کد خبر 1001
A
شاخص بورس تهران کاهش یافت

معامله گران بورس تهران امروز همسو با افت نرخ ارز و طلا در بازار آزاد، ریزش نمادهای بزرگ بازار سهام را شاهد بودند که در نتیجه آن شاخص قیمت بورس تهران به 27010 واحد کاهش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین، بازار سهام تهران امروز و در اولین روز کاری هفته با کاهش شاخص مواجه شد. شاخص قیمت بورس تهران به 27010 واحد رسید. به علت اثر منفی 37تا 5 واحدی شرکت های مخابرات، ملی مس، سرمایه گذاری غدیر، بانک پاسارگاد، پالایشگاه اصفهان، فولاد مبارکه ، توسعه معادن روی و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات ، دماسنج بازار سهام به عدد 27 هزار و 10 واحدی نزول کرد و در آستانه برگشت به کانال 26 هزار واحدی شد. حجم معاملات هم هرچند با داد و ستد بیش از 287 میلیون سهم به ارزش 137 میلیارد تومان با رکورد جدیدی در سال جاری به ثبت رسید اما جزئیات معاملات سهام شرکت ها نشان می دهد از این حجم 78.6 میلیارد تومان مربوط به معامله بیش از 106 میلیون سهم نفت وگاز پارسیان بود. بعد از این شرکت هم دو شرکت بیمه آسیا و مخابرات با 17.2 و 14.8 میلیون سهم مبادله شده دارای بیشترین حجم معاملات امروز بورس بودند.

به گزارش فارس از اوضاع بورس تهران، هرچند اوضاع مسائل سیاست خارجی و موضوع هسته ایی با شرایطی مثبت روبرو شده اما بازار سرمایه همچنان در بند تداوم ابهامات مربوط به زمان اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها و مهمتر از آن بحث آینده نرخ دلار در بودجه 91 دولت است. به همین دلیل در شرایطی سایر بازار ها با عدم رونق سال گذشته روبرو هستند که روز به روز فرصت های سرمایه گذاری در بورس به علت روشن نبودن این دو مسئله اساسی و سایر موارد از بین می رود و حتی برخی سهامداران با اعلام خستگی از این وضعیت در صدد فروش سهام و خروج از بازار برآمده اند. این جریان در کنار افت امروز نرخ دلار موجب شد تا سهام همه شرکت های صادر کننده محصولات به همراه شرکت مخابرات (با توجه به توقف نماد برای برگزاری مجمع سالانه در 11 اردیبهشت) با کاهش دو تا 4 درصدی بهای سهام ، زمینه ساز ریزش 119 واحدی شاخص (0.44 درصدی) بورس در آغاز دومین هفته کاری بازار در ماه جاری شوند.

بورس نیوز نیز در رابطه با اوضاع امروز بورس تهر ان،‌ گزارش داد که با نزدیک شدن فصل مجامع شرکت ها و صنایع بورسی دارای سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه، بازار سهام با انبوهی از پیغام های ناظر بازار در مورد توقف و یا بازگشایی نمادهای معاملاتی رو به رو است. با این همه توقف طولانی مدت برخی شرکت ها که بعضاً حتی بیش از یکسال از حبس سرمایه های سهامداران آنها در این نمادها سپری می شود، باعث کلافه شدن جمعی از تالار نشینان خیابان حافظ شده است. اهالی تالار حمایت از سرمایه ایرانی و تشویق سرمایه گذاران برای حمایت از تولید و کار ملی را در تناقض آشکار با جریان اعتماد سازی در بازار سرمایه و جلوگیری از اتلاف وجوه صاحبان نقدینگی عنوان کرده اما در عین حال ضعف قوانین و فرهنگ سهامداری در کشور را عامل اقدام از روی ناچاری مدیران بازار سرمایه در طولانی شدن بازگشایی برخی نمادها می دانند.

معامله گران بورس تهران امروز همسو با افت نرخ ارز و طلا در بازار آزاد، ریزش نماگرهای بزرگ بازار سهام را شاهد بودند. افت دامنه دار نرخ دلار تاسطح 1660 تومان و به دنبال آن قیمت 662 هزار تومانی هر سکه تمام بهار آزادی در بازار سبزه میدان و 15 خرداد، گرچه برای صاحبان صنایع و تولید کننده داخلی خبری خوشحال کننده است اما برای بورس بازانی که پیشتر بخشی از سرمایه های خود را در این بازارها متمرکز کرده بودند چندان خوشایند نیست. اهالی تالار افت متداوم نرخ ارز و سکه را با توجه به دورنمای مثبت مذاکرات هسته ای در سوم خرداد انتظار دارند.

طی روز جاری در سایه سنگین افت قیمت دلار بر بورس، عرضه کنندگان تلاش بسیاری برای واگذاری سهام در گروه فلزات اساسی و معدنی نمودند. در این گروه از ابتدای ساعات معاملات، ذوب آهن اصفهان با صف فروش سهام رو به رو اما در نهایت با معامله 12 میلیون سهمی گرچه روند معاملات آن متعادل شد اما نتوانست از فروشنده های پر حجم خود تا پایان معاملات بکاهد. این در حالی است که سازمان خصوصی سازی بلوک 15 درصدی این سهم را در هفتم خرداد ماه امسال روی میز فروش می برد.

در گروه فناوری اطلاعات و رایانه، خریدهای پرحجم سهام تحت تأثیر انتظار برای انتشار اخبار مثبت عملکردی شرکت های هم گروه آن ادامه دارد. در این گروه سرمایه گذاری ایرانیان از عرضه بلوک سهام 14 درصدی کارت اعتباری ایران کیش به قیمت پایه 1320 تومان در یازدهم اردیبهشت ماه خبر داده است. در عین حال شنیده شده نماد فن آوا بزودی از بازار پایه به تابلوی بازار دوم فرابورس نقل مکان خواهد کرد. در این گروه آغاز بهره برداری از طرح شاپرک در کنار پروژه های عظیمی همچون امضاءدیجیتال بانک مرکزی و از سویی گسترده شدن بازار کارت های الکترونیکی و مغناطیسی باعث شکل گیری روزهای پر رونق و امیدوار کننده ای شده است.

طی امروز پس از سپری شدن یک روز از کشف قیمت 228 تومانی هر سهم توکاریل، نماد حمل و نقل توکا به دلیل تعدیل درآمد متوقف شد. اهالی تالار با بیان اینکه "حتوکا" عرضه کننده اصلی سهام "توریل" از پرتفوی "وتوکا" بوده است انتظار دارند رشد مناسبی از عایدی این سهم با توجه به قیمت تمام شده 100 تومانی هر سهم "توریل" برای این شرکت در برداشته باشد.

در گروه قندی ها اما تعدیل مثبت 18 درصدی قند هگمتان و پوشش خیره کننده پیش بینی سود در عملکرد 6 ماهه، نوید روزهای روشنی از گروه قندی ها را نمایان می کند که می تواند به شیرینی ذائقه سهامداران شرکت های این گروه بیانجامد. برخی معامله گران از دستیابی به بازدهی حدود 55 درصدی در یک دوره کوتا ه مدت از این گروه یاد می کنند.

از بالاست نیز خبر می رسد این شرکت کوچک خود را برای اجرای پروژه های بزرگ راه آهن آماده می کند که رشد فزاینده سودآوری آنرا در پی دارد.

در گروه لیزینگی ها نیز نزدیک شدن به مجامع عادی سالیانه و انتظار از تقسیم سود مناسب توجه برخی معامله گران را در برداشته است. گروه لیزینگی بورس با ریسک های متعددی همچون عدم افزایش نرخ لیزینگ در کنار رشد نرخ مالیات های مستقیم و ارزش افزوده و تسهیلات بانکی با نرخ بالا مواجه هستند.

هر چند که با افزایش 6 تا 9 درصدی قیمت خودرو داخلی چندان نمی توان به تقویت منابع نقدینگی این شرکت ها امیدوار بود.

تأثیر گذارترین خبر امروز باز گرداندن مصوبه خروج پست بانک از لیست واگذاری ها در شورای نگهبان قانون اساسی به مجلس بود که به صف خرید بیش از یک میلیون سهمی این شرکت پر ماجرا انجامید. هر چند برخی شنیده ها مبنی بر تجدید قوای مخالفان واگذاری پست بانک برای طرح مجدد این مصوبه در صحن علنی مجلس و تصویب آن تا قبل از رسیدن به مجمع تشخیص مصلحت باعث برخی نگرانی ها و واگذاری صف خرید این سهم شد.

در گروه سرمایه گذاری ها نیز سرمایه گذاری سپه و سایپا به لطف حمایت های سهامداران با معاملات نزدیک به حجم مبنا رو به رو هستند.

در گروه بیمه ها نیز بیمه آسیا جلودار این گروه در روز جاری بود و پس از مدت ها حاشیه نشینی میزبان خریداران 17 میلیون سهمی خود در دامنه مثبت نوسان قیمت بود.

در سیمانی اما هر چند انتشار گزارش های عملکردی شرکت هایی همچون سیمان کردستان نتوانست انتظارات را برآورده کند اما همچنان مورد اقبال خریداران سهام است.

در پتروشیمی ها نیز بالاخره با بازگشایی نماد نفت و گاز پارسیان و اعلام تعدیل مثبت 7 درصدی پیش بینی سود هر سهم آن، کمی از نگرانی های سهامداران در این گروه کاسته شد و اما به دلیل انتظارات آتی معامله گران از این سهم با معامله 106 میلیون سهمی رو به رو و در نهایت با صف خرید 6 میلیون سهمی به کار خود پایان داد.

اهالی تالار با نگاه به سود تقسیمی 250 تومانی پتروشیمی زاگرس، پیش بینی 220 تومانی "پارسان" از سود تقسیمی این سهم در پرتفوی خود و نیز قابلیت سود آوری تا مرز 200 تومانی برای سهم را دلیل محکمی برای ارزیابی نسبت قیمت بر درآمدی 5 مرتبه ای برای "پارسان" می دانند.

در سطح سیاسی نیز زمزمه هایی از تکرار رجز خانی دولت و مجلس بر سر انتصاب برخی افراد پر حاشیه شنیده می شود.

در عین حال پاداش یکصد میلیون تومانی مدیر عامل مخابرات در کنار سکوت مدیران این شرکت در برابر برخی ریسک های احتمالی در شرکت های زیر مجموعه، سایه رکود را بر معاملات این سهم انداخته است.

همچنین ادامه رفتار تعزیراتی دولت برای سرو سامان دادن نیاز ارزی وارد کنندگان کالا، مناقصه 500 میلیون دلاری ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، حضور مپنا در پروژه های توسعه شبکه برق در عراق و در نهایت گفته های ضد و نقیض راجع به هدفمندی یارانه ها عمده ترین اخبار تأثیر گذار در روز جاری بود.

وزیر اقتصاد از یکسو از پرداخت 10 هزار میلیارد تومانی یارانه ها به بخش تولید خبر داده اما وزیر صنعت معدن و تجارت این رقم را بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات عنوان کرده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر