کد خبر 194645
A

در هر انتخاباتی این امکان وجود دارد که نتیجه انتخابات باعث شگفتی افراد شود و بر میزان نگرانی آن‌ها بیفزاید.

 برای مثال، در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا با انتخاب شدن آقای دونالد ترامپ اکثر مردم شگفت‌زده شدند و بر میزان نگرانی آن‌ها افزوده شد. به‌عبارت‌دیگر، نتایج هر انتخاباتی می‌تواند باعث اضطراب بعضی از افراد شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از روزنامه سپید ، در این مقاله به روش‌هایی اشاره خواهیم کرد که افراد با استفاده از آن‌ها می‌توانند اضطراب و نگرانی ناشی از انتخاب شدن یک فرد خاص را تسکین دهند.

1. به موسیقی گوش دهید: در تمام ادوار گذشته مردم از موسیقی برای آرامش خود استفاده کرده‌اند. موسیقی می‌تواند تاثیر شگرفی روی روحیه فرد داشته باشد، به‌طوری‌که روان‌پزشک‌ها به افراد مبتلابه افسردگی توصیه می‌کنند که با گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش و شاد روحیه خود را تقویت کنند. در شماره 21 جولای ژورنال British Journa- of psychiatry تحقیقی به چاپ رسید که می‌گوید موسیقی می‌تواند یک ابزار بسیار موثر در پرداختن به نیازهای عاطفی یک شخص باشد. تاثیر متقابل ترانه، هارمونی و ریتم می‌تواند حس‌های یک فرد را تحریک کند و با کاستن سرعت ضربان قلب، تنفس و دیگر عملکردهای بدنی باعث آرامش او شود. علاوه بر این، موسیقی می‌تواند سطوح هورمون دوپامین را افزایش دهد که نقش موثری را در کنترل مراکز پاداش و لذت در مغز دارند.

2. دست‌های خود را ماساژ دهید: در بسیاری از کتاب‌ها به تاثیر آرامش‌بخش ماساژ دست‌ها اشاره‌شده است. نکته جالب در مورد ماساژ دست‌ها این است که در حین انجام دیگر کارهایی همچون شرکت در یک سخنرانی، گوش دادن به سخن کودکان و کار کردن پشت میز می‌توان از این روش استفاده کرد. برای ماساژ دادن دست‌های خود کافی است که از شست یکی از دست‌های خود برای ماساژ دادن کف دست دیگر خود استفاده کنید. چنین ماساژی تاثیر آرامش‌بخش فراوانی دارد.

3. یافتن آب: جای هیچ شکی نیست که تاکنون قدرت آرامش‌بخش آب را تجربه کرده‌اید، حال این تجربه می‌تواند قدم زدن کنار یک رودخانه، زل زدن به اقیانوس یا دراز کشیدن در وان حمام پر از آب گرم باشد. در مورد اثر آرامش‌بخش بعضی از موارد دلایل علمی نیز وجود دارد. برای مثال، شناور بودن روی آب می‌تواند باعث تولید موج‌های مغزی تتا شود که همین امر منجر به آرامش عمیقی در فرد می‌شود. در شماره جولای 2012 ژورنال Health & Place تحقیقی به چاپ رسید که بر اساس نتایج آن زندگی در کنار آب با سلامتی خوب در ارتباط است.

4. نفس عمیق کشیدن: در بعضی از کلاس‌های مربوط به تسکین اضطراب از افراد خواسته می‌شود که پیش از صحبت در مورد خود یک‌نفس عمیق بکشند. کشیدن یک‌نفس عمیق به این‌گونه است که با پنج شماره هوا را از طریق دهان وارد بدن خود می‌کنید و سپس با یک آه بلند هوا را خارج می‌کنید. نفس‌های عمیق تاثیر شگرفی در تنظیم سطح انرژی و تمرکز فرد دارند.

5. ورزش: ورزش یا تمرین یکی از راه‌های اساسی برای تسکین استرس و اضطراب است. اول اینکه تمرین‌های قلبی و عروقی باعث فعال‌سازی مواد شیمایی مغزی می‌شوند که به رشد سلول‌های عصبی کمک می‌کنند. دوم اینکه تمرین باعث افزایش فعالیت سروتونین و نورپنفرین می‌شود و سوم اینکه افزایش ضربان قلب باعث آزادسازی اندورفین‌ها و هورمونی به‌نام ANP می‌شود که درد را کاهش می‌دهد، موجب شادی می‌شود و به کنترل واکنش مغز به استرس و اضطراب کمک می‌کند.

6. پاشیدن آب روی صورت خود: آیا تاکنون توجه کرده‌اید که وقتی آب سرد را روی صورت خود می‌پاشید برای مدتی، حتی برای یک دقیقه، دید شما تغییر می‌کند. در سال 2006 محققان ژاپنی تحقیقی را به چاپ رساندند که می‌گوید فروبردن صورت در آب سرد منجر به تغییرات فیزیولوژیکی می‌شود. آب سرد به‌سرعت عصب واگ (Vagus Nerve) را برمی‌انگیزد و سرعت ضربان قلب را پایین می‌آورد و سیستم ایمنی و سیستم گوارشی ما را فعال می‌سازد. ظاهرا، ناحیه پشت تخم چشم ما یک مکان آسان و قدرتمند برای تحریک کردن یا برانگیختن عصب واگ است.

7. تنفس حباب: نفس حباب روشی مفید برای تسکین استرس و اضطراب است. برای انجام آن باید موارد زیر را رعایت کنید:

در 5 ثانیه هوا را وارد بدن خود کنید و در 5 ثانیه آن را خارج کنید.

به هنگام خارج کردن هوا از بدن خود مراقب باشید که هوا را تند و با صدای بامب از بدن خود خارج نکنید.

کف یکی از دست‌های خود را روی قلب و کف دست دیگر را روی شکم خود قرار دهید.

از طریق بینی هوا را وارد بدن خود کنید و به مدت 5 ثانیه هوا را در بدن خود نگه‌دارید.

به هنگام خارج کردن هوا لب‌های خود را جمع کنید تا هوا را در طول 5 ثانیه طوری از بدن خود خارج کنید که انگار حباب بزرگی در حال خارج شدن از دهان شماست. در طول زمان مواد سمی در بدن شما جمع می‌شوند و موجب اضطراب، استرس و حتی بیماری می‌شوند. در حقیقت بدن شما از طریق تنفس می‌تواند از دست 70 درصد از مواد سمی خلاص شود. با انتقال دادن کربن دی‌اکسید موجود در جریان خون به شش‌های خود می‌توانید سلامتی فیزیکی و احساسی خود را بهبود ببخشید.

8. پوست سر خود را ماساژ دهید: تحقیقات نشان می‌دهند که ماساژ زیست‌شیمی فرد را تغییر می‌دهد. نتایج تحقیق چاپ‌شده در شماره اکتبر 2005 ژورنالInternationa- Journa- of Neuroscience نشان داد که ماساژ درمانی سطوح کورتیزول را تا 31 درصد کاهش و سطوح سروتونین را تا 28درصد و سطوح دوپامین را تا 31 درصد افزایش داده است. ماساژ پوست سر می‌تواند در ایجاد آرامش مفید باشید، چون باعث می‌شود که خون بیشتری وارد مغز شود و همچنین تنش عضله‌ای پشت سر و گردن کاهش یابد. با تمرین و رعایت چند توصیه می‌توانید نحوه ماساژ پوست سر را یاد بگیرید. می‌توانید برای ماساژ پوست سر از روغن اساسی اسطوخودوس نیز استفاده کنید. براساس نتایج تحقیق محققان ژاپنی دانشگاه پزشکی اوزاکا روغن اسطوخودوس می‌تواند استرس ذهنی را کاهش و هوشیاری را افزایش دهد.

9. چشم‌های خود را ببندید: بعضی از کارشناس‌ها می‌گویند که 80 درصد تحریک حسی از طریق چشم‌ها رخ می‌دهد، بنابراین بستن هرازگاهی چشم‌ها می‌تواند وقت استراحتی به مغز شما بدهد. با در نظر گرفتن افراد مبتلابه بلفارواسپاسم (یک تیک عصبی پلک چشم) می‌توان متوجه شد که بستن چشم چقدر در سلامتی سیستم عصبی آن‌ها مفید است. اگر این افراد پلک‌های خود را برای مدت طولانی باز نگه‌دارند، عصب‌های آن‌ها فرسوده خواهند شد و دیگر بخش‌های بدن نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. کارشناس‌ها می‌گویند که افراد بسیار حساس و زودرنج می‌توانند با خواب نه‌ساعته به کاهش میزان حساسیت خود کمک کنند. صرف دراز کشیدن در رختخواب و بستن چشم‌ها نیز می‌تواند باعث تسکین استرس و اضطراب شما شود.

10. بیرون بروید: بودن با طبیعت می‌تواند به‌خودی‌خود باعث تسکین سیستم عصبی شما شود. آقای آدام آلتر در مقاله‌ای تحت عنوان «طبیعت چگونه ذهن و بدن ما را آرام می‌سازد» که در مجله آتلانتیک به چاپ رسید می‌گوید: «افرادی که در معرض صحنه‌های طبیعی هستند نه‌تنها افراد شادتر و آرام‌تری هستند، بلکه ازنظر سلامت روانی نیز از وضعیت بهتری برخوردار هستند.» در این مقاله به تحقیقی اشاره می‌شود که یکی از محققان دو گروه از بیماران بیمارستانی را مورد بررسی قرار داده بود. یک گروه از بیماران به یک منظره طبیعی نگاه می‌کردند و گروه دیگر به یک دیوار زل زده بودند. نتایج نشان داد که گروه اول چهاربرابر گروه دوم از حال‌وروز بهتری برخوردار بود. به‌طورکلی، طبیعت باعث آرامش و رفاه می‌شود، چون استرس را کاهش می‌دهد. تنفس هوای تازه در زیر یک درخت سیستم عصبی ما را آماده کار می‌کند و واکنش جنگ یا گریز را وارونه می‌سازد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر