 درصد رسیده بود .

هزینه های مصرفی در آمریکا افزایش یافت

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ هزینه های مصرفی بیش از 70 درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا را تشکیل می دهد . بر اساس این گزارش میزان هزینه های مصرفی آمریکا طی ماه مارس 0.4 درصد رشد داشته است که این بالاترین رشد در هفت ماه احیر به شمار می رود . بر این اساس افزایش خرده فروشی و باز گشت رونق به بازار خودروی آمریکا طی سه ماه نخست 2012 تاثیر زیادی در افزایش هزنیه های مصرفی داشته است . به اعتقاد کارشناسان اقتصادی افزایش هزینه های مصرفی موتور محرک اصلی رشد اقتصادی آمریکا است . این در حالی است که وزارت بازرگانی آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در سه ماه نخست امسال به کمتر از 2.2 درصد رسیده است که نسبت به سه ماه پایانی 2011 بیش از 0.8 درصد کاهش داشته است .

موسسه مدیریت عرضه آمریکا نیز اعلام کرد شاخص اعتماد تجاری در این کشور طی ماه آوریل به کمتر از 60.5 واحد رسیده است . این رقم در ماه مارس به بیش از 62.2 واحد رسیده بود . وزارت بازرگانی آمریکا نیز افزود میزان دستمزدها در این کشور طی ماه آوریل با رشد 0.3 درصدی روبرو شده است . بر اساس آمارهای وزارت بازرگانی آمریکا هزینه های مصرفی در اقتصاد این کشور طی سه ماه نخست 2012 نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.9 درصد رشد داشته است .

آهنگ حرکت اقتصاد آلمان رو به جلو است

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی سی ان بی سی، یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت، در حالی که به دلیل اتخاذ اقدامات ریاضتی، افزایش نرخ بیکاری و باقی ماندن سایه شوم بحران اقتصادی بر سر بسیاری از کشورهای حوزه یورو، ضریب اطمینان مصرف کننده در این کشورها همچنان پایین است، شاخص های اقتصادی در آلمان حکایت از افزایش میزان مصرف در این کشور دارد.

باب پارکر، مشاور موسسه کردیت سوئیس گفت: «آنچه ما اکنون شاهد آن هستیم بهبود آرام وضعیت مصرف در بخش خرده فروشی آلمان است و با توجه به نرخ پایین بیکاری، اقتصاد آلمان باید حداقل 0.7 درصد رشد را تجربه کند. من تصور می کنم که میزان مصرف به صورت آهسته افزایش خواهد یافت.» بر اساس این گزارش، آهنگ حرکت اقتصاد آلمان همچنان روبه جلو است. آمارها نشان می دهد که میزان خرده فروشی در آلمان با معیار مقایسه ماه به ماه افزایشی 0.8 درصدی را در ماه مارس تجربه کرده و این افزایش با معیار مقایسه سال به سال 2.3 درصد بوده است. این اعداد و ارقام، آلمان را به قدرتمند ترین اقتصاد در بین اقتصاد های بحران زده اروپا تبدیل ساخته که می تواند این کشور را به عنوان الگویی برای سایر کشورهای حوزه یورو مطرح نماید. این در حالی است که با گرفتار شدن اسپانیا در طوفان بحران اقتصادی، این کشور جنوب اروپا اکنون با کسری بودجه شدید، افزایش بیکاری و بالا رفتن نارضایتی عمومی مواجه است. این فشارها زمانی افزایش یافت که هفته گذشته، موسسه اعتبار سنجی استاندارد اند پور، رتبه این کشور را دو درجه کاهش داد. استخوان بندی اصلی اقتصاد آلمان، مبتنی بر نقش محوری مصرف کننده و عادت های مصرفی در این کشور است. پارکر افزود: «ما شاهد میزان مصرف بسیار ضعیف در سه ماهه پایانی سال 2011 و دو ماهه آغازین سال 2012 بودیم. البته این وضعیت تعجب برانگیز بود زیرا آلمان بر خلاف تمام کشورهای حوزه یورو، روندی نزولی را در زمینه نرخ بیکاری تجربه کرده است.»

اسپانیا رسما وارد بحران اقتصادی شد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از فیگارو، اسپانیا برای دومین بار از سال 2009 وارد بحران اقتصادی می شود. طبق آمار ارائه شده از سوی منابع دولتی فعالیت های اقتصادی در اسپانیا به میزان 0.3% در سه ماهۀ اول سال جاری کاهش یافته است. هرچند رقم مذکور در مقایسه با پیش بینی های ارائه شده(0.4%) اندکی بهتر است، اما با این حال این کشور با بحران بزرگ اقتصادی دست و پنجه نرم می کند. بعد از کاهش رتبۀ اعتباری این کشور توسط موسسۀ اعتبارسنجی استانداراند پورز، آمار بیکاری در این کشور به بالاترین میزان خود رسید و نگرانی ها در خصوص وضعیت بانک ها را نیز افزایش داده است. در سه ماهۀ اول سال 2012 تنها صادرات و توریسم توانسته اقتصاد این کشور را سرپا نگه دارد. با این حال دینامیسم موجود در این بخشها تحت تأثیر برنامه های ریاضتی و سخت گیرانه دولت قرار داشته است. از طرفی بالا بودن میزان بدهی، تغییرات اعمال شده از سوی دولت در شرکتها، مصرف داخلی را نیز تحت الشعاع قرار داده است. از طرفی افزایش میزان کمک های اجتماعی، تحت فشار صندوق بین المللی پول نیز بر این وخامت اوضاع افزوده است. گفتنی است در گزارش منتشر شده از سوی سازمان بین المللی کار از اسپانیا به عنوان کشوری یاد شده که صرفاً از برنامه های ریاضتی برای کاهش تبعات بحران استفاده نکرده است. در این گزارش آمده است: کسر بودجه در سال 2010 به میزان 9% تولید ناخالص داخلی کاهش یافته است در حالیکه این رقم در سال 2011، 8،5% بود، کاهشی که متعاقب اجرای برنامه های ریاضتی دولت محقق شد. بسیاری از اقتصاددانان نگران وضعیت اقتصادی اسپانیا هستند و وخیم تر شدن بحران اقتصادی را در سه ماهۀ آتی برای این کشور پیش بینی کرده اند. نرخ بیکاری در این کشور رقم 24،44% را نشان می دهد و پیش بینی می شود که در ماه های آینده نیز افزایش یابد به طوری که از هر 4 اسپانیایی 1 نفر تحت تأثیر این وضعیت قرار خواهند گرفت. بخش ساخت و ساز در اسپانیا که مدتهای زیادی موتور اقتصادی این کشور بود، متعاقب حباب مسکن در بحران بدی به سر می برد. تشدید بحران موجود در بازار کار اسپانیا تأثیر بدی بر وضعیت بانکها داشته است. اسپانیا برای خروج از این بحران به "طرح مارشال" چشم دوخته است که قرار است اروپا به این کشور اختصاص دهد. گفته می شود این مبلغ معادل 200 میلیارد یورو، یعنی 4% تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپاست. اما بروکسل این مسئله را تکذیب کرده و اعلام نموده که رقم اعلام شده صحت ندارد.

نرخ تورم ایتالیا به بالاترین رقم در ۶ ماه اخیر رسید / کاهش شاخص اعتماد مصرفی در ایتالیا به پایین ترین حد از سال 1996 میلادی

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ موسسه آمار ایتالیا اعلام کرد افزایش مجدد نرخ تورم ایتالیا در ماه آوریل در حالی است که دولت ماریو مونتی نخست وزیر برای اجرای سیاستهای ریاضتی بیشتر با هدف کاهش کسری بودجه و بدهی ها آماده می شود . بر اساس این گزارش افزایش هزینه های انرژی تاثیر زیادی در رشد نرخ تورم ایتالیا داشته است . بر این اساس موسسه آمار ایتالیا افزود نرخ تورم این کشور طی ماه آوریل به بیش از 3.8 درصد رسیده است . کارشناسان اقتصادی پیش از این نرخ تورم 3.6 درصدی را برای اقتصاد ایتالیا پیش بینی کرده بودند . نرخ تورم ایتالیا نسبت به ماه مارس نیز بیش از 0.9 درصد رشد داشته است .

این گزارش حاکی است شاخص اعتماد مصرفی در ایتالیا طی ماه آوریل به پایین ترین حد خود از سال 1996 میلادی رسیده است . اجرای سیاستهای ریاضت اقتصادی از سوی دولت ایتالیا تاثیر منفی زیادی بر اعتماد مصرفی این کشور داشته است . این گزارش حاکی است افزایش قیمت جهانی نفت و افزایش مالیات بر ارزش افزوده از سوی دولت ایتالیا موجب رشد فزاینده قیمت بنزین در این کشور شده است . قیمت هر لیتر بنزین در ایتالیا طی هفته گذشته به مرز 2 یورو معادل 2.65 دلار رسیده است . بر این اساس اعتماد تجاری در اقتصاد ایتالیا نیز طی ماه آوریل به پایین ترین حد خود در دو سال اخیر رسیده است .

ارسال نظر

عناوین بیشتر