کد خبر 10057
A

سخنگوی هیات رییسه مجلس با بیان اینکه طرح سوال از رییس‌جمهور همچنان پابرجاست، گفت: هیات رییسه طبق آیین‌نامه طرح سوال را در دستور کار مجلس قرار داده است.

عبدالرضا مصری در گفت‌وگو با فارس افزود: طبق قانون رییس‌جمهور تا یک ماه آینده فرصت دارد برای پاسخ به سوال به صحن علنی بیاید. وی افزود: مستندات نمایندگانی که می‌گفتند قبل از اعلام وصول از طرح سوال منصرف شده‌ بودند، کافی نبود؛ چرا که برخی از آنها در نامه‌های خود ساعت 10 شب را قید کرده بودند. مصری با بیان اینکه هیات رییسه سوگند خورده است که مطابق آیین‌نامه عمل کند، خاطر نشان کرد: در قانون و آیین‌نامه مصلحت اندیشی و ملاحظه در نظر گرفته نشده است؛ قانون می‌گوید با تعداد یک چهارم نمایندگان می‌توان از رییس‌جمهور سوال کرد و اگر این تعداد از نمایندگان بر امضای خود اصرار داشته باشند، هیات رییسه باید طبق آیین‌نامه عمل کند.

احمد توکلی: لغو سوال باعث هتک حرمت مجلس می‌شود

خبرآنلاین به نقل از هفته نامه مثلث نوشت: احمد توکلی از نمایندگانی بود که گرچه موضع منتقدانه‌ای نسبت به دولت دارد، اما موافق طرح سوال از رییس‌جمهور نبود؛ او با این حال الان تلاش‌هایی را که برای خنثی شدن سوال در جریان است، مفید نمی‌داند. وی گفت: من الان تلاش برای خنثی کردن سوال از رییس‌جمهور را مفید نمی‌دانم؛ چراکه به دلیل حفظ دموکراسی و مردم‌سالاری و ارزش و جایگاه مجلس طرح سوال را بسیار هم مفید ارزیابی می‌کنم. صرف‌نظر کردن از سوال از رییس‌جمهور هم باعث هتک‌حرمت مجلس و هم باعث پایین آمدن شأن آن می‌شود. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که کم شدن امضاهای طرح سوال از رییس‌جمهور موجب استهزای مردم شده است؛ در حالی که ما باید به رییس‌جمهور فشار بیاوریم تا رفتار درستی را در پیش گیرد. توکلی درباره نظر مقام معظم رهبری در این باره نیز تصریح کرد: استنباط من برخلاف برخی نمایندگان و همکارانم در مجلس این است که نهی مقام معظم رهبری متوجه این گونه اقدامات قانونی نیست. در موضوع طرح سوال از رییس‌جمهور هم نمایندگان به وظیفه و تکلیف قانونی خود عمل می‌کنند؛ اما مساله‌ای که در این میان حائز اهمیت است نوع برخورد با طرف مقابل است. رهبر معظم انقلاب نسبت به کشاندن اختلافات به میان مردم و تحریک احساسات آنها هشدار داده‌اند؛ به بیان دیگر ایشان کارهای تحریکی را منع کرده‌اند نه کارهای تبیینی را.

ارسال نظر

عناوین بیشتر