کد خبر 141529
A
4

عصر گذشته نوجوانی ۱۳ ساله در یکی از بوستان های شرق تهران جان خود را از دست داد در خصوص مرگ وی روایت های مختلفی منتشر شده است و پزشکی قانونی هنوز در خصوص علت این مرگ اظهارنظری نکرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، تنها ۱۳ سال داشت. در حال بازی بودند که توپ می افتد سمت حوض پارک. می رود توپ را بر دارد که پایش از روی لوله لیز می خورد و داخل آب می افتد. بعد از آن اما علی دیگر نفس نمی کشد... به همین سادگی.

گزارش قاضی کشیک می گوید برق گرفتگی. اما هنوز دلیل مشخصی برای این مرگ اعلام نشده است. یک شاهد عینی از محل حادثه می گوید: ماموران آتش نشانی کنتور برق را بررسی کرده اند اما برق گرفتگی مشاهده نشده است.

هم‌بازی های شب گذشته می گویند علی رفت توپ را بیاورد که لیز می خورد و می افتد داخل حوض. می گویند اورژانس دیر آمد و مردم خود علی را به بیمارستان الغدیر بردند. آنها که تا بیمارستان هم رفته اند می گویند بیمارستان برق گرفتگی را رد نکرده است اما احتمال اسپاسم قلب را به دلیل سردی آب حوض هم داده اند.

اما همه این ها در حد شایعه است و هیچ مرجع رسمی تا این لحظه این اتفاقات را نه تایید می کند و نه رد. حالا مدیران شهری و کارشناسان آتش نشانی دور تا دور حوض هستند. کنتور برق بررسی شده است. می گویند این بوستان همیشه شلوغ است به خصوص غروب های تابستان. هنوز فرضیه برق گرفتگی به طور رسمی رد یا تایید نشده است. با این وجود کودکان دور این حوض بازی می کنند.

روایت نخست به زبان بازرس کشیک

به اساس اعلام کلانتری ۱۲۶ تهرانپارس در ساعت ۲۱ شب، مرگ این نوجوان به بازپرس کشیک قتل پایتخت اطلاع داده می شود. بلافاصله اکیپی از مأموران کلانتری به همراه بازپرس حسین‌پور در محل حادثه حاضر شدند.

تحقیقات اولیه مأموران نشان می داد پسر بچه ۱۳ ساله‌ای که به همراه خانواده در محل پارک الغدیر حاضر شده بودند، با دوستانش مشغول توپ بازی بود که ناگهان توپ وی به داخل حوضچه محوطه پارک افتاده و زمانی که برای برداشتن توپش وارد حوضچه شده بود، به دلیل اتصالی در سیم‌های برق آب‌نما دچار برق‌گرفتگی شد و در دم جان سپرد.

بررسی‌های بیشتر مأموران نشان می‌داد حوضچه پارک الغدیر دارای عمق و ارتفاع ۳۰ سانتی‌متری و کف آن مملو از لامپ‌های رنگی و هالوژنی است.

پس از این اتفاق، مأموران اورژانس در محل حادثه حاضر شده و مرگ نوجوان ۱۳ ساله را تایید کردند.

کانال سخنگوی شهردار تهران نیز درباره جزییات این حادثه توضیح داد: شب گذشته آقای علی هوشنگی نوجوان ١٣ ساله ساکن شمران نو که به همراه دوستان خود در پارک الغدیر منطقه ٤ (شرق تهران) بازی می کرده است در آبنمای پارک دچار حادثه شد. بنا بر اعلام حاضران در محل برای نجات این نوجوان بارها با اورژانس تماس گرفته شده که به دلیل تاخیر در اعزام نیروهای مرتبط مردم حاضر در محل نسبت به رساندن این نوجوان به بیمارستان اقدام می کنند که متاسفانه جان خود را از دست می دهد.

در رابطه با دلیل حادثه شایعاتی از برق گرفتگی تا ضربه مغزی و تاخیر حضور اورژانس در شبکه های اجتماعی مطرح شده که تا اعلام نهایی نتیجه بررسی پزشکی قانونی نمی توان به صورت قطعی اعلام نظر کرد.

بلافاصله بعد از این حادثه و با دستور شهردار تهران تیم ویژه ای تشکیل شد تا جوانب موضوع را بررسی و گزارش کند.

مطابق بررسی های اولیه آب نمای یادشده هم اکنون هم فعال است و عمق آب آن هم حدود ۳۰ سانتیمتر بوده است.

روایت دوم از زبان کانال سخنگوی شهردار

کانال سخنگو درخواست کرده است از گمانه زنی ها در رابطه با دلیل این حادثه خودداری شود اما این حادثه یادآور حادثه تلخ دیگری در بوستان کوهسار بود. ۴ خرداد امسال بود که دختر بچه ای ۵ ساله با مکش پمپ مخصوص آبشار پارک کوهسار به داخل پمپ کشیده و متلاشی شده بود.

بوستان ها و فضاهای عمومی این شهر چقدر برای شهروندان ایمن هستند

محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران معتقد است: خطر در بوستان ها همیشه در کمین فرزندان ما است و به همین دلیل خود باید بیشتر مراقب کودکانمان باشیم.

معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران نیز درباره ایمنی محیط های عمومی می گوید: یکی از بارزترین ملاک های حقوق شهروندی، داشتن حق زندگی ایمن، سالم و پاک در شهر است و این حقی است که تنها با جامه عمل پوشاندن به شاخص های ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی (HSE)، می توان به آن دست پیدا کرد. اما متاسفانه از یک سو عدم آشنایی و مشارکت شهروندان با مسائل مرتبط با HSE و از سوی دیگر عدم طراحی برنامه های منسجم جهت پیاده سازی نظام HSE در شهر موجب دور ماندن شهر از بستر ایمن برای زندگی شده است.این درحالیست که با وجود پتانسیل های بالقوه ای نظیر ۲۶ قانون، استاندارد و آیین نامه به عنوان اسناد بالادستی در این حوزه، نیروهای انسانی موجود در هر منطقه و نواحی تحت پوشش شهرداری و سامانه های تلفنی ثبت حوادث می توان به حاکم سازی این نظام در متن شهر امیدوار بود.

به گفته آباد به موجب تکالیف برنامه پنج ساله دوم شهرداری، از سال گذشته تاکنون مطالعات ارزشمندی در حوزه شناسایی مخاطرات ایمنی، بهداشت و محیط زیستی در پارک ها، توسط شورای عالی HSE با همکاری دانشگاه ها و سایر مراکز علمی انجام گرفته است. اما متاسفانه نتایج به دست آمده در خصوص میزان اجرایی شدن این قوانین در پارک های شهری به طور جدی نگران کننده است.

۷ هزار خطر در کمین ۳۵۰ بوستان

در این بررسی پس از بازدید از ۳۵۰ پارک در مناطق ۱۰، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ شهر تهران، از مجموع ۱۰ هزار خطر ایمنی- بهداشتی و جنبه های زیست محیطی شناسایی شده، به ترتیب ۷ هزار خطر در حوزه ایمنی و بهداشتی و ۳ هزار خطر در حوزه محیط زیستی بوده اند. در این میان مخاطرات فیزیکی (شامل سطوح تیز و برنده، اختلاف ارتفاع، محل عبور نامناسب، موانع در مسیر، سطح داغ، عدم روشنایی، آلودگی صوتی و خطر برق) با ۶۵ درصد و از میان مخاطرات فیزیکی نیز مواجهه با برق گرفتگی با ۲۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

درحوزه مخاطرات زیست محیطی نیز شامل استفاه نادرست از منابع مختلف آب، انرژی و آلودگی خاک و هوا، استفاده نادرست از منابع آبی در پارک ها با ۳۹ درصد دارای بیشترین سهم بوده است. از سوی دیگر در دسته بندی مخاطرات از نظر میزان خطر پذیری، مجموعا ۱۵۰۰ خطر و جنبه زیست محیطی با درجه ریسک در سطح بالا و ۵ هزار مورد ریسک متوسط شناسایی شده است. همین امر لزوم توجه جدی تر به مسئله ایمن سازی پاک های شهری را محرز کرده است.

رییس کمیته بحران ادامه می دهد: در پژوهشی دیگر با عنوان ایمنی کودکان در زمین های بازی پارک های شهری که در آن پارک های محلی- ناحیه­ ای منتخب ۵ منطقه در نواحی شمال، جنوب، مرکز، شرق و غرب تهران را بررسی شده است نتایج نشان داد، که بیش از ۶۸% وسایل بازی پارک ها می­ تواند مخاطرات و آسیب هایی را برای کودکان به همراه داشته باشد. نتایج مطالعات دیگری نیز بر روی وضعیت ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی تعدادی از پارک های منطقه پنج و شش تهران به ترتیب میزان مطلوبیت شاخص ایمنی را ۲/۵۹ و ۹/۵۲ درصد نشان داده است. همچنین براساس نظرسنجی صورت گرفته، بیش از ۸۰% کاربران از وضعیت ایمنی و امنیت موجود در پارک های منطقه ۸، ابراز نارضایتی کرده و خواستار اقدامات فوری در این زمینه بوده اند.

عوامل تهدیدکننده در بوستان ها

آباد اضافه کرد: به طور کلی باز بودن در تابلوهای برق و پایه های روشنایی، موانع در مسیر و خرابی معابر، وجود لبه های تیز و برنده، نامناسب بودن وسایل و کف پوش زمین بازی کودکان، نامناسب بودن وسایل ورزشی، قایق های تفریحی فرسوده، عدم ملاحظات ایمنی در سیستم های برقی و مکانیکی آبنماها و همچنین نبود امکانات مناسب بهداشتی و امدادی، عمده ترین خطرات و مشکلاتی است که در سال های اخیر حوادث ناگواری را متوجه کودکان و حتی بزرگسالان در پارک های شهری کرده است.

به گفته رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران در حال حاضر عدم وجود آگاهی و عدم تخصیص بودجۀ کافی برای دستیابی به اهداف مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست پارک ها، وجود مراکز متعدد تصمیم­گیری و فقدان هماهنگی در ساختار مدیریتی موجود، فقدان روشی کارآمد جهت نظارت منطقی بر نحوۀ عملکرد پیمانکاران در پارک ها و مهم تر از همه نبود بازرسی ها و پایش های ادواری از وضعیت بهداشت، ایمنی و محیط زیست پارک ها، عمده ترین دلایل ضعف در مدیریت پارک های شهری است.

او معتقد است: در صورتیکه که می توان با استقرار سامانه (HSE) بهداشت، ایمنی و محیط زیست در پارک ها ضمن اداره و مدیریت صحیح آن ها، با شناسایی به موقع خطرات از بروز حوادث و اثرات نامطلوب بهداشتی، ایمنی و محیط زیستی جلوگیری کرد. بنابراین با توجه به رشد نا متوازن جمعیت شهر تهران نسبت به سرانه های تفریحی و رفاهی موجود، لزوم توجه به مقوله ایمن سازی پارک ها در راس امور خدماتی از سوی مدیریت شهر در کلیه مراحل برنامه ریزی، اجرا و نگهداری امری اجتناب ناپذیر است.

حافظی نیز امروز در جلسه غیرعلنی شورای شهر تهران با توجه به تکرار حوادث در بوستان های شهر تهران از شهرداری خواست تا اقدامات مداخله جویانه ای در کنترل بروز حوادث انجام دهد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با اشاره به فوت یک پسر 13 ساله در شب گذشته گفت: شهرداری تهران با اقدامات مداخله جویانه مانع از تکرار حوادث تلخ در بوستان های شهر شود.

وی ضمن تسلیت و ابراز همدردی با خانواده این نوجوان، گفت: گزارش های غیررسمی از چرایی و نحوه فوت این نوجوان وجود دارد. منتظر ارائه گزارش رسمی از سوی پزشکی قانونی هستیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران همچنین گفت: انتظار داریم شهرداری گزارش کاملی از حادثه را طی 24 ساعت آینده به کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران ارائه کند. همچنین شرکت شهر سالم نیز گزارش HSE بوستان های شهر تهران را در اسرع وقت به کمیسیون ارسال کند. تکرار این حوادث مدیریت شهر را زیر سوال می برد و شهر را به شهری ناایمن تبدیل می کند.

حافظی تاکید کرد: لازم است اقدامات مداخله جویانه شهرداری را بعد از حوادث اخیر شاهد باشیم به طوری که تابلوهای هشداردهنده در مجاورت آبنمای پارک ها نصب شود و موانعی برای ورود افراد به خصوص کودکان به آبنما ایجاد شود.

تدوین لایحه افزایش ایمنی بوستان ها

به گفته مدیران شهری قرار است به زودی لایحه افزایش ایمنی بوستان‌ها تدوین شود. این خبر را علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران داده است و در توضیح آن گفته است: این لایحه برنامه‌های خود را در ۳قالب کوتاه، میان و بلندمدت درنظر گرفته که به‌ترتیب عبارتند از: شناسایی و جمع‌آوری سریع و ایمن‌سازی‌ منابع ریسک بحرانی، انجام بازرسی‌های لازم توسط شرکت‌های طرف قرارداد سازمان ملی استاندارد و بازرسان HSE شرکت شهر سالم شهرداری و مناطق و همچنین استاندارد الزامات استقرار سیستم ایمنی بهداشت و محیط‌زیست در بوستان‌ها. مختاری البته تأکید می‌کند که این اقدامات هم‌اکنون نیز در بوستان‌ها و زمین بازی کودکان انجام می‌شود. زمستان گذشته نیز طی بخشنامه‌ای ضوابط و قوانین به‌روز ش ده مراکز و تجهیزات تفریحی که توسط سازمان استاندارد آماده شده بود به مناطق ۲۲گانه ابلاغ شد اما با تصویب این لایحه، تمامی بخش‌های مربوط موظف به اجرای کامل آن هستند. همچنین در این لایحه که مراحل تدوین و تنظیم آن همچنان درحال اجراست مسئولان بوستان‌ها و پیمانکاران موظفند دوره‌های آموزشی ایمنی و اطفای حریق و نجات حادثه‌دیدگان را زیرنظر سازمان آتش‌نشانی بگذرانند. اتمام تدوین و ارائه آن به شورای شهر تا تصویب و اجرا به‌طور حتم زمانی چند ماهه را به‌خود اختصاص خواهد داد. به همین دلیل سازمان آتش‌نشانی فعلا آیین‌نامه‌ای در مورد ایمنی آبنماها و دریاچه‌های مصنوعی با همکاری سازمان استاندارد تدوین کرده و به سازمان پارک‌ها ارائه داده تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شود.

البته اگر مرگ علی به واسطه برق گرفتگی ثابت شود، او نخستین قربانی بوستان های پایتخت نیست. ۸ اردیبهشت سال ۹۳ بود که پسر بچه ای در بوستان جلالی دچار برق گرفتگی شد و قبل از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

حادثه بعدی در زمین فوتبالی واقع در خیابان مالک‌اشتر رخ داد که در آن سقوط تیرک دروازه غیراستاندارد روی پسری ١٢ساله که مشغول بازی کردن در زمین بود او را به کام مرگ فرو برد.

حادثه سوم مربوط به جان باختن پسری در بوستان جهاد در محله مالک اشتر است. پسرک ۹ ساله زمانی که از سرسره مارپیچ بیرون آمد دیگر جان نداشت. تاریک بودن تونل سرسره باعث وحشت کودک شده و جسد بی جان کودک به انتهای تونل می رسد و حالا داستان فاطمه ۵ ساله.

۴ خرداد ماه امسال نیز فاطمه ۵ ساله با مکش پمپ مخصوص آبشار پارک کوهسار به داخل پمپ کشیده و شرحه‌شرحه شده شد.

البته نمی توان هنوز علی ۱۳ ساله را در لیست قربانیان نا ایمن بودن بوستان های شهر قرار داد. اما این حادثه یادمان می آورد که بوستان های این شهر چندان برای مخاطبان کوچک آن ایمن نیست.

 • ناشناس
  0 | 1

  چقدر بی سواد هستید اخه کنتور برق داخل اب چکار می کند.بهتر است بگید که سیم کشی و.چراغهای داخل اب از نظر عایقی چک شده اند

 • ناشناس
  0 | 1

  خانم آباد
  شهرداری تهران ده ساله HSE داره ولی بی ثمرترین و حاشیه ای ترین واحد شهرداریه.
  خود جنابعالی با چه تخصصی مسول ایمنی هستین؟
  اگر شهروندان با HSE آشنا نیستن دلیلش ضعف و سو مدیریت شما شهردار و بقیه مسولین نالایقه نه مردم بیچاره

 • ابراهیمی
  0 | 0

  از فردا کسی نمیتونه جواب این خانواده پسر ۱۳ ساله رو بده
  از دولت تهران خواهشمند پیگیری دقیق تر را داریم تا اتفاق برای کودک بعدی بوجود نیاد
  تشکر

 • ناشناس
  0 | 0

  خرداد ماه95: فاطمه ۵ ساله با مکش پمپ مخصوص آبشار پارک کوهسار تهران به داخل پمپ کشیده و شرحه‌شرحه شد.
  30 مرداد 95: علی پسر 13 ساله هنگام برداشتن توپ خود از داخل آبنمای بوستانی واقع در شرق تهران دچار برق گرفتگی شد و جان باخت.
  ایا اولین حق و نیاز یک انسان، داشتن محیطی ایمن برای زندگی نیست؟

ارسال نظر

عناوین بیشتر